Čínští plavci vyhráli v neděli na olympiádě v Paříži mužskou štafetu na 4×100 metrů znak za 3 minuty a 27,46 sekundy. Dva ze čtyřčlenného týmu, Čchin Chaj-jang a Sun Ťia-ťün, jsou však na seznamu sportovců, u kterých byl před olympijskými hrami v roce 2021 v Tokiu zjištěn pozitivní dopingový test, a přesto je Světová antidopingová agentura (WADA) nechala soutěžit.
„Ve sportu je jeden z mých oblíbených citátů, který jsem v poslední době viděl: Nemá smysl vyhrávat, když to není fér,“ řekl agentuře AP britský plavec Adam Peaty poté, co jeho čtveřice skončila bez medaile na čtvrtém místě. „Myslím, že tuto pravdu znáte v hloubi duše. I když se dotknete a víte, že podvádíte, nevyhrál jste, že? Takže za mě, pokud jste na tom byli a byli jste dvakrát kontaminováni, myslím, že jako čestný člověk to znamená, že byste měli být ze sportu vyřazeni. Víme, že sport není tak jednoduchý.“
23 čínských plavců mělo na soustředění před začátkem olympiády v Tokiu pozitivní test na trimetazidin, který se nachází například v lécích na srdce. Čínská antidopingová agentura se tenkrát k pozitivním výsledkům vyslovila tak, že šlo o důsledek kontaminace. Wada ani Mezinárodní plavecká federace plavce z her neodvolala ani je nijak nepenalizovala. Šéf Americké antidopingové agentury Travis Tygart označil rozhodnutí za „šokující“.
Na olympijských hrách v Paříži se účastní 11 čínských plavců a plavkyň z tohoto dopingového seznamu.
Další ze seznamu je plavkyně Čang Jü-fej, která získala v Paříži bronz ve štafetě žen na 4×100 metrů.
Peaty sdělil novinářům, že celý týden mlčel, ale nakonec se rozhodl o své zklamání a frustraci z nefunkčního systému podělit.
„Musíme věřit systému, ale nevěříme,“ řekl Peaty. „Ten musí být přísnější. Od začátku říkám, že jde o podvod. Pokud podvádíte, je to podvod.“