„Spolu s 15 světovými neziskovými organizacemi a akademickými pracovišti, která se věnují ochraně lidských práv a obraně svobody slova, jsme sepsali otevřený dopis francouzskému eurokomisaři Thierry Bretonovi, v němž vyjadřujeme znepokojení nad jeho dopisem Elonu Muskovi (majiteli platformy X, dříve Twitter) a obavu o svobodu projevu v Evropské unii,“ uvedl český Institut H21 pro redakci Epoch Times prostřednictvím e-mailu.
Podle dřívějšího vyjádření ředitele Institutu H21 Adama Růžičky je dopis eurokomisaře Bretona, který zaslal Muskovi, důkazem, že obavy z využití nového nařízení EU o digitálních službách (DSA) k potlačování svobody projevu pod vágními záminkami boje proti „dezinformacím, nenávisti nebo podporování nepořádku“ byly oprávněné.
V otevřeném dopise (pdf) skupina organizací a akademických pracovišť Bretona kritizuje a dodává, že jeho dopis Muskovi „odráží znepokojivou neúctu ke svobodě projevu“.
Podle signatářů dopisu je Bretonovo jednání „v rozporu s koncepcí nařízení o digitálních službách (DSA), a také se samotným duchem svobodné a živé demokratické kultury“.
Bretonova „interpretace DSA“ podle signatářů „společenskou diskusi poškodí, nikoliv posílí, a to jak v Evropské unii, tak i v celosvětovém měřítku“. Celý text dopisu uvádíme níže.
Požádali jsme eurokomisaře o komentář.
Eurokomisař Breton, který má v Evropské komisi na starost vnitřní trh Evropské unie, se domnívá, že platforma sociálních médií X (dříve Twitter) podléhá nařízení EU o digitálních službách DSA, které vstoupilo v platnost srpnu 2023 a ukládá největším technologickým společnostem povinnost moderovat obsah, chránit soukromí uživatelů a řešit rizika pro veřejnost.
V dopise žádal Elona Muska, aby před jeho plánovaným rozhovorem s Donaldem Trumpem, který se uskutečnil 12. srpna, nešířil „potenciálně škodlivý obsah“.
Konkrétně uvádí: „Já a mé útvary budeme mimořádně ostražití vůči jakýmkoli důkazům, které poukazují na porušení DSA, a nebudeme váhat plně využít náš soubor nástrojů, včetně přijetí předběžných opatření, pokud to bude opodstatněné k ochraně občanů EU před vážnou újmou,“ napsal Breton.
Generální ředitelka společnosti X Linda Yaccarinová označila Bretonův dopis za „bezprecedentní pokus vztáhnout zákon, který má platit v Evropě, na politické aktivity v USA“, protože se pokusil ovlivňovat obsah rozhovoru s kandidátem na prezidenta USA.
Yaccarinová prohlásila, že se Breton tituluje jako někdo, kdo bude rozhodovat o tom, co mohou a nemohou občané Evropské unie v rozhovorech sledovat. „Zároveň se (Breton) povyšuje nad evropské občany a naznačuje jim, že nejsou schopni naslouchat rozhovoru a vyvodit vlastní závěry,“ dodává Yaccarinová.
Na dopis komisaře reagoval také mluvčí prezidentské kampaně Donalda Trumpa Steven Cheung.
„Evropská unie by se měla starat o své vlastní záležitosti, místo aby se snažila vměšovat do amerických prezidentských voleb,“ uvedl Cheung. „Řekněme si to zcela jasně: Evropská unie je nepřítelem svobody slova a nemá žádnou pravomoc diktovat nám, jak máme vést kampaň.“
Celý text dopisu eurokomisaři Bretonovi
Vážený pane komisaři Bretone,
my, níže podepsané organizace občanské společnosti a akademici zabývající se svobodou projevu, Vám píšeme, abychom vyjádřili své znepokojení nad Vaším dopisem Elonu Muskovi z 12. srpna.
Váš dopis odráží znepokojivou neúctu ke svobodě projevu; je v rozporu s koncepcí nařízení o digitálních službách (DSA), a také se samotným duchem svobodné a živé demokratické kultury. Vaše interpretace DSA společenskou diskusi poškodí, nikoliv posílí, a to jak v Evropské unii, tak i v celosvětovém měřítku.
Odstavec 153 preambule DSA výslovně požaduje, aby byl DSA „vykládán a uplatňován v souladu se svobodou projevu a informací“. To platí zejména pro povinnosti týkající se systémových rizik v rámci DSA. Ochrana „společenské diskuse“ a „veřejného pořádku“ – dvou pojmů, na které se ve svém dopise odvoláváte a které jsou součástí DSA – nemůže sloužit jako záminka k cenzuře projevů.
Vaše zmínka o „škodlivém obsahu“ je obzvláště znepokojivá. Jak dobře víte, najít rovnováhu mezi svobodou projevu a „obsahem, který podporuje nenávist, nepokoje, podněcování k násilí nebo určité případy dezinformací“, je nesmírně náročné. Svobodu projevu lze omezit pouze na základě přísných standardů a soudy budou omezení interpretovat spíše úzce.
Historie nám říká, že omezení svobody projevu má častěji opačný než zamýšlený účinek, a proto bychom Vás chtěli vyzvat, abyste se v případě pochybností přiklonil na stranu svobody projevu. Existují dobré důvody, proč demokratické státy chrání také „potenciálně škodlivý obsah“, i když je zavrženíhodný.
Abstraktní odkazy na zajištění svobody projevu a na přiměřenost jakýchkoli zmírňujících opatření, která jsou přijata k řešení systémového rizika, nejsou dostatečnou zárukou svobody projevu. Vaše volné parafráze pečlivě vypracovaného znění DSA vytváří riziko vržení dlouhého stínu na svobodu projevu a překročení pravomocí, které vám byly svěřeny.
Jsme obzvláště znepokojeni Vaší snahou využít DSA k potlačení svobody projevu mimo hranice Evropské unie kvůli tomu, co nazýváte „vedlejšími účinky“. Varování online platformy, že přenos rozhovoru s jedním ze dvou klíčových kandidátů v prezidentských volbách ve Spojených státech může být neslučitelný s právními předpisy týkajícími se online bezpečností, je charakteristické spíše pro autokratický stát než pro demokracii.
Evropa může být strážcem základních práv a svobod. Evropská komise a vlády členských států by měly zajistit, aby se DSA neuplatňoval způsobem, který poškozuje svobodu projevu nejen v Evropě, ale také v celosvětovém měřítku.
S pozdravem
Signatáři
The Future of Free Speech
TechFreedom
Institute H21
The Copia Institute
Justitia
Adam Smith Institute
CEPOS – Center for Political Studies
Istituto Bruno Leoni
Maxwell Marlow, Director of Research, Adam Smith Institute
Nicos Rompapas, General Director, Center for Liberal Studies – Markos Dragoumis (KEFiM)
Rachel Griffin, Sciences Po Paris
Professor Clay Calvert
Professor Lyrissa Lidsky, Raymond & Miriam Ehrlich Chair in U.S. Constitutional Law, UF Levin
College of Law
Professor Brian L. Frye, Spears-Gilbert Professor of Law, University of Kentucky College of Law
Nadine Strossen, John Marshall Harlan II Professor of Law Emerita, New York Law School, and
former national President of the American Civil Liberties Union
Eli Noam, Professor of Public Policy and Business Responsibility Emeritus, Columbia
University, and Director of the Columbia Institute for Tele-Information
Alexander Hohlfeld, Independent Digital Policy Expert
Kevin R. Hopkins, Policy Director, Technology & Innovation, R Street Institute