Jakub Kříž

16. 8. 2024

Komentář

Koktejl vedoucí k výslovnému uznání práva na pohlavní sebeurčení je namíchán. Kritériem, na jehož základě bude uznáno, je pocit či rozhodnutí či vážně vnímaná identita.

Co určuje pohlaví živočicha? Přírodovědec v tom má docela jasno. Je to uspořádání organismu pro akt pohlavní reprodukce. Kdo se podílí na reprodukčním procesu předáváním genetického materiálu, se označuje jako samec; kdo genetický materiál přijímá a následně rodí potomky, je samicí.

Myslím, že takový sedlák to vidí dost podobně.

Jak podotýká Ryan Anderson: „Teprve v poslední době, a pouze u lidí, začal být samotný pojem pohlaví komplikovaný a kontroverzní.“[1]

Český Ústavní soud si v této složité otázce již jasno udělal. Pohlaví člověka je určeno jeho pocitem. Jeho jarní nález ve věci úředních změn pohlaví[2] je v tom velice explicitní. Stěžovatele označuje na jednom místě za člověka, který si přeje, aby úředně evidované informace o jeho pohlaví reflektovaly „jak se cítí“ (odst. 1), na jiném jako člověka, který se „identifikuje jako trans člověk – muž“. Již v rámci části obsahující meritorní přezkum napadené právní úpravy zmiňuje „rozhodnutí člověka vystupovat jako příslušník odlišného pohlaví“ (odst. 73) coby významný prvek práva na sebeurčení a osobní autonomii, o odstavec dál zase hovoří o „vážně vnímané identitě“ (odst. 74).

Kdo byste to ještě nevěděl, vězte, že náš ústavní pořádek chrání „rozhodnutí člověka, jakým způsobem bude navenek projevovat svoji identitu, tj. projevovat, jakým člověkem se cítí být“ (odst. 69), tedy také „jak subjektivně vnímá svoje pohlaví“ (tamtéž).

Na druhou stranu ovšem Ústavní soud nešel tak daleko, aby pohlaví prohlásil za výtvor státu. Z odůvodnění nálezu vyplývá, že k němu přistupuje tak, že je konstituováno mimo dosah veřejné moci – ta jej neurčuje, pouze uznává (srov. odstavce 4, 70, 72, 74, 79).

Koktejl vedoucí k výslovnému uznání práva na pohlavní sebeurčení je namíchán: (i) pohlaví není státem určováno, je pouze uznáváno (na tom se se soudem shodnou třeba všichni iusnaturalisté), (ii) kritériem, na jehož základě bude uznáno, je pocit či rozhodnutí či vážně vnímaná identita.

Jak by to mělo v praxi vypadat, nám ukazuje již samotný nález. Přestože ústavní stížnost byla podána osobou, která je biologicky ženou a úředně také, Ústavní soud ji důsledně oslovuje v mužském rodě. Protože se prostě cítí být mužem.

Čtenářům nezbývá než se ptát, zda v Brně aplikují sami na sebe kritérium, jež kladou na interpretaci právních předpisů, tedy aby právo „obstálo měřítky tzv. zdravého rozumu“.[3]

[1] Anderson, Ryan. Když se z Harryho stala Sally. Praha: Echo Media, 2023, s. 129.

[2] Nález sp. zn. Pl. ÚS 52/23 ze dne 24. 4. 2024 (144/2024 Sb.), Chirurgický zákrok včetně sterilizace jako podmínka úřední změny pohlaví.

[3]  Nález sp. zn. III. ÚS 2253/13 ze dne 9. 1. 2014 (N 3/72 SbNU 41), odst. 12.

Autor je advokát. Publikuje na svém blogu Právo v dešti.

Převzato ze serveru Konzervativní noviny.

Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet názory The Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Města v ČR chystají kvůli dešti evakuace, tisíce domácností už jsou bez proudu
Města v ČR chystají kvůli dešti evakuace, tisíce domácností už jsou bez proudu

Města v České republice chystají kvůli extrémním dešťům a očekávanému vzestupu hladin evakuace obyvatel a staví protipovodňové bariéry.

Bipolární porucha: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní přístupy
Bipolární porucha: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní přístupy

Bipolární porucha je poměrně běžná a celosvětově je diagnostikována u 1 ze 100 lidí v určité fázi jejich života.

Kniha z knihovny z roku 1919 se „tak líbila“, že byla vrácena až po 105 letech – jak vysoká je pokuta za pozdní vrácení?
Kniha z knihovny z roku 1919 se „tak líbila“, že byla vrácena až po 105 letech – jak vysoká je pokuta za pozdní vrácení?

Zaměstnanci veřejné knihovny ve Fort Collins se po dlouhé době rádi podělili o zprávu – po 105 letech se konečně vrátila opožděná kniha.

AI paradox
AI paradox

Umělá inteligence přetváří podnikání a otevírá dveře k vyšší efektivitě a inovacím. Avšak s novými možnostmi přicházejí i výzvy, jako jsou otázky ochrany soukromí a riziko zaujatosti. Jak se s nimi firmy vyrovnají?

Michiganští obyvatelé jsou unaveni národní politikou a doufají v pravdu
Michiganští obyvatelé jsou unaveni národní politikou a doufají v pravdu

V Michiganu voliči vyjadřují frustraci z negativních kampaní a volají po otevřené diskuzi o důležitých tématech, jako je vzdělání a životní podmínky, které ovlivňují jejich každodenní život.