Aktualizováno 17. 9. 2024 ve 13:35 o úpravu termínu vyhlášení cen
Koncem března oznámila Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP) na tiskové konferenci v Praze spuštění nominací na cenu za svobodu projevu a také její anticeny. Za měsíc bude jejich uzávěrka a na výročí sametové revoluce vyhlášení.
Když SOSP v Café Louvre oznamovala spuštění cen, pozvala na ni i Tobyho Younga z britské organizace The Free Speech Union, jehož skeptický pohled na budoucnost svobody slova na ostrově v souvislosti se zákonem o trestných činech z nenávisti (Hate Crime and Public Order), které tehdy začínaly nabývat platnosti, se setkal s realitou.
Varoval Čechy, aby se vyhnuli cestě, po které se vydala Británie, a sdělil, že zatímco Češi kdysi „vzhlíželi k naší zemi a k dalším západním demokraciím“, nyní „my Britové vzhlížíme k lidem ze zemí střední a východní Evropy, a obzvláště k Čechům, abychom se postavili za svobody, které jsme si nechali vzít“.
Ředitel SOSP Vlastimil Veselý tehdy pronesl, že už nestačí, aby se o svobodu slova zajímaly jen organizace jako ta jejich, či média, ale o problematiku by se měla zajímat celá společnost, vzhledem k tlakům ohrožujícím svobodu, které přicházejí nejen vnitrostátně, ale především ze strany Evropské komise.
A to mělo být impulzem ke spuštění prvního ročníku cen. Již zhruba dva týdny po spuštění evidovala SOSP před 700 nominací, mezi nimiž byla i česká redakce Epoch Times. Počátkem září bylo nominací dle zprávy organizace přes tisíc a týkají se přes sto unikátních osob a skupin či organizací.
„Mezi nominovanými zatím převažují známější osobnosti ze světa médií. I takové si samozřejmě ocenění zaslouží, nicméně rádi bychom odměnili i méně známé hrdiny, kteří se nebáli zastat se svých kolegů, jimž hrozila za jejich názory nějaká forma ostrakizace,“ uvedla SOSP.
Spolu s tím organizace informovala o uzávěrce nominací, která bude 16. října. Hlasovat, ať už pro jednotlivce nebo organizace, může kdokoliv prostřednictvím formuláře na webu zasvoboduprojevu.cz.
O vítězích v pozitivním i negativním smyslu bude po uzávěrce rozhodovat porota, ve které jsou např. členové mediálních rad Vadim Petrov (předseda poroty), Pavel Matocha a Angelika Bazalová, ombudsman Stanislav Křeček, moderátorka Martina Kociánová, herec Marek Vašut, publicisté Marek Stoniš, Karolina Stonjeková a Miroslav Korecký, Zbyněk Petráček, novinář a signatář Charty 77, a Adam Růžička, ředitel Institutu H21 a spoluautor ústavní žaloby na Ministerstvo obrany za blokaci webů z února 2022.
Vyhlášení pak má proběhnout při příležitostí 35. výročí sametové revoluce ve druhé polovině listopadu.