Nové polepy vlaků a větší počet bezpečnostních hlídek v jejich okolí snížily počet posprejovaných souprav v Praze a Středočeském kraji. Kraj dopravci dříve ukládal sankce za zhruba 30 posprejovaných vlaků měsíčně, nyní za jednotky případů. Hlídkám se v posledních týdnech podařilo zadržet několik sprejerů a předat je policistům. Instalace speciálních polepů a laků na vlaky umožňuje nános spreje odstranit rychleji. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí Českých drah (ČD) Filip Medelský.
Podle středočeského krajského radního Petra Boreckého (STAN) se situace zlepšila zejména z pohledu exteriérů vlaků. „České dráhy nás průběžně informují o bezpečnostních hrozbách, najatá bezpečnostní agentura zachytila i několik sprejerů. Samozřejmě jsme si vědomi, že situace zejména v interiérech CityElefantů není rozhodně dobrá,“ řekl Borecký.
Dopravce podle člena představenstva a náměstka generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiřího Ješety ve spolupráci se Středočeským krajem a Prahou zpřísnil bezpečnostní opatření v místech obratu a odstavení vlaků, kde je sprejeři často ničili. „Posílili jsme bezpečnostní perimetr na odstavném nádraží v pražské Michli a také nasazujeme hlídky bezpečnostní agentury do vytipovaných nočních a ranních spojů,“ řekl Ješeta.
Čistota vlaků je podle prvního náměstka pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) pro cestující důležitá a motivuje je k jejich častějšímu využívání. „Pro Prahu je prioritou, aby bylo ze strany Českých drah zajištěno kvalitní a kapacitně dostatečné vlakové spojení pro Pražany z okrajových městských částí, kteří jezdí vlakem do práce a domů,“ uvedl Hřib.
Na začátku srpna se pracovníkovi bezpečnostní agentury podařilo přistihnout při činu muže, který čmáral po stěnách interiéru osobního vlaku na trati mezi pražským Smíchovem a Radotínem. Kvůli řešení incidentu s přivolanou policií musel dopravce vlak odříct a škodu následně vyčíslil na více než 39.000 korun. Dalšího muže přistihli zaměstnanci dopravce a ostraha při sprejování na odstavený vlak v Klatovech a zadrželi ho. Policie nyní prověřuje, jestli vandal nesprejoval i ve Středočeském kraji.
Dopravci se proti sprejům osvědčily také speciální polepy a laky, vyzkoušel je na vybraných vlacích řady 471 CityElefant. „Pro umytí takto vybavených jednotek je potřeba mnohém méně vody i chemických látek. Pokračujeme tedy v instalaci této technologie a vybavíme jí další více než tři desítky CityElefantů, tentokrát poprvé i v interiérech,“ řekl Ješeta. Díky polepům a lakům je čištění vlaků rychlejší, a čisté vlaky se tak vrací do provozu dříve. S instalací na další vlaky a do jejich interiérů začne dopravce ještě v srpnu.
Odstraňování graffiti z interiérů a exteriérů vlaků vyjde ČD každý rok na miliony korun. Za letošní rok dráhy škodu zatím vyčíslily na přibližně 13 milionů korun. Za loňský rok zaznamenal dopravce 460 sprejerských útoků na své vlaky.