Vladislava Mašková

27. 8. 2024

Více opylených stromů, kvalitnější med či edukativní program pro děti. Toto vše si slibuje Praha 8 od 40 tisíců včel, které v pondělí umístila do třech úlů na střeše radnice. Společně se včelařkou se o ně budou starat děti z centra Klokánek.

„Chceme dětem ukázat, jak se dá tímto přirozeným způsobem chránit příroda,“ řekla místostarostka Prahy 8 Vladimíra Ludková.

Podle ní je úloha včel v ekosystému nezastupitelná a projekt chce i nadále podporovat.

„Včela je náš pomocník a naše ochránkyně, protože bez včel by nebyl život. Známý je citát Alberta Einsteina: ‚Nebudou-li včely, člověku zbývají čtyři roky života.‘ Nové poznatky ale ukazují, že to nemusí být ani ty čtyři roky. Po jejich vyhynutí nebude ani člověk. I proto chceme včelaření přibližovat dětem. Navíc Praha 8 je na včelaření velmi vhodné prostředí. Je tady velké množství zelených ploch a včely mají dostatek potravy,“ řekla místostarostka Ludková.

Podle Ludkové je prostředí kolem radnice pro jejich včely přívětivé, protože v okolí je mnoho kvetoucích ploch.

„Ty včeličky si do tří kilometrů i do pěti zaletí, kam budou chtít. Jsou tady parky, je tam hodně květin a nejsou postříkané žádnými pesticidy,“ říká včelařka Gabriela Prekazi. Včely nyní přikrmuje roztokem z cukru, aby měl včelín dostatečné zásoby na zimu a nezbylo místo na parazity.

Vedení radnice plánuje na téma včel a jejich nepostradatelnosti pro člověka udělat ve školách osvětu.

„Máme v plánu pořídit výukový úl, máme v plánu jim připravit například komiks a další edukativní materiály, pravděpodobně to bude v zahradě Grabovy vily, což je další krásné a přirozené parkové prostředí, kde se jim bude dařit. Už tam máme vytipované místo,“ sdělila místostarostka Prahy 8.

Včelaření je ve městech čím dál více populárnějším trendem. Úly nacházejí své místo na střechách budov, balkónech, v zahradách či na pozemcích různých firem. Jen v Praze je evidováno podle veterinární správy okolo 800 včelařů a více než 5 000 včelstev. Včelí úly najdete například i na střeše pražského magistrátu nebo v prostorách Národního divadla.

Med, který včely ve městech produkují, může mít lepší kvalitu než na venkově, říká včelař a učitel včelařství při ČSV Augustin Uváčik.

„Včely nasají vodu někde na rybníku, kde nasají něco, co pomáhá rybám. V polích se postříká plevel, aby tam nerostl, a včely ten květ, když je to postříkané čerstvě, tak si látku přinesou. V Praze je opravdu velké množství rostlin a to se nám projevuje i v kvalitě medu,“ popisuje pro iRozhlas.

Dobrý počin může mít i stinné stránky

Podle deníku Independent může být masivní rozšiřování včel ve městech problém pro jiné opylovače, kterým včely prostě velkou část potravy vysbírají.

„Musíte mít na paměti, že včely žijí v až 80tisícových koloniích. Všechny soutěží o stejnou potravu. Je-li výskyt květin ve městech omezen na zahrady a parky a zároveň dochází k přílivu tisíců a tisíců včel, zdroje obživy se rychle vyčerpávají,“ říká Doktorandka Gail MacInnisová z kanadské McGill University. Zprávu zveřejnil deník iDnes.

S využitím zprávy ČTK.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Německo bude v EU pro částečně restriktivní migrační politiku a pokračování podpory Ukrajiny, řekl Merz

Německo bude v EU podporovat restriktivní kurz v migrační politice, dál chce ale zůstat zemí přátelskou a otevřenou migraci. Na malém stranickém sjezdu CDU to řekl pravděpodobný příští německý kancléř Friedrich Merz.

Snímek Pachová stopa získal hlavní ocenění na Academia Film Olomouc. Projekce bude i ve Sněmovně

Dokumentární film Pachová stopa získal hlavní cenu prestižního filmového festivalu mezi českými a slovenskými nominanty. Otevřel problém nespolehlivosti metod pachové identifikace.

Putin rozhodl o příměří během oslav 80. výročí konce druhé světové války, nabízí mírové rozhovory

Rusko si konec druhé světové války tradičně připomíná 9. května a Putinovo rozhodnutí o zastavení bojů se týká 8., 9. a 10. května.

Novináři Epoch Times získali nejvyšší ocenění za práci o náboženství

Za odhalování zločinů čínského režimu a podporu víry v těžkých časech získali novináři Epoch Times prestižní ocenění Wilbur Awards.

Kanaďané vybírají nový parlament, hlas už předem odevzdalo 7,3 milionu lidí

Kanaďané dnes ráno místního času začali v předčasných volbách vybírat nové složení parlamentu, a tím i vlády.

Čím disponuje finská armáda, která si zakládá na všeobecné branné povinnosti

Finsko po invazi ruských ozbrojených jednotek na Ukrajinu a po vstupu do Severoatlantické aliance rozšiřuje své vojenské kapacity. Jeho armáda si tradičně zakládá na silné „branné kultuře“.

Blackout ve Španělsku a Portugalsku. Celostátní výpadek proudu zastavil metro i vlaky

Celé pevninské Španělsko dnes kolem 12:30 postihl výpadek proudu, zastavilo se metro v Madridu či Barceloně a přerušen byl provoz na železnici v různých částech země.

Teenageři nedostanou telefon, dokud nesplní pět úkolů. „Někdy je lepší vychovávat tím těžším způsobem,“ sdílí matka

Texaská matka pěti dětí nedovolí svým dospívajícím synům mít telefon, dokud nesplní pět praktických úkolů. Věří, že odpovědnost a víra jsou důležitější než pohodlí.

Bývalý viceprezident Argentiny chválí „velkolepou“ oslavu čínské kultury v podání souboru Shen Yun

Bývalý argentinský viceprezident Carlos Ruckauf navštívil vystoupení souboru Shen Yun v Buenos Aires a označil jej za velkolepé. Ocenil i jeho poselství svobody a odpor vůči komunismu.