Polsko a Rakousko dnes oznámily první oběti vytrvalých dešťů a záplav, které od pátku sužují střední a východní Evropu včetně Česka. V Polsku je situace kritická v několika obcích u českých hranic, kde voda zaplavila ulice. Řada toků se už kvůli vytrvalému dešti vylila z břehů i v Rakousku či na Slovensku. Sousední země také omezily dopravu nebo částečně zrušily vlaková spojení s Českem. Povodním čelí také Rumunsko, kde si velká voda vyžádala nejméně pět mrtvých.
V obci Krosnowice v polském Dolnoslezském vojvodství se utopil muž, oznámil dnes ráno polský premiér Donald Tusk. Situace je podle něj po neustávajícím dešti na mnoha místech v zemi dramatická. Úřady Slezského vojvodství na hranicích s Českou republikou varovaly před bleskovými záplavami, v sousedním Dolnoslezském vojvodství přetekla přehrada.
Kritický stav je podle listu Gazeta Wyborcza ve městech Glucholazy a Kladsko nedaleko českých hranic, kde se z břehů vylily řeky a voda se valí ulicemi. „Bitvu jsme prohlásili, město je zaplaveno,“ řekl polským médiím starosta Kladska Michal Piszko. „Bohužel se splnily ty nejčernější scénáře,“ uvedl starosta Glucholaz Pawel Szymkowicz.
V Rakousku je nejhorší situace ve spolkové zemi Dolní Rakousy, kterou úřady vyhlásily za oblast postiženou živelní pohromou. Při zásahu tam přišel o život jeden z hasičů. Zvláště nebezpečná je situace kolem řek Kamp a Kremž (Krems), které se vlévají do Dunaje. Nádrž Ottenstein, která je na Kampu, je už téměř po okraj naplněná a očekává se, že přeteče. Na řece Dyji (Thaya) v okrese Waidhofen byla překročena úroveň stoleté vody. V rakouském hlavním městě se vylila z břehů řeka Vídeňka a zaplavila několik domů v části Penzing.
V západní a severozápadní části Slovenska se po vydatném dešti vylily z břehů některé toky, voda zaplavila rovněž obydlené oblasti, informovaly dnes místní úřady a média. Voda se dostala i na část dálnice D2 ve směru z Bratislavy do Česka. Situaci komplikuje silný vítr. Výrazněji stoupla hladina řek Morava a Dunaj, v několika regionech platí nejvyšší výstraha před záplavami.
Slovenská policie v souvislosti s nepříznivým počasím pomáhá při evakuaci asi 100 lidí ve vesnici Kuchyňa na západě země. Podobně evakuují také obyvatele pěti domů v okrajové čtvrti Bratislavy. Ve slovenské metropoli hladina Dunaje přesáhla výšku sedmi metrů; kulminovat by podle vlády měla v pondělí a úterý na 930 centimetrech.
Silné lijáky zasáhly také jihovýchod Rumunska, kde v župě Galatsi u moldavských hranic záchranáři nalezli pátou oběť. O čtyřech mrtvých ve stejném regionu informovaly rumunské úřady už v sobotu.
V Drážďanech hladina Labe v noci na dnešek dosáhla úrovně prvního povodňového stupně. Druhý stupeň varování už platí na Labi v Schöně u českých hranic a také na Lužické Nise ve Zhořelci. V částech Saska meteorologové hlásili na dnešek další déšť. Vydatné srážky se odpoledne očekávají také v jihovýchodním Bavorsku, kde je situace napjatá především v Pasově.
Slovenský dopravce ZSSK oznámil, že z důvodu nepříznivého počasí v Česku nejezdí vlaky přes pohraniční stanici Čadca, podobná situace se týká i pohraniční stanice Vrbovce. Podle ZSSK vlaky přes ostatní hraniční přechody jezdí, ale cestující musejí počítat s vyšším zpožděním. Polský dopravce PKP Intercity kvůli počasí ode dneška do odvolání přerušil vlakové spojení mezi Polskem a Českem. Některé spoje mají zkrácenou trasu do měst u českých hranic, další jsou zrušeny úplně. Železniční doprava je výrazně omezena i na české straně.