Úřady varovaly, že virus Mpox, známý také jako virus opičích neštovic, dosáhl v některých afrických zemích epidemických rozměrů. Zdravotnická agentura OSN zvažuje vyhlášení stavu nouze.
Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) uvedl, že agentura OSN pro zdraví zvažuje vyhlášení mezinárodního stavu nouze v oblasti zdraví v souvislosti s výskytem viru opičích neštovic v Africe.
„Pro komplexní reakci je však zapotřebí více zdrojů a podpory,“ napsal v neděli 4. srpna generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na sociální síti X. „Zvažuji svolání mimořádného výboru podle Mezinárodních zdravotnických předpisů, aby mi poradil, zda by epidemie opičích neštovic měla být vyhlášena za mimořádnou situaci v oblasti veřejného zdraví mezinárodního významu.“
Ještě v úterý nebylo jasné, zda a kdy WHO vyhlásí stav nouze, nebo zda bude stačit varování před virem.
Tedros ve vědeckém časopise Science vysvětlil: „Tento virus může a musí být zvládnut prostřednictvím zesílených opatření v oblasti veřejného zdraví, včetně dohledu, práce s komunitou, léčby a cíleného používání vakcín pro osoby se zvýšeným rizikem nákazy.“
Vzhledem k šířící se epidemii je naléhavě nutné dále posílit probíhající opatření proti Mpox v postižených zemích. Vyzval k poskytnutí „více prostředků na komplexní reakci“, která zahrnuje diagnostiku, terapii a vakcíny.
Mezinárodní stav nouze v oblasti zdraví je nejpřísnější kategorizací epidemie nemoci. WHO vydala takové prohlášení pro covid-19 na jaře 2020.
160procentní nárůst počtu infekcí
Mpox byl letos zjištěn již v deseti afrických zemích. Vyplývá to ze zprávy, kterou minulý týden zveřejnil Africký úřad pro kontrolu nemocí, který je součástí Africké unie. Více než 96 procent všech případů a úmrtí bylo zaznamenáno v Kongu.
Podle oficiálních údajů se téměř 70 procent případů v Kongu týká dětí mladších 15 let, na které připadá také 85 procent úmrtí.
Podle odhadů afrického úřadu bylo v letošním roce dosud zaregistrováno 14 250 případů, což je téměř tolik jako za celý loňský rok. Ve srovnání s prvními sedmi měsíci roku 2023 se počet případů zvýšil o 160 procent a počet úmrtí o 19 procent na 456.
Stále více postižených zemí
Tento týden byly poprvé hlášeny případy nákazy v Burundi a Rwandě a nedávno byla hlášena nová ohniska nákazy ve Středoafrické republice a Keni.
„Jsme velmi znepokojeni případy opičích neštovic, které řádí (v regionu hlavního města),“ uvedl v pondělí ministr zdravotnictví Středoafrické republiky Pierre Somse.
V Ugandě byly potvrzeny dva případy, informovala 4. srpna Mezinárodní společnost pro infekční nemoci s odvoláním na tamní ministerstvo zdravotnictví.
„U obou osob se projevily příznaky jako vyrážka, zduření lymfatických uzlin a celková malátnost spojená s Mpox,“ uvedlo ugandské ministerstvo zdravotnictví.
Keňské ministerstvo zdravotnictví mezitím nedávno oznámilo, že na hraničním přechodu v jižní Keni byla u cestujícího, který cestoval z Ugandy do Rwandy, diagnostikována nákaza Mpox. V prohlášení ministerstvo uvedlo, že k vyhlášení ohniska nákazy Mpox stačí jediný případ.
O víkendu jihoafrické zdravotnické orgány oznámily 22 případů Mpox v Jihoafrické republice, včetně tří úmrtí.
Příznaky a opatření
Podle CDC mezi příznaky Mpox patří vyrážka, která se může objevit na nohou, rukou, obličeji, hrudníku, ústech nebo v blízkosti genitálií. Vyrážka může tvořit krusty a zpočátku vypadá jako puchýře nebo pupínky, které mohou svědit nebo bolet.
Mezi další příznaky patří horečka, zduření lymfatických uzlin, zimnice, bolest, únava a respirační příznaky, jako je kašel, ucpaný nos nebo bolest v krku.
Institut Roberta Kocha poskytuje další informace v příručce, včetně informací o kontrole infekce a hygienických opatřeních. Na internetových stránkách tohoto úřadu je rovněž uvedena situace v Německu, pokud jde o opičí neštovice.