„Petrohradská prokuratura se chystá zakázat hru Last Train Home (Poslední vlak domů) ve které hrajete za československé legie,“ píše vojenský publicista Jiří Vojáček. Hra, kterou vytvořilo studio Ashborne Games, je inspirována skutečnými osudy československých legií, které se v období první světové války doslova prostřílely přes celé Rusko a ovládly Transsibiřskou magistrálu.
Českoslovenští legionáři jezdili po magistrále v obrněných vlacích a rozváželi poštu. Prostřílet se přes celé Rusko zmítané boji mezi bolševiky a opozicí byla jejich jediná cesta domů, protože se nemohli do Evropy dostat přes východní frontu.
Nakonec, po několika letech bojů, dorazily až do přístavu Vladivostok, na cestě se zmocnily ruského pokladu a málem zachránily i poslední carskou rodinu, kterou zavraždili bolševici. Nakoupily lodě, aby se na nich přeplavily zpátky do své vlasti. Tento jejich husarský kousek v té době sledoval celý svět.
Český trailer ke hře Poslední vlak domů
„Staň v čele legie československých vojáků, kteří se obklopeni chaosem občanské války zoufale snaží dostat domů,“ lákají herní vývojáři k zakoupení hry. „Proveď je nemilosrdnou divočinou na palubě obrněného vlaku. Starej se o posádku, rozhoduj o proviantu a zásobách a snaž se přežít.“
Podle Vojáčka prokuratuře vadí, že je ve hře „ve špatném světle zobrazovaná Rudá armáda“. Rusové mají podle Vojáčka o legiích dodnes zkreslené informace. „Léta jsem pracoval s Rusy a ti měli většinou naučeno, že Čechoslováci z legií byli tzv. ‚Běločeši‘, že bojovali proti vzniku Sovětského svazu (což není pravda). Ti vzdělanější jim zazlívali, že zradili Kolčaka (což taky není pravda),“ dodává Vojáček.
O dobrodružné cestě československých legií po transsibiřské magistrále vznikly dvě oceňované komiksové knihy Stopa legionáře, které nakreslil Michal Kocián.