ČTK

7. 9. 2024

Spojené státy a Irák dosáhly dohody o plánech stažení koaličních sil vedených USA z Iráku, řeklo agentuře Reuters několik zdrojů obeznámených se situací. Plán, který byl v zásadě odsouhlasen, ale vyžaduje konečné schválení oběma stranami, počítá s odchodem stovek vojáků do září 2025, přičemž zbytek by měl odejít do konce roku 2026, uvedly tyto zdroje.

„Máme dohodu, nyní jde jen o to, kdy ji oznámíme,“ uvedl jeden z vysoce postavených amerických představitelů.

Spojené státy a Irák se rovněž snaží navázat nový poradní vztah, v jehož rámci by někteří američtí vojáci mohli v Iráku zůstat i po ukončení stahování.

Oficiální oznámení bylo původně naplánováno již před několika týdny, ale bylo odloženo kvůli regionální eskalaci související s válkou v Pásmu Gazy a kvůli doladění některých zbývajících detailů, uvedly zdroje.

Mezi těmito zdroji je pět amerických představitelů, dva představitelé dalších koaličních zemí a tři iráčtí představitelé, kteří hovořili pod podmínkou anonymity, protože nebyli oprávněni o této záležitosti veřejně informovat. Někteří z nich uvedli, že dohoda by mohla být oznámena tento měsíc.

Poradce iráckého premiéra pro zahraniční záležitosti, uvedl, že technické rozhovory s Washingtonem o stažení jednotek byly ukončeny. „Nyní jsme na začátku přechodu vztahů mezi Irákem a členy mezinárodní koalice na novou úroveň se zaměřením na bilaterální vztahy ve vojenské, bezpečnostní, ekonomické a kulturní oblasti,“ řekl. Podrobnosti plánu nekomentoval a koalice vedená Spojenými státy na otázky zaslané e-mailem neodpověděla.

Dohoda navazuje na více než šest měsíců trvající rozhovory mezi Bagdádem a Washingtonem, které v lednu inicioval premiér Muhammad Súdání v souvislosti s útoky iráckých ozbrojených skupin podporovaných Íránem na americké jednotky umístěné na iráckých základnách.

Raketové útoky a útoky bezpilotních letounů zabily tři americké vojáky a desítky dalších zranily. To podle Reuters vedlo k několika kolům smrtící americké odvety, která ohrozila vládní úsilí o stabilizaci Iráku po desetiletích konfliktu.

Spojené státy mají v Iráku přibližně 2500 vojáků a v sousední Sýrii 900 vojáků v rámci koalice vytvořené v roce 2014 k boji proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Skupina kdysi ovládala zhruba třetinu Iráku a Sýrie, ale koncem roku 2017 byla poražena v Iráku a v roce 2019 v Sýrii. Irák prokázal schopnost vypořádat se s jakoukoli zbývající hrozbou, uvedl poradce iráckého premiéra pro zahraniční záležitosti.

USA původně v roce 2003 podnikly invazi do Iráku, svrhly diktátora Saddáma Husajna a v roce 2011 se stáhly; v roce 2014 se ale vrátily v čele koalice pro boj proti Islámskému státu. Další země, včetně Německa, Francie, Španělska a Itálie, rovněž přispívají do koalice stovkami vojáků.

Přečtěte si také

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

Prezident Joe Biden pronáší projev k výsledkům voleb v roce 2024 v Růžové zahradě ve Washingtonu, 7. listopadu 2024. (Andrew Harnik / Getty Images)
Biden před koncem mandátu omilostnil téměř 2500 odsouzených

Bílý dům zatím nezveřejnil jména těch, komu byla prezidentská milost udělena. Nynější vlna milostí ale ještě nemusí být konečná.

Americká sněmovna schválila zákon zakazující mužům soutěžit v ženských sportech

Americká Sněmovna reprezentantů schválila 14. ledna zákon o ochraně žen a dívek ve sportu poměrem hlasů 218 ku 206. Zákon vylučuje muže z účasti na ženských sportech pořádaných organizacemi, které dostávají finance od federální vlády.

Za Trumpovými komentáři o Grónsku stojí  roky obav z rostoucího vlivu Číny a Ruska

Trumpova vyjádření o Grónsku a Panamě otevírají debatu o geopolitice a bezpečnosti USA tváří v tvář rostoucímu vlivu Číny a Ruska.

„Jsou tam v bezpečí“: Syrský ministr zahraničí je pro setrvání uprchlíků v Německu

Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová chce umožnit uprchlíkům ze Sýrie jednorázovou „průzkumnou cestu“ do jejich domovské země.

Jak Češi vnímají Ukrajince – začleňování do společnosti, jejich množství, mají tu zůstat?

Jak se Češi staví k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? Na podzim to mezi českou veřejností opět zjišťoval průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění, jehož výsledky dnes instituce zveřejnila.

Hravý svět veverek: Manželé tvoří kouzelné scény a fotí roztomilá dobrodružství

Pár z USA vytváří miniaturní scény a fotí roztomilé veverky v akci. Kreativita, humor a radost z drobných okamžiků!

Čínský právník Yu Wensheng v Pekingu 12. ledna 2017. (Fred Dufour / AFP / Getty Images)
EU a USA naléhají na Čínu, aby propustila obhájce lidských práv. Režim ho obvinil z „podvratné činnosti“

Yu Wensheng, jeden z nejvýraznějších čínských právníků v oblasti lidských práv, a jeho manželka Xu Yan byli na cestě na setkání s diplomaty EU v Pekingu v dubnu 2023, když byli zadrženi.

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.

Hasičský vrtulník shazuje vodu, když se požár Palisades rozrůstá poblíž čtvrti Mandeville Canyon a Encina v Kalifornii, 11. ledna 2025. (Patrick T. Fallon / AFP via Getty Images)
Smysl kalifornského inferna

Ten vzorec je až příliš známý. Přijde nějaká katastrofa. Při bližším zkoumání se dala předpokládat. A nejen to: hrůzná politická rozhodnutí ji učinila nevyhnutelnou. Člověku spadne čelist a zamotá se mu hlava.