Většina Čechů se domnívá, že se může otevřeně vyjadřovat k problémům a nedostatkům v zemi a alespoň lokálně ovlivnit jejich řešení. V otázce ohledně svobody slova se již lidé zcela neshodnou, vyplývá z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM).
Na otázky spojené s veřejnou sférou si 71 % dotázaných českých občanů myslí, že se mohou otevřeně vyjadřovat k problémům a nedostatkům ve společnosti. Zápornou odpověď uvedlo 27 % dotázaných. 62 % oslovených uvedlo, že mohou ovlivnit řešení problémů v jejich obci či městě a dosáhnout oprávněných požadavků. V případě řešení problémů na celostátní úrovni však více než tři čtvrtiny Čechů míní, že ho ovlivnit nemohou.
Další otázku, kterou průzkum zkoumal, byla situace svobody slova v České republice. Podle 44 % účastníků průzkumu je situace dobrá, 33 % odpovědělo ani dobrá, ani špatná a podle 22 % lidí je situace v ČR špatná.
Nejednoznačný názor mají lidé i na vývoj svobody slova za posledních 10 let. 38 % dotázaných uvádí, že se podle nich situace za posledních deset let nezměnila, 37 % si myslí, že se zhoršila a podle 22 % se zlepšila. Přes 50 % lidí uvádí, že si musí dávat pozor na to, co veřejně říkají, aby se nedostali do problémů s policií, zaměstnavatelem nebo s lidmi na sociálních sítích. Naopak většina dotázaných cítí, že v rodině a mezi lidmi ve svém okolí si na své výroky pozor dávat nemusí.
Následně průzkum zkoumal, zdali by měla být omezená svoboda slova za určitých okolností. „Zhruba třípětinová většina českých občanů si myslí, že svoboda slova by měla být omezena v situaci, kdy projev představuje podporu a šíření nenávisti k lidem na základě jejich rasy či etnika (63 % pro omezení, 33 % proti) nebo kdy jde o podporu a šíření nenávisti k lidem na základě jejich náboženství (60 % pro omezení, 35 % proti),“ uvádí průzkum.
Naprostou převahu pak mají zastánci zachování svobody v situacích, kdy by někdo šířil výzvy k občanské neposlušnosti nebo ke změně politického systému revoluční cestou. Více než polovina dotázaných odmítá, že by bylo někdy omezení svobody projevu nezbytné například v zájmu bezpečnosti státu.
S využitím zprávy ČTK.