Dva bývalí příslušníci Státní tajné bezpečnosti (StB) dostali dvouletý podmíněný trest a pokutu za činnost vedoucí k rozpadu hudební skupiny Pražský výběr, informoval v pondělí Český rozhlas. Oba obžalovaní se ke své vině doznali.
Pětasedmdesátiletý Jiří Karásek a devětašedesátiletý Václav Sklenář pracovali podle verdiktu jako náčelník a starší referent StB. Dle rozhlasu měli na starosti sledování lidí, kteří vystupovali proti tehdejšímu komunistickému režimu. Kapelu Pražský výběr si zvolili kvůli jejímu prominentnímu postavení v té době. Svým působením totiž ovlivňovala mnoho dalších lidí.
Obžalovaní měli tlačit na agentury, aby kapele neumožnily vystupovat a tvořit ani v Československu, ani v zahraničí, živě ani v médiích. Nesměla ani vydávat hudební alba či singly. Členové kapely přišli o uměleckou kvalifikaci a nesměli dále vystupovat.
Předsedkyně trestního senátu Anežka Pudilová v pondělí uvedla, že tresty jsou mírné, k čemuž přispělo i to, že se oba muži ke své vině „postavili čelem“ a přiznali, píše Český rozhlas, který byl u přelíčení přítomen.
Muži měli podle rozsudku porušit tehdejší ústavu, jmenovitě články zaručující právo na práci a odměnu, právo na svobodu a právo na zachování listovního tajemství. Svým jednáním členům skupiny úplně změnili život. Ti kvůli nim ztratili práci i společenský status.
Jednání soudu se zúčastnili také členové skupiny Michael Kocáb, Michal Pavlíček a Vilém Čok. „Trest vůbec neodpovídá míře zavinění,“ prohlásil dle rozhlasu v soudní síni Kocáb a dodal: „Pánové nám výrazně poničili naše mládí. Nikdy jsme se z toho nevzpamatovali.“
„Po 42 letech alespoň morální satisfakce,“ komentoval v pondělí na svém facebookovém profilu Vilém Čok.
Po skončení jednání Kocáb doplnil, že je s obžalobou spokojen. Peněžité tresty sice označil za směšné, ale poznamenal, že fakt, že se bývalí estébáci přiznali ke spáchání trestného činu, považuje i po letech za „velkou satisfakci“. Dle rozhlasu dodal, že ani jeden z členů kapely netouží po uvěznění obou seniorů.
Co se týče pokuty, Karásek má zaplatit 18 tisíc korun, Sklenář zhruba 15 tisíc korun.
Pražský výběr dostal zákaz vystupování v roce 1983. O tři roky později se členové skupiny dali znovu dohromady pod názvem Výběr. Po revoluci kapela vystupovala sporadicky, výrazněji koncertovala až po roce 2000.