Deník Epoch Times hovořil s nezávislými voliči, aby zjistil, jak plánují v listopadu hlasovat.
Podle posledních průzkumů veřejného mínění se viceprezidentce Kamale Harrisové daří získávat podporu nezávislých voličů poté, co se prezident Joe Biden rozhodl odstoupit z prezidentského klání v roce 2024.
Průzkum společnosti HarrisX/Forbes, provedený ve dnech 22. až 25. července, ukazuje, že 47 % registrovaných voličů podporuje bývalého prezidenta Donalda Trumpa, zatímco 45 % uvádí, že by volilo Harrisovou. Mezi pravděpodobnými voliči vede bývalý prezident nad Harrisovou v poměru 49 ku 46 procentům. Průzkum ukazuje, že Harrisová získává u nezávislých voličů a žen z předměstí.
Quinnipiac University dne 22. července uvedla, že 55 procent nezávislých voličů podporuje Trumpa, zatímco 41 procent Harrisovou, což naznačuje, že nás čeká vyrovnaný konkurenční souboj.
Deník Epoch Times hovořil s nezávislými voliči, aby zjistil, jak plánují v listopadu hlasovat.
Obamacare ve hře
Vzhledem k tomu, že Harrisová vstupuje do role demokratické kandidátky pro prezidentské volby v roce 2024, její postoj ke zdravotnictví, a zejména k zákonu o dostupné zdravotní péči (ACA), je pro mnoho nezávislých voličů velmi důležitý. Tento zákon, známý také jako Obamacare, byl pro americký systém zdravotní péče transformačním právním předpisem. Přestože některým přinesl výhody, setkal se také se značnou kritikou, přičemž jeho odpůrci poukazovali na vyšší pojistné, odpočitatelné položky a povinnosti zaměstnavatelů.
June Goeringová se narodila a vyrostla v Pretty Prairie v Kansasu, je zdravotní sestra v důchodu, hudebnice a zpěvačka, která nyní žije v Overland Parku v Kansasu. Do nástupu prezidenta Baracka Obamy byla republikánkou.
Obamacare hrála v životě Goeringové po odchodu do důchodu zásadní roli. Bez zákona ACA by si ve svém věku nemohla dovolit zdravotní pojištění.
„Odešla jsem do předčasného důchodu a vždy jsem měla zdravotní pojištění poskytované zaměstnavatelem,“ řekla Goeringová deníku Epoch Times. „Souhlasím s politikou Harrisové, pokud jde o právo ženy na volbu, její podporu zákona o dostupné péči.“
´Více obsahu´
Gwen Fairová z Montgomery v Alabamě pochází z dlouhé linie politicky aktivních členů rodiny. Nedávný přetřes s Bidenem ji přiměl dvakrát se zamyslet nad tím, jak odevzdat svůj hlas.
„S Bidenovou administrativou jsem nebyla spokojená a Harrisová byla duchem, takže neznám její postoje k daným otázkám,“ řekla Fairová. „Zůstat v den voleb doma je medvědí služba mým předkům, kteří tolik bojovali za mé volební právo. Stále si dělám průzkum.“
Fairová řekla, že právnické vzdělání Harrisové je pozoruhodné, ale ne dost působivé na to, aby se mohla stát prezidentkou.
„Neviděla jsem nic, co by mě na ní opravdu nadchlo,“ řekla. „Michelle Obamová byla jako první dáma aktivnější než Harrisová jako viceprezidentka.“
Fairová řekla deníku Epoch Times, že Harrisová neposkytla dostatek důkazů, že by mohla vést zemi.
„Nechci volit Harrisovou jen proto, že je žena,“ řekla Fairová. „Potřebuji více obsahu. Se spoustou lidí má zlou krev.“
Fairová uvedla, že její přítel je silným Trumpovým příznivcem, ale ona má k podpoře republikánského kandidáta výhrady.
„Trump a jeho výstřelky mi vadí, přesto nevím, co Harrisová přinese,“ řekla. „Upřímně řečeno, dávám přednost muži jako prezidentovi. Kdyby byla jiná volba než Trump, volila bych republikány. Už mi ale dochází čas. Cítím se zaseknutá.“
Bývalý Trumpův volič se mění na modrého
Bývalí Trumpovi příznivci, kteří přecházejí k Harrisové, uvádějí kombinaci rozčarování z Trumpova chování a jeho právních problémů, souhlas s Harrisové politikou a touhu po stabilitě a jednotě. Někteří vnímají Harrisovou jako člověka s pragmatickým přístupem k vládnutí.
