Situace kolem školních olympiád je absurdní, shodli se ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek (TOP 09) a Učená společnost ČR. Vyplývá to z jejich vyjádření. Společně s dalšími politiky, vědci i organizátory soutěží uvedli, že školní olympiády mají dlouholetou tradici a podporují rozvoj talentovaných žáků. Soutěže podle nich nejsou komerční. Český olympijský výbor (ČOV) chce po pořadatelích vědomostních soutěží, aby přestali používat v názvu slovo olympiáda. Upozornil na to server Seznam Zprávy.
Výbor vychází ze zákona o ochraně olympijských symbolik, ve kterém se mimo jiné píše, že jakékoliv užívání olympijských symbolik pro obchodní, reklamní nebo jiné obdobné účely je možné pouze na základě předchozího písemného zmocnění. Podle Učené společnosti i organizátorů nejsou vědomostní soutěže komerční.
Výklad zákona
Výklad zákona o ochraně olympijských symbolik je podle Ženíška v tomto konkrétním smyslu nepochopitelný. „Účast komerčních sponzorů na podpoře olympiád, kterou zmiňuje ČOV, podle mě rozhodně není dostatečný důvod, aby ČOV souhlas olympiádám nyní neudělil,“ uvedl.
Podle výzvy ministerstva školství na podporu oborových soutěží mohou pořadatelé získat dotaci se spoluúčastí. „Dotace může být poskytnuta maximálně do 90 procent celkových rozpočtovaných nákladů projektu uvedených v žádosti. V případě nižších reálných nákladů na projekt musí být podmínka alespoň desetiprocentní spoluúčasti zachována,“ stojí ve výzvě. Pořadatelé si tak hledají partnery, kteří doplatí zbylou částku. Aby mohli pořadatelé těchto soutěží žádat o státní podporu, musí podle výzvy dodržovat zákon o ochraně olympijských symbolik. Tato věta loni ve výzvě nebyla, podle Seznam Zpráv byla doplněna na žádost ČOV.
„I kdybychom tento text do výzvy neuvedli, žadatelé jsou stále povinni dodržovat povinnosti stanovené právními předpisy,“ řekla podle Seznam Zpráv mluvčí ministerstva školství Tereza Fojtová. Není podle ní třeba, aby žadatelé souhlas od olympijského výboru dokládali například jako povinnou přílohu k žádosti, uvedl server.
Například biologická či zeměpisná olympiáda už dostaly od ČOV stanovisko, podle kterého jim výbor souhlas s použitím výrazu „olympiáda“ neuděluje, uvedla Učená společnost v otevřeném dopise. Vedení ministerstva školství oslovilo předsedu olympijského výboru s žádostí o jednání, napsal dnes na síti X náměstek ministra školství Jiří Nantl (ODS). „Jsem přesvědčen, že existence matematických, biologických aj. ‚olympiád‘ zákonem chráněné zájmy mezinárodního olympijského hnutí nijak neohrožuje,“ uvedl.
Názory
„Situace okolo olympiád mě mrzí a považuji ji za absurdní. Školní olympiády desítky let produkují talenty v mnoha různých oborech a jsou pevnou součástí rozvoje nadaných studentů u nás,“ uvedl Ženíšek. Snahu zakázat pojmenování olympiáda pro soutěže ve školách považuje za velmi nešťastnou místopředseda Senátu Jiří Drahoš (za STAN), uvedl na sociálních sítích.
„Celá věc je natolik neuvěřitelná a absurdní, že se snad musí jednat jen o jakési nedorozumění nebo nevhodnou aktivitu jednotlivců, která není vyjádřením oficiálního názoru Českého olympijského výboru ani ministerstva školství,“ uvedla Učená společnost v otevřeném dopise. Žádá v něm, aby výbor a ministerstvo svůj postoj ke školním znalostním a dovednostním olympiádám přehodnotily a „neztěžovaly jejich organizátorům tímto absurdním požadavkem jejich záslužnou a celé společnosti prospěšnou práci,“ uvedla.
„Když si tak srovnám ty zlaté medaile z mezinárodních biologických, chemických a dalších olympiád získaných našimi skvělými studenty s výsledky práce Českého olympijského výboru, říkám si, jestli je rozumné to těm lidem z ČOV dovolit používat,“ uvedl na síti X biochemik Jan Konvalinka.