Milan Kajínek

7. 9. 2024

Hanlonova břitva je aforismus který nám říká: „Nehledejte zlý úmysl tam, kde je dostatečným vysvětlením hloupost.“

V praxi se využívá například v soudních síních. Řekněme, že žalobce se chce dobádat toho, zda je jednání žalovaného projevem zmatenosti, nedorozumění, neschopnosti, nebo zda se jedná o vědomé jednání motivované „úmyslem“. S úmyslným protiprávním jednáním se totiž pojí i vyšší trest.

Pokud dáme dohromady všechna dostupná fakta, mohou jednoznačně nebo do nějaké míry zodpovědět otázku (ne)záměrného jednání.

Dodnes probíhá diskuse o tom, kdo je autorem tohoto termínu a ukazuje se, že v různých obměnách se tento způsob hodnocení využívá po staletí, ne-li po tisíciletí.

Stojíme na skále skutečností nebo se vrháme do prostoru dojmů, představ a předpokladů? (ADDICTIVE_STOCK / Envato)

Podle některých zdrojů je autorem citátu jakýsi Robert J. Hanlon, který jej údajně nabídnul do knihy vtipů takzvaného Murphyho zákona.

Přístup nehledat u svých podřízených či nadřízených „zlý úmysl tam, kde je dostatečným vysvětlením hloupost“ si podle historiků osvojili například samozvaný francouzský císař Napoleon nebo jeden ze zakladatelů vědecké a empirické psychologie William James.

O podobném logickém spojení pojednává také německý básník a dramatik Johann Wolfgang Goethe v díle Utrpení mladého Werthera. Píše: „…nedorozumění a nedbalost stvořily v tomto světě více zmatků než podvody a zášť. Přinejmenším druhé dvě jsou mnohem méně časté.“

Hanlonova břitvo, je svět plný zlých lidí nebo spíše nedokonalostí?

Související články

Přečtěte si také

čipy
Česko v druhé lize: USA omezují vývoz AI čipů a rozdělí Evropu na dvě skupiny

Spojené státy omezí vývoz čipů v oblasti umělé inteligence, aby tato vysoce pokročilá technologie zůstala mimo dosah Ruska a Číny.

„Nejvýraznější změna v českém vzdělávání za posledních 20 let.“ Ministerstvo školství představilo nové programy pro výuku

Místo bezduchého memorování bude kladen větší důraz na propojení znalostí s dovednostmi, uvedl ministr školství Mikuláš Bek. Podle něj jde o „nejvýraznější změnu v českém vzdělávání za posledních 20 let“.

Požár restaurace v Mostě má sedmou oběť, v nemocnici zemřela žena

Požár restaurace U Kojota v Mostě má sedmou oběť. V nemocnici Královské Vinohrady v Praze zemřela v noci žena s vážnými popáleninami.

Ústavně-právní výbor Senátu nepřijal vypuštění kontroverzního paragrafu o „činnosti pro cizí moc“

Senátní výbory dnes diskutovaly legislativu, která obsahuje, kromě jiného, změnu v trestním zákoníku zaměřenou na postihování „činnosti pro cizí moc“.

Správci elektrické sítě v Německu chtějí vypínat solární elektrárny na dálku, aby neohrožovaly soustavu

Provozovatelé přenosové soustavy v Německu požadují, aby měli možnost řídit solární systémy na dálku v případě krizových situací.

Vědci CESNET a ČVUT vytvořili sadu dat pro boj s kyberhrozbami

Vědci ze sdružení CESNET a ČVUT vytvořili sadu dat, kterou lze využít pro dlouhodobou detekci a obranu proti kybernetickým hrozbám v počítačových sítích. Data popisují roční provoz v národní akademické síti CESNETu a je možné je prostřednictvím umělé inteligence využít pro výzkum a detekci hackerských útoků.

Čínský režim je „určující hrozbou naší generace“, říká odstupující šéf FBI

Odstupující ředitel FBI vydal poslední varování před hrozbou, kterou podle jeho slov představuje Čína pro USA.

Kofein si od vás může půjčovat energii – zde je důvod

Ranní šálek kávy může navodit pocit, že vám nápoj dodává energii, ale ve skutečnosti je to jen iluze. Po lékařské stránce ověřil dr. Jimmy Almond Spousta lidí sahá každé ráno po šálku horké kávy a věří, že je to jejich záchranné lano k bdělosti a produktivitě. Tato každodenní dávka kofeinu je však spíše chytrou iluzí než skutečným posilovačem energie. […]

Vzpomínky na dospívání v komunistickém Rumunsku

Memoáry Marie-Cristiny Neculy, operní zpěvačky a spisovatelky, popisují její dětství v komunistickém Rumunsku, cestu do New Yorku a hledání svobody a uměleckého vyjádření.