Ministerstvo obrany ČR (MO) uzavřelo s Vojenským technickým ústavem (VTÚ) zakázku v hodnotě přes 302 milionů korun na tzv. přelaboraci 120mm minometných nábojů.
Státní podnik VTÚ provede pro Ministerstvo obrany revizi a renovaci munice. Zakázku podepsal vrchní ředitel sekce vyzbrojování a akvizic Lubor Koudelka a ředitel VTÚ Jiří Kašpárek, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.
Renovací prošlé munice má projít 23 740 kusů minových nábojů ráže 120 mm. Renovované náboje pak mají být Armádě České republiky dodávány zpět v letech 2025 až 2027.
„Pro realizaci zakázky máme dostatek zkušeností, protože podobnou smlouvu jsme již úspěšně realizovali v letech 2019–2020,“ uvedl ředitel VTÚ Jiří Kašpárek a dodal: „Naše revidovaná munice byla úspěšně využita armádou při misi NATO v Pobaltí. Jsme rádi, že přispějeme k obnovení provozuschopnosti a použitelnosti dalších dělostřeleckých min v zásobách resortu Ministerstva obrany.“
„Smlouva zahrnuje výrobu a výměnu vadných stabilizátorů min, výrobu nových základních i dílčích prachových náplní, kterými se obmění ty prošlé. Zároveň kontrakt obsahuje i opravy laboračních údajů, likvidace zbytků, provedení drobných oprav obalu a nátěru, včetně šablonace munice. Takto renovované náboje pak mohou používat samohybné minomety PRAM a minomety vz. 82,“ doplňuje zpráva ministerstva.
Repasování jednoho kusu munice tak vyjde v průměru na 12 721 Kč, což je zhruba cena, za kterou minulý rok dle serveru armyrecognition.com španělská armáda „vykopla“ tendr na nové 120 mm minometní náboje (výbušné). Dle serveru šlo o 17 000 kusů v hodnotě 8,4 milionu eur, tj. 494,12 €/ks (tj. cca 12 577 Kč/ks).
Letos v dubnu firma Rheinmetall oznámila, že pro španělskou armádu dodá 104 000 ks minometní munice v různých rážích, a že hodnota celé zakázky se pohybuje ve vyšších desítkách milionů eur. Není tedy jasné, za kolik přesně 120mm munici nakonec nakoupila.
Před dvěma lety czdefence.cz uvedl: „Resort obrany v návaznosti na urgentní potřebu Armády ČR přistoupil k oslovení jednoho dodavatele (STV GROUP a.s.), který garantuje schopnost výroby konkrétních typů minometné munice do zbraní, které byly v minulosti zavedeny do používání v resortu obrany, a který je schopen dostát závazku na co nejrychlejší dodání munice. Urgentní potřeba byla definována v důsledku válečného konfliktu na území Ukrajiny.“
Ministerstvo obrany však deníku Epoch Times odmítlo cenu minometní munice sdělit a odkázalo jej s dotazem na STV GROUP. Zástupce firmy nám sdělil: „Omlouvám se, ale ceny nekomentujeme.“
Zakázku na přelaboraci munice okomentoval pro Epoch Times vojenský analytik Jiří Vojáček: „Ono to vypadá draze, ale nové minometné granáty ráže 120 mm se prodávají za cca jednou tolik. Samozřejmě, dala by se sehnat i levnější munice, ale za cenu toho, že by se nakupovala v Severní Koreji nebo podobných lokalitách s nízkou cenou práce. Odborné zničení, tedy delaborace každé miny, zničení náplně i obalu, dovolím si tvrdit, by nebylo o moc levnější.“
Podle něho by likvidace miny stála třetinu až polovinu té částky. A dodává: „Zároveň armáda se v současné době otázkou 120mm samohybných minometů (náhradou systémů PRAM) zabývá, je proto možné, že chce s tímto typem techniky intenzivněji cvičit.“