Více opylených stromů, kvalitnější med či edukativní program pro děti. Toto vše si slibuje Praha 8 od 40 tisíců včel, které v pondělí umístila do třech úlů na střeše radnice. Společně se včelařkou se o ně budou starat děti z centra Klokánek.
„Chceme dětem ukázat, jak se dá tímto přirozeným způsobem chránit příroda,“ řekla místostarostka Prahy 8 Vladimíra Ludková.
Podle ní je úloha včel v ekosystému nezastupitelná a projekt chce i nadále podporovat.
„Včela je náš pomocník a naše ochránkyně, protože bez včel by nebyl život. Známý je citát Alberta Einsteina: ‚Nebudou-li včely, člověku zbývají čtyři roky života.‘ Nové poznatky ale ukazují, že to nemusí být ani ty čtyři roky. Po jejich vyhynutí nebude ani člověk. I proto chceme včelaření přibližovat dětem. Navíc Praha 8 je na včelaření velmi vhodné prostředí. Je tady velké množství zelených ploch a včely mají dostatek potravy,“ řekla místostarostka Ludková.
Podle Ludkové je prostředí kolem radnice pro jejich včely přívětivé, protože v okolí je mnoho kvetoucích ploch.
„Ty včeličky si do tří kilometrů i do pěti zaletí, kam budou chtít. Jsou tady parky, je tam hodně květin a nejsou postříkané žádnými pesticidy,“ říká včelařka Gabriela Prekazi. Včely nyní přikrmuje roztokem z cukru, aby měl včelín dostatečné zásoby na zimu a nezbylo místo na parazity.
Vedení radnice plánuje na téma včel a jejich nepostradatelnosti pro člověka udělat ve školách osvětu.
„Máme v plánu pořídit výukový úl, máme v plánu jim připravit například komiks a další edukativní materiály, pravděpodobně to bude v zahradě Grabovy vily, což je další krásné a přirozené parkové prostředí, kde se jim bude dařit. Už tam máme vytipované místo,“ sdělila místostarostka Prahy 8.
Včelaření je ve městech čím dál více populárnějším trendem. Úly nacházejí své místo na střechách budov, balkónech, v zahradách či na pozemcích různých firem. Jen v Praze je evidováno podle veterinární správy okolo 800 včelařů a více než 5 000 včelstev. Včelí úly najdete například i na střeše pražského magistrátu nebo v prostorách Národního divadla.
Med, který včely ve městech produkují, může mít lepší kvalitu než na venkově, říká včelař a učitel včelařství při ČSV Augustin Uváčik.
„Včely nasají vodu někde na rybníku, kde nasají něco, co pomáhá rybám. V polích se postříká plevel, aby tam nerostl, a včely ten květ, když je to postříkané čerstvě, tak si látku přinesou. V Praze je opravdu velké množství rostlin a to se nám projevuje i v kvalitě medu,“ popisuje pro iRozhlas.
Dobrý počin může mít i stinné stránky
Podle deníku Independent může být masivní rozšiřování včel ve městech problém pro jiné opylovače, kterým včely prostě velkou část potravy vysbírají.
„Musíte mít na paměti, že včely žijí v až 80tisícových koloniích. Všechny soutěží o stejnou potravu. Je-li výskyt květin ve městech omezen na zahrady a parky a zároveň dochází k přílivu tisíců a tisíců včel, zdroje obživy se rychle vyčerpávají,“ říká Doktorandka Gail MacInnisová z kanadské McGill University. Zprávu zveřejnil deník iDnes.
S využitím zprávy ČTK.