ČTK

3. 8. 2024

Americká armáda vyšle na Blízký východ další stíhačky a válečné lodě a ponechá v regionu letadlovou loď. Spojené státy se snaží posílit vojenskou přítomnost v regionu kvůli hrozbám Íránu a jeho spojenců, Hamásu a Hizballáhu. Oznámil to podle agentury Reuters Pentagon.

Napětí na Blízkém východě se tento týden vyhrotilo poté, co výbuch v Teheránu ve středu zabil vůdce palestinského teroristického hnutí Hamás Ismáíla Haníju. Hamás útok přisoudil Izraeli, který jej nepotvrdil, ale ani nepopřel, a Írán slíbil židovskému státu za atentát provedený na své půdě tvrdou odplatu. O pomstě na všech frontách hovoří i další spojenec Hamásu, libanonské šíitské hnutí Hizballáh, jehož nejvyšší vojenský velitel Fuád Šukr zemřel v úterý večer při izraelském vzdušném úderu na předměstí Bejrútu.

Americký ministr obrany Lloyd Austin podle prohlášení schválil vyslání dalších křižníků a torpédoborců námořnictva vybavených systémy umožňujícími obranu proti balistickým střelám. Plavidla mají být vyslána na Blízký východ a do Evropy. Na Blízký východ také bude vyslána další letka stíhaček. Cílem je zlepšit ochranu amerických sil, zvýšit podporu obrany Izraele a zajistit, aby Spojené státy byly připraveny reagovat na různé nepředvídatelné události, dodal Pentagon v prohlášení.

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek jednal po telefonu s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem o novém nasazení amerických obranných vojenských sil na pomoc Izraeli proti hrozbám, jako jsou rakety a drony, uvedl Bílý dům.

Americká armáda zintenzivnila nasazení také před 13. dubnem, kdy Írán zahájil útok na izraelské území pomocí dronů a řízených střel. V té době Izrael pomocí Spojených států a dalších spojenců vyřadil téměř všechny ze zhruba 300 bezpilotních letounů a střel.

Úřad izraelského premiéra v pátek uvedl, že Netanjahu povolil izraelským vyjednavačům odjet v sobotu večer do Káhiry jednat o dohodě o příměří v Pásmu Gazy a výměně rukojmích, které tam drží už skoro deset měsíců palestinské teroristické hnutí Hamás. Není ale jasné, zda a kdy se další kolo rozhovorů o příměří uskuteční kvůli zabití Haníji.

Přečtěte si také

Fiala: Volby do krajů a Senátu se budou konat i přes záplavy v části regionů
Fiala: Volby do krajů a Senátu se budou konat i přes záplavy v části regionů

Krajské a senátní volby se v pátek a sobotu uskuteční. Vláda je přesvědčená, že je schopná zajistit hlasování i v místech zasažených povodněmi.

Česko dál sužují povodně, mají tři oběti, na jihu má pršet do středy – shrnutí
Česko dál sužují povodně, mají tři oběti, na jihu má pršet do středy – shrnutí

Česko stále sužují rozsáhlé povodně, nejhorší situace zůstává v Moravskoslezském kraji, kde mají povodně tři oběti.

S Jaroslavem Turánkem o volbách, cenzuře, kontroverzních výzkumech, zdravotní péči a problémech AI
S Jaroslavem Turánkem o volbách, cenzuře, kontroverzních výzkumech, zdravotní péči a problémech AI

S Jaroslavem Turánkem jsme si povídali o kandidatuře do Senátu a hodnotové orientaci, se kterou tam jde, o cenzuře a polistopadovém vývoji i kontroverzních výzkumech. Poukázal i na problém s umělou inteligencí.

EU bojkotuje Maďarsko – a brání tak vlastnímu rozhodnutí o dluhu a Draghiho plánu
EU bojkotuje Maďarsko – a brání tak vlastnímu rozhodnutí o dluhu a Draghiho plánu

Od mírové mise maďarského premiéra Viktora Orbána bojkotují komisaři EU a ministři řady členských států předsednictví EU. Naposledy tímto způsobem zabránili přijetí usnesení o důležitých finančních otázkách.

Praxe tradičních řemesel: Jak začít?
Praxe tradičních řemesel: Jak začít?

Vytvářením něčeho užitečného a krásného děláme náš svět - a sami sebe - lepším. Tradiční řemesla nás sbližují s hmotným světem, minulostí a vlastním tělem.