Kniha The Book of Elsewhere vychází z komiksové série Keanu Reevese BRZRKR.
Odborníci na smrt a poradci pro pozůstalé doporučují, abyste se soustředili na život, ne na jeho konec. Keanu Reeves prý však neustále přemýšlí o smrti.
Reeves o smrti mluvil i při propagaci knihy The Book of Elsewhere, kterou napsal společně s autorem sci-fi China Miévillem.
„Je mi 59 let, takže o smrti přemýšlím neustále,“ řekl herec 22. července v rozhovoru pro BBC News. „To je dobře.“
Kniha The Book of Elsewhere začíná na bitevním poli, kde je několik lidí mrtvých nebo právě umírají. Lékař následně zvažuje, jak nazvat „Velkou válku“ a vojáky, kteří ji přežili.
„Možná nerozumím násilí ve světě,“ vysvětlil Reeves 18. července listu The New York Times. „Nerozumím tomu, že všichni víme, že zemřeme, a zabíjíme se kvůli věcem, které možná, když se na ně podíváte zpětně, nejsou tak důležité.“
Čtenáři se vydávají na filozofickou cestu apokalyptickým dystopickým světem, který je posetý vyhořelými auty, zničenými notebooky, sídlišti obehnanými odpadky a padlými těly mrtvých.
Jedna z postav se potýká s dilematem, že se několikrát vrátila k životu poté, co byla prohlášena za mrtvou.
„Keanu jde proti normě přání žít věčně tím, že vytváří postavu, která hledá smrtelnost,“ řekla Epoch Times licencovaná terapeutka Courtney Morganová. „Otevírá dveře k tomu, aby se o smrti mluvilo do větší hloubky, než je jednoduchý jazyk typu černé, nebo bílé a všechno, nebo nic.“
Vyprávění v knize přechází z třetí osoby do druhé a zpět ve změti krátkých příběhů.
Mezi názvy kapitol patří například Příběh manželky, Příběh sluhy, Příběh lékaře, Příběh černého pasažéra, Příběh sirotka a Bratr.
Postavy, které ožívají, podle smutečního kouče Jocka Brocase naznačují téma reinkarnace.
„Keanu pravděpodobně hluboce přemýšlel o reinkarnaci, protože v knize je reinkarnační struktura, ale ne z náboženského hlediska, ale z hlediska toho, že máme schopnost pokračovat v jiné podobě,“ uvedl Brocas pro Epoch Times.
Kanadský herec si zahrál v kasovních trhácích, jako jsou filmy Speed z roku 1994, Matrix z roku 1999 a Matrix Reloaded z roku 2003.
Kniha The Book of Elsewhere, která vychází z jeho komiksové série BRZRKR, je jeho prvním románem a chystá se na filmové ztvárnění.
„Řada osob, které jsou v pozdním stádiu dospělosti, je otevřenější přemýšlení o smrtelnosti, protože si více uvědomují, že život je krátký a nemá žádné záruky, pokud jde o průměrnou délku života,“ řekla Epoch Times Elreacy Docková, certifikovaná odbornice a adjunktka thanatologie na Capstone University.
Thanatolog je odborník na vědecké studium smrti, umírání, zármutku, ztráty a truchlení.
Reevesovi nejsou konce cizí. Se smrtí svých blízkých se totiž začal vyrovnávat již v poměrně raném věku.
Bylo mu například dvacet let, když se v roce 1993 předávkoval jeho nejlepší přítel River Phoenix. O několik let později se mu narodila mrtvá dcera, kterou měl s Jennifer Symeovou, a v roce 2001 zemřela Symeová při autonehodě.
„Reeves se pravděpodobně potýká s vlastním procesem stárnutí a nevyhnutelnou realitou své smrtelnosti,“ říká Maura McInerney-Rowleyová, smuteční dula a bývalá ředitelka hospice. „Je to běžná fáze mnoha lidí, protože stárnutí s sebou přináší přirozenou reflexi vlastních úspěchů, vztahů a nenaplněných aspirací. U Reevese může být tato reflexe umocněna jeho osobními ztrátami a veřejným charakterem jeho života.“
McInerney-Rowleyová je zakladatelkou týdeníku Hello, Mortal, jehož cílem je přeměnit popírání smrti v oslavu života.
Lidé, kteří se zabývají smrtí nebo umíráním, se podle Dockové mohou kolem ní orientovat tak, že přijmou uvědomělejší přístup k životu.
„Může to vypadat tak, že se budou věnovat více aktivitám a cílům, které jim do života přinesou smysl a účel, budou více pečovat o své vztahy a vazby s ostatními lidmi a jednoduše si budou moci udělat více času na to, aby byli plně přítomni při každém prožitku,“ řekla paní Docková.
Podle certifikované duly pro umírající Erin Kabbaové patří mezi výhody toho, když člověk raději přemýšlí o životě než o smrti, také to, že si co nejvíce buduje vztahy, vytváří pozitivní vzpomínky a sleduje smysluplné cíle.
„Když se soustředíme na přítomnost, můžeme najít klid a smířit se s tím, že tato cesta nakonec skončí,“ vysvětlila Kabbaová pro Epoch Times. „Všichni bychom měli usilovat o to, abychom zemřeli prázdní – abychom po sobě nezanechali nic, co bychom si přáli udělat nebo čeho bychom chtěli dosáhnout.“
–ete–
Pokud Vás tento článek zaujal, zvažte prosím
podporu tradiční žurnalistiky.
První vydání Epoch Times vyšlo před 24 lety ze sklepa v Atlantě. Dnes Epoch Times přináší milionům čtenářů oceňovanou žurnalistiku založenou na faktech.
Naši novináři byli ohrožováni, zatčeni a napadáni, ale naše oddanost nezávislé žurnalistice nikdy nezakolísala. Tento rok je naším 24. rokem nezávislého zpravodajství, bez korporátního a politického vlivu.
Přihlaste se k odběru našich denních zpráv a zůstaňte informováni.
Lze kdykoli odhlásit.