Richard Kiczek, autor technických textů, který upravuje dokumenty a formuláře pro armádu, je celoživotním republikánem, který v roce 2016 hlasoval pro Trumpa. Tento vysloužilý příslušník amerického letectva se domnívá, že voliči a politici hnutí MAGA (Make America Great Again) unesli Republikánskou stranu, ale raději diskutuje o tom, proč podporuje Harrisovou.
„Začal jsem pochybovat o Trumpově charakteru a přešel jsem k [nezávislosti],“ řekl Kiczek deníku Epoch Times. „Začal jsem se poohlížet po jiných možnostech.“
Obyvatel Fort Walton Beach na Floridě hodlá odevzdat svůj hlas Harrisové, až začne předčasné hlasování.
„Oceňuji postoj Harrisové k energetice, zdravotním právům žen, jednotě LGBTQ, její podporu Ukrajiny a snahu Demokratické strany o rozumnou kontrolu zbraní. Je to pro mě jasná volba,“ řekl.
Kiczek říká, že doufal, že viceprezidentem bude pensylvánský guvernér Josh Shapiro, ale je spokojen s minnesotským guvernérem Timem Walzem, kterého si Harrisová vybrala za svého kandidáta.
Uvítal by, kdyby Demokratická strana měla více jasno v otázce bezpečnosti hranic a postoje administrativy k izraelsko-palestinským vztahům.
Skeptický přístup k vedení
Reverend David Lowery je pastorem Universal Baptist Church v Harvey ve státě Illinois. Vyjádřil silný nesouhlas s nárůstem kriminality, který přičítá přílivu nelegálních přistěhovalců do Chicaga. Kritizoval Bidenovu administrativu za zrušení politiky, jako je „Zůstat v Mexiku“, a za nedokončení hraniční zdi.
„Prostě a jednoduše, volím Trumpa,“ řekl Lowery. „Demokraté byli pro zemi příšerní.“
Lowery, který říká, že se „před několika lety stal nezávislým“, je součástí širšího hnutí černošských vůdců v Illinois, kteří vyzývají své komunity, aby přehodnotily svou tradiční podporu Demokratické strany a volily republikány.
„Nemohu podpořit Harrisovou, která je slabá v otázce imigrace. Nemohu podporovat homosexualitu, potraty, transgenderismus a 54 milionů potracených černých a hnědých dětí,“ řekl.
‚Slabá na hranicích‘
Rob Sauder je řidič kamionu z Houstonu. Jako nezávislý kandidát Sauder zvažuje, že bude volit Harrisovou. Jeho původní volbou na prezidenta byl Chase Oliver, kandidát Libertariánské strany.
Významným faktorem je pro něj rostoucí polarizace americké politiky.
„Nejsem velkým fanouškem Harrisové, ale odmítám volit Trumpa a Oliver nezískává podporu,“ řekl Sauder. „Chci, aby se můj hlas počítal.“
Saudera, který pracuje 50 až 70 hodin týdně, aby uživil sebe a svou rodinu, znepokojuje ekonomika, hranice a zahraniční politika státu vůči Izraeli. Řekl, že je frustrován obtížemi při hledání přesných informací o kandidátech, které nejsou zmanipulované médii.
„Během Bidenovy vlády byla [Harrisová] neviditelná, nikdy se nevyjadřovala a nepůsobila příliš sebevědomě,“ řekl Sauder. „Chci jí věřit, ale byla slabá v otázce hranic a nejasná ve svých zahraničněpolitických postojích.“
Sauder řekl deníku Epoch Times, že má pocit, že se Republikánská strana stala příliš extrémní. Trump sice Projekt 2025 nepodpořil, ale Sauder řekl, že z něj má i nadále obavy.
Projekt 2025, známý také pod názvem 2025 Presidential Transition Project, je iniciativa, za níž stojí nadace The Heritage Foundation a kterou podporuje více než 100 konzervativních organizací. Jejím cílem je připravit se na případnou republikánskou vládu v roce 2025 vypracováním komplexního politického programu a vytvořením 180denního manuálu pro rychlou realizaci konzervativní politiky.
„Budu hlasovat pro Harrisovou, pokud bude [oficiálně] nominována. Je mladší a působí jako závan čerstvého vzduchu,“ řekl Sauder.
–ete–