Ředitel státního zastupitelství pro Anglii a Wales Stephen Parkinson varoval, že sdílení urážlivého materiálu na internetu může být považováno za trestný čin. Mezitím probíhá masivní zatýkání účastníků demonstrací.
Trestný čin podněcování k rasové nenávisti spočívá podle Parkinsona ve „zveřejňování nebo šíření materiálu, který je urážlivý nebo hanlivý a jehož cílem je nebo může být vyvolání rasové nenávisti“.
„Pokud to přesdílíte, pak to znovu zveřejníte, a potenciálně se dopustíte tohoto trestného činu. A my máme specializované policisty, kteří procházejí sociální média. Jejich úkolem je vyhledávat tyto materiály a následně provádět identifikační zatýkání atd.,“ uvedl v televizním rozhovoru pro Sky News šéf prokuratury a dodal: „Lidé si mohou myslet, že nedělají nic škodlivého. Dělají a postihnou je následky.“
Velká Británie zažila v posledním týdnu vlnu demonstrací a násilných výtržností, jaké se zde neudály od roku 2011. Podle odborníků je za nimi dlouholetá nespokojenost britské veřejnosti s migrační politikou vlády, které se nedaří zkrotit příliv ilegálních přistěhovalců do země.
Mezitím probíhají zátahy na účastníky protestů. Dosud bylo podle Parkinsona ve spojitosti s protesty zatčeno kolem 120 osob. Některé se již v urychlených procesech objevily před soudem, na jiné teprve čeká. Představitelé policie již varovali účastníky nepokojů, že mohou „očekávat zaklepání na dveře“, píše deník Independent. Dnes proběhlo za účasti televizních stanic přelíčení se dvěma výtržníky před liverpoolským soudem.
Sir Mark Rowley, šéf Metropolitní policie (londýnská policie, pozn. red.), uvedl, že „v centru našeho dnešního plánování“ byly hrozby vůči imigračním právníkům, a dodal: „Nedovolíme, aby byl náš imigrační azylový systém zastrašován.“
V této souvislosti vrchní zastupitel Parkinson uvedl pro agenturu PA: „Všichni jsme četli nebo viděli ve zprávách zmínky o krajně pravicových skupinách, které zveřejňovaly informace například o jmenovaných jednotlivcích nebo imigračních právních firmách a nabádaly k činnosti, která se těchto osob dotýkala.“
Policie a další jednotky byly ve středu připraveny zasáhnout proti víc jak stovce plánovaných protestů proti ilegální imigraci a dalším asi 30 protidemonstracím po celé zemi, nicméně k drtivé většině z nich vůbec nedošlo.
Podle Martina Brunta, dopisovatele Sky News, je důvodů víc, ale medializované tresty pro účastníky protestů, publikování jejich jmen a tváří či silná přítomnost policie zřejmě odradily krajně pravicové aktivisty před dalším rozdmýcháváním nepokojů. Mnozí z nich si podle něj také uvědomili, že baklava ani rouška je před identifikováním neochrání, protože vyšetřovatelé se orientují také podle dalších detailů, jako je tetování, nebo jiných výrazných rysů.
Nigel Farage, šéf parlamentní strany Reform, uvedl pro televizi Talk, že premiér Keir Starmer v imigrační otázce nehodlá udělat nic, a z Británie se proto stane Francie, kde se pouliční výtržnosti vynoří nečekaně a nárazově.