Epoch Times Česko ČTK

a 8. 8. 2024

Bulharský parlament ve středu schválil změny vzdělávacího zákona, které rozšiřují jeho působnost a zakazují propagování LGBT+ ve školách. Pro novelu, kterou navrhla strana Obrození, bylo 159 poslanců, 22 hlasovalo proti a 12 se zdrželo. Ve večerních hodinách se proti změně zákona konala v ulicích Sofie demonstrace, informovala dnes agentura AFP.

Zákon nyní zakazuje „jakýmkoli způsobem, přímo či nepřímo, ve vzdělávacím systému propagovat nebo podněcovat myšlenky a názory související s netradiční sexuální orientací a/nebo s jinou než biologickou pohlavní identitou“.

Zákonodárci rovněž hlasovali o samostatném textu, který „netradiční sexuální orientaci“ definuje jako orientaci „odlišnou od obecně přijímaných a v bulharské právní tradici zavedených pojmů citové, romantické, sexuální nebo smyslové přitažlivosti mezi osobami opačného pohlaví“.

Později odpoledne vyšli do ulic hlavního města demonstranti, kteří protestovali proti přijetí novely. Feministická skupina LevFem, která shromáždění zorganizovala, uvedla, že novela znemožní „bojovat proti obtěžování mladých lesbiček, gayů, bisexuálů a transsexuálů ve školách“.

Nevládní organizace Bulharský helsinský výbor (BHC) vyzvala zákonodárce, aby změny nepřijímali, a uvedla, že „porušují základní lidská práva“, včetně těch, která jsou zakotvena v ústavě země, jakož i v zákonech EU a mezinárodních úmluvách.

Zákon „zakazuje šíření myšlenek a koncepcí včetně vědeckých informací“, řekl agentuře AFP místopředseda BHC Radoslav Stojanov. Zákon „implicitně předznamenává hon na čarodějnice a sankcionuje jakékoli vzdělávací snahy týkající se LGBT+ osob ve školním vzdělávání“, napsala v prohlášení právnička Denica Ljubenová ze skupiny pro práva LGBT+ osob.

V roce 2021 přijalo podobný zákon také Maďarsko, které zakázalo propagaci LGBT+ mezi nezletilými.

Bulharsko neuznává manželství osob stejného pohlaví. Země, která je členem EU, rovněž odmítá ratifikovat Istanbulskou úmluvu o prevenci a potírání násilí vůči ženám, kterou mnozí v zemi považují za prostředek k uznání „třetího pohlaví“, uvedla agentura AFP.

Ratifikaci Istanbulské úmluvy neschválila ani Česká republika, poté co Senátem PČR neprošla na konci letošního ledna.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Města v ČR chystají kvůli dešti evakuace, tisíce domácností už jsou bez proudu
Města v ČR chystají kvůli dešti evakuace, tisíce domácností už jsou bez proudu

Města v České republice chystají kvůli extrémním dešťům a očekávanému vzestupu hladin evakuace obyvatel a staví protipovodňové bariéry.

Bipolární porucha: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní přístupy
Bipolární porucha: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní přístupy

Bipolární porucha je poměrně běžná a celosvětově je diagnostikována u 1 ze 100 lidí v určité fázi jejich života.

Kniha z knihovny z roku 1919 se „tak líbila“, že byla vrácena až po 105 letech – jak vysoká je pokuta za pozdní vrácení?
Kniha z knihovny z roku 1919 se „tak líbila“, že byla vrácena až po 105 letech – jak vysoká je pokuta za pozdní vrácení?

Zaměstnanci veřejné knihovny ve Fort Collins se po dlouhé době rádi podělili o zprávu – po 105 letech se konečně vrátila opožděná kniha.

AI paradox
AI paradox

Umělá inteligence přetváří podnikání a otevírá dveře k vyšší efektivitě a inovacím. Avšak s novými možnostmi přicházejí i výzvy, jako jsou otázky ochrany soukromí a riziko zaujatosti. Jak se s nimi firmy vyrovnají?

Michiganští obyvatelé jsou unaveni národní politikou a doufají v pravdu
Michiganští obyvatelé jsou unaveni národní politikou a doufají v pravdu

V Michiganu voliči vyjadřují frustraci z negativních kampaní a volají po otevřené diskuzi o důležitých tématech, jako je vzdělání a životní podmínky, které ovlivňují jejich každodenní život.