V předchozím článku jsme přinesli zprávu brněnských vědců z institutu CEITEC Masarykovy univerzity, kterým se podařilo popsat fungování takzvaného bakteriofágu, tedy viru, který je schopen bojovat s bakteriemi odolnými vůči antibiotikům. Vědci podrobně popsali strukturu a replikační cyklus bakteriofága JBD30, který ničí bakterie způsobující u lidí s oslabenou imunitou nebo chronickým onemocněním vážné infekce. 

Částici JBD30 tvoří hlavička a bičík, který má tvar dlouhé trubičky a na konci je vybavený háčky. Ty umožňují viru zachycení na tenkých vláknech bakterií, takzvaných pilech, s jejichž pomocí se bakterie posunují po povrchu, upřesňují vědci.

„Bakterie se pomocí pilů pohybují, zkoumají své okolí a tvoří biofilm. Střídavé zatahování pilů je pro pohyb bakterií zásadní, čehož fág JBD30 chytře využívá. Pomocí háčků na konci bičíku se fág přichytí na pilus a počká, až si ho bakterie k sobě sama přitáhne,“ popsala hlavní autorka výzkumné práce, strukturní viroložka Lucie Valentová.

Redakci Epoch Times odpověděla na několik doplňujících otázek.

Spolupracujete v rámci bakteriofágu JBD30 se soukromou sférou? Resp. má nějaká firma o toto zájem?

V naší výzkumné skupině na CEITECu Masarykovy univerzity se věnujeme pouze základnímu výzkumu. Všechny naše poznatky, data a struktury klíčových proteinů zapojených do interakce mezi fágem a bakterií umísťujeme do veřejně přístupných databází. Odtud jsou pak tyto informace přístupné dalším vědcům a firmám, které je mohou použít pro vývoj fágových preparátů a konkrétních aplikací.

V jakém časovém horizontu myslíte, že by se mohl tento objev promítnout do praxe a aplikovat na léčbu nemocných?

Vzhledem k tomu, že v současnosti nemáme informace o tom, že by s tímto fágem nějaká farmaceutická společnost prováděla aplikovaný výzkum nebo klinické studie, nemůžeme přesně odhadnout, jak dlouho by trvaly testy a vývoj potřebný pro jeho použití v léčbě pacientů.

Nakolik je aplikace fágu JBD30 v tuto chvíli bezpečná (ve smyslu nenapadání lidského systému)?

Fágy jsou viry, které infikují výhradně bakteriální buňky a nejsou schopné infikovat člověka. Každý fág se zaměřuje pouze na konkrétní druh bakterie, kterou rozpoznává díky specifických receptorů na jejím povrchu. Díky studiím, jako je tato, můžeme vybírat konkrétní fágy, které jsou účinné proti konkrétním patogenním bakteriím. Při aplikaci pak tito fágové zlikvidují pouze cílovou patogenní bakterii, zatímco „přátelské“ bakterie lidské mikroflóry zůstávají nedotčené. Na rozdíl od antibiotik fágy navíc dokáží proniknout do biofilmů a zničit bakterie v nich ukryté.

Původní článek:

Související témata

Související články

Přečtěte si také

K extrémním srážkám se přidá i silný vítr, na východě ČR už hladiny stoupají
K extrémním srážkám se přidá i silný vítr, na východě ČR už hladiny stoupají

Česko se chystá na extrémní srážky. Meteorologové dnes rozšířili výstrahu o další oblasti Vysočiny či jižní část Šumavy. Situaci bude komplikovat i silný vítr.

Putin: Útoky dalekonosnými zbraněmi v ruském týlu zapojí NATO do války
Putin: Útoky dalekonosnými zbraněmi v ruském týlu zapojí NATO do války

Pokud Západ povolí Ukrajině útočit dalekonosnými zbraněmi na cíle hluboko na ruském území, bude to znamenat, že země Severoatlantické aliance jsou ve válce s Ruskem.

Nacher navrhuje zákaz sponzorování akcí s účastí propalestinských aktivistů, jak tomu bylo na Prague Pride
Nacher navrhuje zákaz sponzorování akcí s účastí propalestinských aktivistů, jak tomu bylo na Prague Pride

Poslanec a zároveň zastupitel hlavního města Patrik Nacher navrhuje na zastupitelství Prahy, aby město finančně nepodporovalo akce, do nichž jsou zapojeni aktivisté propagující nenávist vůči jiným skupinám.

IBM pochopila situaci a omezuje své působení v Číně
IBM pochopila situaci a omezuje své působení v Číně

IBM se přidává k rostoucímu počtu amerických firem opouštějících Čínu kvůli rostoucím nákladům, konkurenci a politickým tlakům. Společnost přesouvá své výzkumné a vývojové aktivity do jiných zemí, včetně Indie.

Studie: Používání tabletů vyvolává u malých dětí vztek a záchvaty
Studie: Používání tabletů vyvolává u malých dětí vztek a záchvaty

Nová studie ukazuje, že časté používání tabletů narušuje emocionální vývoj dětí, což vede k častějším záchvatům vzteku. Jak mohou rodiče podpořit zdravější vztah dětí k technologiím?