13. 8. 2024

Spolkové ministerstvo hospodářství a ochrany klimatu Roberta Habecka odmítlo zprávu, že bude brzy zavedena daň z emisí CO₂ ze dřeva a dřevní biomasy. Návrh Národní strategie pro biomasu takový poplatek naznačoval.

Majitelé kotlů na pelety a další uživatelé energie ze dřeva by mohli brzy čelit dalšímu politickému obratu. Podle zatím nezveřejněného návrhu německé vládní Národní strategie pro biomasu (Nabis) by již brzy mohlo dojít k zavedení poplatku za využívání dřeva nebo dřevní biomasy z hlediska CO₂.

Článek o této problematice byl zveřejněn již v únoru. Podle zprávy, kterou v neděli 11. srpna zveřejnil list Welt am Sonntag, o něm nyní poprvé konkrétně jednají ministerstva hospodářství a ochrany klimatu, životního prostředí a zemědělství.

Cílem je vypracovat koncepci „uplatňování faktoru CO₂ pro dřevní biomasu“. Všechna tři ministerstva vedou Zelení.

Počet systémů vytápění peletami se od roku 2014 více než zdvojnásobil

Ještě v roce 2000 považovali mnozí ekologicky smýšlející lidé topné systémy na pelety za oblíbenou alternativu k topným systémům na olej nebo plyn. Důvodem byla skutečnost, že dřevo bylo považováno za obnovitelnou a klimaticky neutrální surovinu.

V roce 2010 počet kotlů na pelety v německých domácnostech nadále rostl. Od roku 2014 do současnosti se počet domácností vybavených kotli na pelety více než zdvojnásobil, a to z 358 000 na 763 000.

Vytápění dřevem se však brzy dostalo do nemilosti názorových vůdců „energetické transformace“. Deutsche Umwelthilfe (DUH) kritizovala znečištění jemným prachem spojené s topením dřevem v domácnostech. Vyzývala k tomu, aby byly topné systémy povinně vybaveny filtry pevných částic, což by výrazně zvýšilo jejich cenu.

V loňském roce se v německém návrhu novely zákona o stavební energii dokonce objevil úplný zákaz topných systémů na pelety. Podle původní verze iniciativy, známé spíše jako „zákon o vytápění“, měly být zakázány systémy vytápění na biomasu na bázi dřeva. Týkalo by se to pelet, polen a dřevní štěpky.

Měl poplatek za cíl učinit dřevo po neúspěšném zákazu neatraktivním?

Rozsáhlé protesty proti tomuto plánu přispěly k tomu, že od něj bylo upuštěno. Z návrhu Národní strategie pro biomasu, který je nyní diskutován ve Welt am Sonntag, lze vyvodit závěr, že dřevo je jako topný materiál z hlediska vládních stran stále považováno za nežádoucí variantu.

Namísto zákazu se v koncepci uvádí, že poplatek za CO₂ by měl učinit dřevo a dřevní biomasu pro domácnosti neatraktivní, zejména ve srovnání s tepelnými čerpadly. Ta jsou zejména Zelenými považována za způsob vytápění budoucnosti. Zdá se však, že ani FDP nemá pro topení dřevem příliš pochopení.

Ještě jako opoziční strana v roce 2019 požadovala ukončení dotací na instalaci systémů vytápění peletami. Její poslanec Frank Schäffler výslovně poukazoval na emise jemného prachu spojené s tímto způsobem výroby tepla.

UBA doporučuje izolaci a tepelná čerpadla

Spolkový úřad pro životní prostředí (UBA) ve svém pracovním dokumentu Bilance dřeva v kalkulačce CO₂ uvádí, že dřevo ze zelených ploch a zahrad nemá významnou funkci jako úložiště uhlíku. Těžba kulatiny a průmyslového dřeva zároveň zajišťuje, že dochází ke ztrátě dlouhodobých přirozených zásobníků CO₂.

Trvalo by 80 let, než by se stejné množství oxidu uhličitého, které uložil pokácený strom, opět navázalo. UBA proto také doporučuje místo dřeva tepelnou izolaci a CO₂ neutrální systémy vytápění, jako jsou tepelná čerpadla.

Koncepční dokument Národní strategie pro biomasu hovoří o tom, že je třeba odpovídajícím způsobem zohlednit dopad využívání dřevní biomasy pro energetické účely na klima – zejména na evropské úrovni.

Za tímto účelem by měl být zaveden „realistický a přiměřený faktor CO₂ pro spalování dřevní biomasy“. UBA odhaduje emise 1,77 tuny oxidu uhličitého při spálení jedné tuny dřeva.

Mluvčí Habecka: Poplatek za emise CO₂ ze dřeva nebude zaveden

Mluvčí spolkového ministra hospodářství Roberta Habecka sice nechtěl komentovat průběžné údaje, dokud nebyl požádán, nyní však došlo k jejich popření. Podle médií to v sobotu v Berlíně uvedla ministrova mluvčí:

„Žádné plány na zavedení CO₂ daně ze dřeva neexistují. Žádná taková daň nebude.“

Jednatel Německého svazu pro energetické dřevo a pelety Martin Bentele již dříve pohrozil právními důsledky v případě zavedení daně z energie ze dřeva.

Pro zařazení dřeva do kategorie škodlivých pro klima neexistuje žádný vědecký podklad. Předseda Svazu vlastníků lesů Andreas Bitter varoval před další katastrofou při energetickém obratu.

Bavorský ministr hospodářství Hubert Aiwanger označil myšlenku CO₂ poplatku na dřevo za „další jízdu duchů ve vládě“. Vyjádřil nesouhlas s ideologicky motivovaným zdražováním energie ze dřeva.

-etg-

Související články

Přečtěte si také

Česko zaplavuje voda, na severu Moravy a Slezska se evakuují tisíce lidí – shrnutí
Česko zaplavuje voda, na severu Moravy a Slezska se evakuují tisíce lidí – shrnutí

Velká část Česka kvůli extrémním srážkám čelí povodním, nejdramatičtější situace byla večer na severní Moravě a ve Slezsku včetně Ostravy, Bohumína a dalších velkých měst.

Na pozadí dluhové krize nakupuje čínská centrální banka speciální státní dluhopisy v hodnotě 56,3 miliardy dolarů
Na pozadí dluhové krize nakupuje čínská centrální banka speciální státní dluhopisy v hodnotě 56,3 miliardy dolarů

V posledních 20 letech se čínská centrální banka nákupu těchto dluhopisů na sekundárním trhu vyhýbala,...

Zdravý rozum politické ekonomie
Zdravý rozum politické ekonomie

Nejprodávanější a nejpoužívanější ekonomickou knihou ve Velké Británii na počátku 20. století byla kniha Philipa Wicksteeda (1844–1927), zapomenutého velkého myslitele, jehož myšlenky si zaslouží, abychom se k nim dnes vrátili.

Muž z Iowy použil 7,5 milionu sirek k vytvoření neskutečných modelů lodí, hradů, katedrál a amerického Kapitolu
Muž z Iowy použil 7,5 milionu sirek k vytvoření neskutečných modelů lodí, hradů, katedrál a amerického Kapitolu

Upozornění: Tento článek byl publikován v roce 2023. Některé informace již nemusí být aktuální.  Byla to...

Jaderná fúze: Věčně vzdálený sen, který se blíží realitě
Jaderná fúze: Věčně vzdálený sen, který se blíží realitě

Zatímco investoři vyjadřují ambice, že komerční fúze by se mohla stát realitou do deseti let, mnozí zasvěcení vidí před sebou delší cestu.