ČTK

18. 8. 2024

Americká Demokratická strana uspořádá v příštích dnech svůj předvolební sjezd, na kterém bude chtít pokračovat v budování podpory pro svou prezidentskou kandidátku Kamalu Harrisovou. Současná viceprezidentka USA má za sebou slibný start kampaně poté, co převzala kandidaturu od prezidenta Joea Bidena, a díky sjezdu může dál zůstat v centru pozornosti. V dějišti akce v Chicagu se zároveň očekávají rozsáhlé propalestinské demonstrace.

Demokraté z celých Spojených států se budou v jednom z nejlidnatějších amerických měst scházet od pondělka do čtvrtka. Předvolební sjezdy bývají v USA momentem, kdy velké politické strany nominují vítěze svých primárek oficiálně kandidátem pro listopadové prezidentské volby. U demokratů je ale letos všechno jinak.

V jejich primárkách suverénně zvítězil 81letý prezident Biden, který nečelil žádné vážnější konkurenci, zhruba měsíc před nominačním sjezdem ale z kampaně odstoupil po nevídaném rozkolu ve straně, který vyvolal jeho velmi špatný výkon v červnové televizní debatě. Biden ihned jako náhradního kandidáta navrhl Harrisovou, jejíž nominaci do voleb strana potvrdila už na začátku srpna.

Sjezd je pro ni další příležitostí, jak oslovit americké voliče necelé tří měsíce před vyvrcholením kampaně. Také se očekává, že oznámí podrobnosti ohledně svých plánů pro případný prezidentský mandát poté, co se v prvních týdnech po převzetí kandidatury spíše držela obecných hesel spojených s Demokratickou stranou a kritiky svého republikánského rivala Donalda Trumpa.

Prezidenta z let 2017 až 2021 Republikánská strana znovu oficiálně nominovala do voleb v polovině července. Na sjezdu v Milwaukee tehdy podle amerických médií panovalo naprosté přesvědčení, že Trump nemůže prohrát. Poté, co přežil útok mladého střelce, si mezi republikány získal auru vůdce vyvoleného Bohem, zatímco Bidenova kampaň se zmítala v problémech spojených s obavami ohledně jeho fyzické i mentální kondice.

Atmosféra z republikánského sjezdu se však nyní Trumpovým blízkým spojencům jeví jako mlhavá vzpomínka, „jako by se to nikdy nestalo,“ napsal minulý víkend deník The New York Times. Osmasedmdesátiletý exprezident aktuálně v průzkumech preferencí za svou novou soupeřkou mírně zaostává a zatím se zdá, že proti o téměř dvacet let mladší Harrisové nenašel v kampani účinný recept. Demokraty mezitím vzpružila vlna entusiasmu, kterou ztělesňují mítinky Harrisové s tisícovkami příznivců.

Na stranickém sjezdu viceprezidentka vystoupí tradičně poslední večer, ve středu by měl nominaci na viceprezidenta přijmout guvernér Minnesoty Tim Walz, kterého si Harrisová vybrala jako volebního partnera. Na pondělí byl avizován projev končícího prezidenta Bidena.

Mezi dalšími řečníky jsou také dva bývalí šéfové Bílého domu, Barack Obama a Bill Clinton, uvádí televize CBS News. Dále má vystoupit i Clintonova manželka Hillary, která s Trumpem prohrála ve volbách před osmi lety. Agentura Reuters informovala, že pozvána byla také Texasanka Kate Coxová, které loni nejvyšší soud v jižním státě USA zakázal umělé ukončení jejího těhotenství poté, co lékaři u plodu zjistili vážný zdravotní problém.

Úřady v Chicagu se mezitím připravují na možnost rozsáhlých protestů, které se při sjezdu demokratů očekávají zejména v souvislosti s válkou v Pásmu Gazy. Administrativa Bidena a Harrisové i přes občasnou mírnou kritiku podporuje Izrael v jeho snaze vymýtit palestinské teroristické hnutí Hamás a čelí kritice mnohých Američanů, že přehlíží utrpení civilistů v Pásmu Gazy. Harrisovou už v této souvislosti konfrontovali aktivisté při jejích nedávných mítincích.

„Co se týče genocidy v Gaze, není žádný rozdíl mezi Bidenem a Harrisovou,“ uvedla podle deníku The Washington Post minulý měsíc koalice sdružení, které protesty v Chicagu plánují.

Související témata

Přečtěte si také

Představitelé USA, Ukrajiny a Evropy budou zítra v Londýně jednat o příměří

Američtí, ukrajinští a evropští představitelé budou ve středu v Londýně jednat o plánech na příměří.

Papež František otevírá Svatou bránu
Čeští a evropští politici kondolují k úmrtí papeže Františka

Čeští a evropští politici kondolují k úmrtí papeže Františka.

Trump oznámil svou první zahraniční cestu, účastní se pohřbu papeže Františka v Římě

Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií se zúčastní pohřbu papeže Františka v Římě, oznámil dnes Trump na své sociální síti.

Americký viceprezident Vance jedná v Indii o stíhačkách F-35, clech a snaze odklonit zemi od ruské výzbroje

Viceprezident USA J. D. Vance jedná v Indii o clech, obchodu a obranné spolupráci. Washington nabízí stíhačky F-35 a usiluje o snížení miliardového obchodního deficitu.

Dělnice kontrolují stroje v továrně na výrobu hedvábných látek ve Fuyangu v čínské provincii Anhui na východě země 16. dubna 2025. (STR / AFP prostřednictvím Getty Images)
Strach z ekonomické krize: Na čínské firmy doléhají americká cla, Peking však slibuje, že bude „bojovat až do konce“

Čínské firmy, dělníci a zástupci průmyslu popisují, jak je stupňující se americká cla staví do bezvýchodné situace. Běžné zakázky nepřicházejí a některé společnosti jsou nuceny sahat k extrémním opatřením.

Čím disponují ozbrojené síly Itálie, do kterých proudí více než 30 miliard eur ročně?

Přestože se má italská armáda čím chlubit, dlouhodobě pokulhává za dvouprocentním závazkem NATO. Nedávno si ale vzala za své navyšování kapacit.

Velký odliv výroby z Číny

Globální výrobci opouštějí Čínu ve prospěch levnějších, stabilnějších a předvídatelnějších zemí.

Vše, co potřebujete k tomu, aby večeře získala jarní nádech

Lehké jarní ragú z jehněčího s cizrnou, harissou a mátou je ideální večeří do chladnějších večerů – syté, ale svěží a voňavé.

První polovina týdne bude spíše slunečná a teplá, na víkend se ale ochladí

První polovina tohoto týdne bude v Česku spíše slunečná. Nejvyšší teploty se budou držet nad 20 stupni Celsia. Ve čtvrtek se ale zatáhne a od pátku se ochladí.