Spojené státy a Británie dnes vyzvaly své občany pobývající v Libanonu k bezodkladnému opuštění země. Učinily tak v obavách z vypuknutí otevřené války mezi Izraelem a libanonským militantním hnutím Hizballáh a z širšího vojenského konfliktu na Blízkém východě. Informovala o tom agentura AFP, která se odvolává na velvyslanectví USA v Bejrútu a na britské ministerstvo zahraničí.
Navzdory již odloženým a zrušeným letům jsou „možnosti komerční dopravy k opuštění Libanonu stále k dispozici“, uvedla ve zprávě ambasáda USA v Bejrútu. „Vyzýváme ty, kteří si přejí odletět z Libanonu, aby si rezervovali jakoukoli dostupnou letenku, třebaže takové letadlo neodlétá okamžitě nebo neletí po žádané trase.“
Britský ministr zahraničí David Lammy v prohlášení adresovaném Britům v Libanonu uvedl: „Napětí je vysoké a situace se může rychle zhoršit… Můj vzkaz britským občanům je jasný: ihned opusťte zemi.“
Londýn rovněž oznámil, že do regionu bude brzy vyslán „vojenský personál“, aby poskytl britským velvyslanectvím „operativní podporu na pomoc britským občanům“. V případě potřeby jsou také v pohotovosti vrtulníky britského Královského letectva (RAF).
Izrael v úterý při vzdušném úderu na předměstí Bejrútu zabil nejvyššího vojenského představitele Hizballáhu Fuáda Šukra. Vůdce této Íránem podporované šíitské ozbrojené skupiny Hasan Nasralláh pak ve čtvrtek na jeho pohřbu prohlásil, že Izrael překročil červenou linii a musí nyní očekávat pomstu na všech frontách. Tvrdou odplatu Izraeli tento týden slíbil také Írán, když jen několik hodin po zabití Šukra při výbuchu v rezidenci přímo v Teheránu zemřel Ismáíl Haníja, šéf politického křídla palestinského teroristického hnutí Hamás, s nímž Izrael vede válku v Pásmu Gazy. K tomuto útoku se Izrael nepřihlásil, ale je mu všeobecně připisován. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nato uvedl, že jeho země je ve stavu nejvyšší pohotovosti a je připravena na jakýkoliv scénář – obranný i útočný.
„Rozšíření konfliktu není v ničím zájmu, důsledky by mohly být katastrofální,“ dodal šéf britské diplomacie Lammy v dnešním prohlášení. Znovu také vyzval ke snížení napětí a k diplomatickému řešení.
Izraelská armáda mezitím oznámila, že její letectvo dnes ve dvou obcích na jihu Libanonu zasáhlo několik budov, které využívá Hizballáh. Objekty využívané ozbrojeným hnutím v jiné obci pak ostřelovaly tanky. Hizballáh se přihlásil k několika raketovým útokům na izraelské obce a stanoviště izraelské armády poblíž libanonsko-izraelské hranice a v horní a západní Galileji. Útoky si podle armády nevyžádaly žádná zranění.
Ostřelování na izraelsko-libanonské hranici nabralo na intenzitě po útoku Hamásu z loňského 7. října na jihu Izraele a po zahájení izraelské odvetné vojenské ofenzivy v Pásmu Gazy. Napětí mezi Izraelem a Hizballáhem je od té doby na nejvyšší úrovni od konfliktu z roku 2006 a ještě se vyhrotilo po raketovém útoku z minulé soboty, při němž na Izraelem okupovaných Golanských výšinách zahynulo 12 dětí a mladistvých.