Epoch Times Česko ČTK

a 31. 7. 2024

Ve věku 88 let zemřela v noci na dnešek ve Vídni dědička šlechtického rodu a majitelka renesančního zámku v Častolovicích na Rychnovsku Diana Sternbergová. ČTK to sdělila Nadace Olgy Havlové, u jejíhož zrodu stála Sternbergová spolu s Olgou Havlovou.

„Svou šlechetnou pomocí velmi významně přispěla k uskutečnění řady dobročinných projektů a pomohla tak bezpočtu potřebným lidem,“ uvedla ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové Monika Granja. Podle ní Sternbergová zemřela v úzkém kruhu rodiny ve vídeňské nemocnici v úterý dvě minuty před půlnocí.

Diana Sternbergová se podle zaměstnanců častolovického zámku nesmazatelně zapsala do jeho novodobé historie a jeho okolí. „Paní Diana byla duší a strážným andělem zámku. Vždy byla velmi pracovitá, milá a velkorysá. Milovala nejen lidi, ale i zvířata a květiny. Měla ohromný vkus a cit. Celému zámku včetně jeho okolí vdechla po šedých letech komunismu zase život,“ sdělila dnes ČTK Veronika Bartošová z kanceláře zámku. Zámek zřídil k úmrtí majitelky pietní místo, ode dneška je přístupné v hlavní bráně zámku při vstupu na nádvoří.

Sternbergová se narodila 22. února 1936 ve Vídni, krátce poté ale s matkou odjela do Častolovic. V tamním zámku žila do druhé světové války, kdy majetek zkonfiskovali nacisté. Do Častolovic se vrátila po válce, v roce 1948 však odešla s rodiči do exilu. Zámek v Častolovicích dostala na základě restitučních nároků zpátky v roce 1992, odkdy tam pak žila.

Na zámek jezdil v minulosti i někdejší prezident Václav Havel se svou první ženou Olgou, která byla přítelkyní majitelky zámku. „Byla to Olga Havlová, která mne přesvědčila, abych se vrátila na zámek Častolovice a pracovala na jeho oživení. Díky entuziazmu a síle Olgy dnes Častolovice žijí a za to jí patří velké poděkování,“ řekla již dřív ČTK Diana Sternbergová.

V roce 2002, před koncem Havlova prezidentského mandátu, se na zámku uskutečnil také summit hlav států visegrádských zemí. Zřejmě právě Havel si častolovický zámek vybral jako místo jednání.

V době svého exilu Sternbergová žila v Kalifornii, na Jamajce nebo v Anglii, kde se prosadila jako bytová architektka. Ve Spojených státech vydala knihu o bytové architektuře. Po sametové revoluci se podílela i na přestavbách interiérů Pražského hradu a zámku v Lánech. Jejím manželem byl Američan Harry Phipps.

Přečtěte si také

Města v ČR chystají kvůli dešti evakuace, tisíce domácností už jsou bez proudu
Města v ČR chystají kvůli dešti evakuace, tisíce domácností už jsou bez proudu

Města v České republice chystají kvůli extrémním dešťům a očekávanému vzestupu hladin evakuace obyvatel a staví protipovodňové bariéry.

Bipolární porucha: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní přístupy
Bipolární porucha: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní přístupy

Bipolární porucha je poměrně běžná a celosvětově je diagnostikována u 1 ze 100 lidí v určité fázi jejich života.

Kniha z knihovny z roku 1919 se „tak líbila“, že byla vrácena až po 105 letech – jak vysoká je pokuta za pozdní vrácení?
Kniha z knihovny z roku 1919 se „tak líbila“, že byla vrácena až po 105 letech – jak vysoká je pokuta za pozdní vrácení?

Zaměstnanci veřejné knihovny ve Fort Collins se po dlouhé době rádi podělili o zprávu – po 105 letech se konečně vrátila opožděná kniha.

AI paradox
AI paradox

Umělá inteligence přetváří podnikání a otevírá dveře k vyšší efektivitě a inovacím. Avšak s novými možnostmi přicházejí i výzvy, jako jsou otázky ochrany soukromí a riziko zaujatosti. Jak se s nimi firmy vyrovnají?

Michiganští obyvatelé jsou unaveni národní politikou a doufají v pravdu
Michiganští obyvatelé jsou unaveni národní politikou a doufají v pravdu

V Michiganu voliči vyjadřují frustraci z negativních kampaní a volají po otevřené diskuzi o důležitých tématech, jako je vzdělání a životní podmínky, které ovlivňují jejich každodenní život.