Juraj Skovajsa

17. 9. 2024

Aktualizováno 17. 9. 2024 ve 13:35 o úpravu termínu vyhlášení cen

Koncem března oznámila Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP) na tiskové konferenci v Praze spuštění nominací na cenu za svobodu projevu a také její anticeny. Za měsíc bude jejich uzávěrka a na výročí sametové revoluce vyhlášení.

Když SOSP v Café Louvre oznamovala spuštění cen, pozvala na ni i Tobyho Younga z britské organizace The Free Speech Union, jehož skeptický pohled na budoucnost svobody slova na ostrově v souvislosti se zákonem o trestných činech z nenávisti (Hate Crime and Public Order), které tehdy začínaly nabývat platnosti, se setkal s realitou.

Varoval Čechy, aby se vyhnuli cestě, po které se vydala Británie, a sdělil, že zatímco Češi kdysi „vzhlíželi k naší zemi a k dalším západním demokraciím“, nyní „my Britové vzhlížíme k lidem ze zemí střední a východní Evropy, a obzvláště k Čechům, abychom se postavili za svobody, které jsme si nechali vzít“.

Ředitel SOSP Vlastimil Veselý tehdy pronesl, že už nestačí, aby se o svobodu slova zajímaly jen organizace jako ta jejich, či média, ale o problematiku by se měla zajímat celá společnost, vzhledem k tlakům ohrožujícím svobodu, které přicházejí nejen vnitrostátně, ale především ze strany Evropské komise.

A to mělo být impulzem ke spuštění prvního ročníku cen. Již zhruba dva týdny po spuštění evidovala SOSP před 700 nominací, mezi nimiž byla i česká redakce Epoch Times. Počátkem září bylo nominací dle zprávy organizace přes tisíc a týkají se přes sto unikátních osob a skupin či organizací.

„Mezi nominovanými zatím převažují známější osobnosti ze světa médií. I takové si samozřejmě ocenění zaslouží, nicméně rádi bychom odměnili i méně známé hrdiny, kteří se nebáli zastat se svých kolegů, jimž hrozila za jejich názory nějaká forma ostrakizace,“ uvedla SOSP.

Spolu s tím organizace informovala o uzávěrce nominací, která bude 16. října. Hlasovat, ať už pro jednotlivce nebo organizace, může kdokoliv prostřednictvím formuláře na webu zasvoboduprojevu.cz.

O vítězích v pozitivním i negativním smyslu bude po uzávěrce rozhodovat porota, ve které jsou např. členové mediálních rad Vadim Petrov (předseda poroty), Pavel Matocha a Angelika Bazalová, ombudsman Stanislav Křeček, moderátorka Martina Kociánová, herec Marek Vašut, publicisté Marek Stoniš, Karolina Stonjeková a Miroslav Korecký, Zbyněk Petráček, novinář a signatář Charty 77, a Adam Růžička, ředitel Institutu H21 a spoluautor ústavní žaloby na Ministerstvo obrany za blokaci webů z února 2022.

Vyhlášení pak má proběhnout při příležitostí 35. výročí sametové revoluce ve druhé polovině listopadu.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

Prezident Joe Biden pronáší projev k výsledkům voleb v roce 2024 v Růžové zahradě ve Washingtonu, 7. listopadu 2024. (Andrew Harnik / Getty Images)
Biden před koncem mandátu omilostnil téměř 2500 odsouzených

Bílý dům zatím nezveřejnil jména těch, komu byla prezidentská milost udělena. Nynější vlna milostí ale ještě nemusí být konečná.

Americká sněmovna schválila zákon zakazující mužům soutěžit v ženských sportech

Americká Sněmovna reprezentantů schválila 14. ledna zákon o ochraně žen a dívek ve sportu poměrem hlasů 218 ku 206. Zákon vylučuje muže z účasti na ženských sportech pořádaných organizacemi, které dostávají finance od federální vlády.

Za Trumpovými komentáři o Grónsku stojí  roky obav z rostoucího vlivu Číny a Ruska

Trumpova vyjádření o Grónsku a Panamě otevírají debatu o geopolitice a bezpečnosti USA tváří v tvář rostoucímu vlivu Číny a Ruska.

„Jsou tam v bezpečí“: Syrský ministr zahraničí je pro setrvání uprchlíků v Německu

Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová chce umožnit uprchlíkům ze Sýrie jednorázovou „průzkumnou cestu“ do jejich domovské země.

Jak Češi vnímají Ukrajince – začleňování do společnosti, jejich množství, mají tu zůstat?

Jak se Češi staví k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? Na podzim to mezi českou veřejností opět zjišťoval průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění, jehož výsledky dnes instituce zveřejnila.

Hravý svět veverek: Manželé tvoří kouzelné scény a fotí roztomilá dobrodružství

Pár z USA vytváří miniaturní scény a fotí roztomilé veverky v akci. Kreativita, humor a radost z drobných okamžiků!

Čínský právník Yu Wensheng v Pekingu 12. ledna 2017. (Fred Dufour / AFP / Getty Images)
EU a USA naléhají na Čínu, aby propustila obhájce lidských práv. Režim ho obvinil z „podvratné činnosti“

Yu Wensheng, jeden z nejvýraznějších čínských právníků v oblasti lidských práv, a jeho manželka Xu Yan byli na cestě na setkání s diplomaty EU v Pekingu v dubnu 2023, když byli zadrženi.

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.

Hasičský vrtulník shazuje vodu, když se požár Palisades rozrůstá poblíž čtvrti Mandeville Canyon a Encina v Kalifornii, 11. ledna 2025. (Patrick T. Fallon / AFP via Getty Images)
Smysl kalifornského inferna

Ten vzorec je až příliš známý. Přijde nějaká katastrofa. Při bližším zkoumání se dala předpokládat. A nejen to: hrůzná politická rozhodnutí ji učinila nevyhnutelnou. Člověku spadne čelist a zamotá se mu hlava.