ČTK

22. 9. 2024

Prezident Petr Pavel se při týdenní cestě do Spojených států zaměří na pokračující podporu Ukrajiny, reformu OSN i úsilí Česka stát se nestálým členem Rady bezpečnosti OSN v letech 2032 a 2033. Pavel to dnes v Praze řekl novinářům před odletem do New Yorku. V USA se zúčastní Valného shromáždění OSN, následně navštíví Chicago ve státu Illinois a Cedar Rapids v Iowě.

Prezident se 79. zasedání Valného shromáždění OSN účastní od 23. do 25. září, součástí delegace bude také ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). „Priority pro Česko jsou tři – pokračující podpora Ukrajiny proti ruské agresi, reforma OSN a jejích procedur a postupů, třetím je aktivní podpora ČR při její ambici stát se nestálým členem Rady bezpečnosti pro období let 2032 až 2033,“ řekl Pavel.

Ohledně Ukrajiny se chce prezident soustředit na apel na státy, které váhají, na jakou stranu se v konfliktu postavit. „Svět, ve kterém žijeme, funguje na základě dohodnutých pravidel, ke kterým jsme se zavázali všichni a která bychom měli dodržovat, pokud nechceme, aby svět upadl do chaosu,“ uvedl Pavel.

Státy podle něj nemají zvažovat své sympatie k Rusku, ale to, zda chtějí žít ve světě, kde platí mezinárodní pravidla a normy jako Charta OSN. „Jedině na základě respektu k těmto dohodnutým pravidlům můžeme žít ve světě, kde bude převládat mír, ne násilí,“ řekl.

V New Yorku Pavel navštíví Sochu svobody, v plánu má setkání s vrcholnými představiteli OSN i další bilaterální schůzky. Vystoupí také na panelu „Zajištění digitální budoucnosti“ s prezidentem společnosti Microsoft Bradem Smithem nebo na setkání Světového židovského kongresu.

Ve středu se Pavel přesune do Chicaga, kde o den později vystoupí na University of Chicago. Uctí zde památku československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, který na univerzitě v letech 1902 a 1907 přednášel. „Zahájím tříletý cyklus přednášek na téma Václav Havel a jeho odkaz pro budoucnost,“ uvedl Pavel. V Chicagu plánuje i setkání s guvernérem Illinois J. B. Pritzkerem a krajany.

V pátek se prezident Pavel přesune do Cedar Rapids, kde navštíví Národní česko-slovenské muzeum a knihovnu. Společně se se slovenským prezidentem Peterem Pellegrinim se ve městě zúčastní odhalení orloje, který muzeum postavilo podle vzoru Staroměstského orloje v Praze. „Je unikátní v celé Severní Americe a je to možnost ukázat kvalitu česko-slovenských vztahů,“ uvedl Pavel.

Součástí delegace do USA jsou podle dřívějšího vyjádření prezidentské kanceláře také zástupci 17 českých start-upů a inovativních firem, které působí v oblasti kyberbezpečnosti a obrany.

Přečtěte si také

Začátek účasti KLDR ve válce? Podle ukrajinského ministra obrany došlo k první menší potyčce
Začátek účasti KLDR ve válce? Podle ukrajinského ministra obrany došlo k první menší potyčce

Ukrajinská vojska se poprvé střetla v boji se severokorejskými vojáky, nasazenými na straně Ruska, řekl ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov jihokorejské televizi KBS.

Se Zdeňkem Weberem o duševních následcích doby covidové, spiritualitě Čechů a rozklížené společnosti
Se Zdeňkem Weberem o duševních následcích doby covidové, spiritualitě Čechů a rozklížené společnosti

Terapeut Zdeněk Weber vysvětlil, co je kruhová komunikace a jak probíhá. Probrali jsme důsledky doby covidové na duševní zdraví, nakolik si člověk může pomoci s následky traumat sám a na čem může stavět...

Za drobné přestupky jen domluva nebo nižší pokuta. Začal protest policistů
Za drobné přestupky jen domluva nebo nižší pokuta. Začal protest policistů

Za drobné přestupky vám tento týden od některých policistů nehrozí pokuty či sražené body. Pokud to zákon dovolí budou používat formu domluvy či pokárání. Tímto způsobem chtějí poukázat na nízké platy, nedostatečné počty v jejich řadách a vysokou byrokracii, která je odvádí od důležitější práce. Kolik policistů se do protestu zapojí není přesně známo.

Auto na alternativní pohon preferuje o polovinu méně Čechů, než je světový průměr
Auto na alternativní pohon preferuje o polovinu méně Čechů, než je světový průměr

Češi nadále výrazně méně fandí alternativním pohonům v porovnání s celosvětovým průměrem. Zatímco popularita alternativních pohonů, které Češi deklarovali jako preferované pro svůj budoucí vůz, se v posledních letech drží na hodnotách mezi 25 až 30 procenty.

Asijské země diskutovaly technologie ovlivňování počasí. Mraky osévají již mnohé z nich
Asijské země diskutovaly technologie ovlivňování počasí. Mraky osévají již mnohé z nich

Asijští experti na počasí se sešli na semináři v Thajsku, aby diskutovali technologie pro ovlivňování počasí. Semináře se zúčastnila také Čína či Spojené arabské emiráty, které mají v tomto směru bohaté zkušenosti.