4. září zasedal Senátní výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, aby projednal Českou muniční iniciativu. Na pozvání předsedy výboru Pavla Fischera se jednání účastnili také zástupci Ministerstva obrany, a to náměstek ministryně Daniel Blažkovec, ředitel Agentury pro mezivládní obrannou spolupráci Aleš Vytečka a zástupce Vojenského zpravodajství.
„Od počátku roku 2024 společný tým Ministerstva obrany ČR, jeho agentury AMOS a předních českých firem obranného průmyslu, jehož součástí jsou i společnosti skupiny CSG, intenzivně pracuje na realizaci tzv. České muniční iniciativy, která má a vždy měla primární cíl v rychlém zajištění co největšího počtu dělostřelecké munice pro Ukrajinu, jejíž absence měla hlavně na počátku roku 2024 klíčový vliv na postup ruských sil na východě Ukrajiny,“ vyjádřil se ve zprávě Andrej Čírtek, tiskový mluvčí skupiny CSG, a dodal:
„V poslední době se ale stává Česká muniční iniciativa předmětem mediálních útoků, které jsou postaveny na polopravdách a informacích vytržených z celkového kontextu. CSG je v rámci Iniciativy maximálně transparentní vůči Ministerstvu obrany, ovšem nemůže veřejně sdělovat z bezpečnostních důvodů detaily jednotlivých transakcí.“
Ve své zprávě uvedl, že doprava munice „probíhá kamiony, po vodě, následně i po kolejích s několika překlady, provází ji velmi silná bezpečnostní opatření a doprovází ji placená bezpečnostní služba. Celkové logistické zabezpečení každé takové transakce je extrémně náročné“.
Členové výboru byli během včerejšího zasedání v příslušném stupni utajení detailně informováni zástupci Ministerstva obrany o průběhu dodávek v rámci iniciativy, včetně procesu výběru dodavatelů, pořizování munice z pokynu zahraničních donorů, a také aktuálních tržních cenách dodávané munice, uvádí zpráva Davida Poláka.
Senátoři se shodli, že iniciativu podpoří, a označili ji za transparentní.
„S ohledem na povahu konfliktu není na místě požadovat plné zveřejňování všech detailů muniční iniciativy, jelikož by to ohrozilo bezpečnostní a zahraničně-politické zájmy České republiky, nicméně celý proces je plně transparentní vůči donorům,“ stojí v přijatém usnesení.
Senátní výbor tak dal Ministerstvu obrany za pravdu.
„Výbor následně vzal na vědomí, že veškeré záležitosti řeší dodavatel a ukrajinský konečný uživatel, přičemž Ministerstvo obrany má pouze koordinační roli směrem k donorské zemi, k mezinárodnímu centru (International Donor Coordination Center) a pomáhá s komunikací s ukrajinskou stranou,“ dodává zpráva Davida Poláka.
Senátoři také potvrdili stěžejní roli iniciativy pro zajištění obranyschopnosti Ukrajiny s konstatováním, že role českého státu v iniciativě je v tuto chvíli nezastupitelná.
„Muniční iniciativa je organizována a realizována tak, aby za prostředky donorů a ČR byly zajištěny dodávky munice pro Ukrajinu v co nejvyšší kvalitě i kvantitě,“ usnesl se výbor a na základě obdržených detailních informací vyjádřil plnou důvěru mechanismu vytvořenému ministerstvem.
Výbor byl pak nad rámec dále informován o aktuálních technických otázkách k dodané munici a systému komunikace s tím souvisejícím mezi dodavatelem a ukrajinským konečným uživatelem, uvedla zpráva.
Pozvání na výbor nevyužil senátor Lukáš Wagenknecht, který v předchozích týdnech Českou muniční iniciativu otevřeně kritizoval a zpochybňoval její efektivitu.