Vědci z olomouckého pracoviště Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR ve spolupráci s německými kolegy z Leibniz Institute of Plant Genetics and Crop Plant Research přišli s mimořádným objevem. U rostliny čirok indentifikovali pyl s unikátními vlastnostmi, který by v budoucnu mohl pomoci se šlechtěním nových odolnějších plodin. Informace o objevu publikoval prestižní časopis The New Phytologist.
Vědci se během výzkumu zaměřili na B chromozomy s nečekanými výsledky. „Zjistili jsme, že B chromozom významně ovlivňuje vývoj pylu. Překvapilo nás, že tento pyl může mít více než tři standardní jádra, je životaschopný a rychleji klíčí. Je to skutečně mimořádné zjištění, protože zatím nevíme o žádné jiné rostlině, která by měla vitální pyl s více jádry,“ řekla rostlinná genetička Miroslava Karafiátová z Ústavu experimentální botaniky AV ČR (ÚEB AV ČR).
Nové poznatky by mohly botanikům pomoci se šlechtěním nových odrůd odolných proti extrémnímu počasí.
Čirok je prastará obilnina z čeledi lipnicovitých, kterou lidstvo používá tisíce let. Nejčastěji se používá na výrobu bezlepkové mouky, kuskusu, kaší a dalších produktů. Dále se pěstuje i jako krmě pro zvířata.
„Rostlina, na které zrna čiroku rostou, je považována za odolnou, při sklizni poskytuje vysoké výnosy a dobře snáší horko, takže je cennou plodinou v době sucha. To je jeden z důvodů, proč jsou tyto obiloviny již po tisíce let základním produktem chudých a venkovských obyvatel, zejména těch, kteří žijí v tropických oblastech, jako je Afrika, Střední Amerika a jižní Asie,“ uvádí zdravopedie.cz.
Olomoučtí vědci se studiu B chromozomů věnují už mnoho let. Nedávno se jim jako prvním na světě podařilo přečíst dědičnou informaci B chromozomu u kukuřice. „Tyto pozoruhodné chromozomy se neřídí Mendelovými zákony dědičnosti. Právě proto nás zajímají. Porušují totiž některá pravidla, a tak můžeme jejich studiem lépe pochopit, proč se některé procesy v rostlinách dějí. Tyto poznatky pak lze uplatnit i v obecné rovině,“ vysvětlil Jan Bartoš, vedoucí Centra strukturní a funkční genomiky rostlin ÚEB AV ČR.