Aktualizováno 24. 9. 2024 v 16:35 o vyjádření českého ministerstva vnitra
Britský mediální dům The Guardian nedávno informoval, že plánované zavedení kontrol s využitím otisků prstů a snímání obličejů na hranicích EU pro cestující, kteří nejsou občany EU, se kvůli obavám ze zahlcení přístavů a letišť odkládá.
Evropská komisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová nedávno řekla, že by nový systém vstupu do a vycestování ze zemí EU (EES) měl platit od půlky listopadu 2024, přičemž do 5. září se měly vlády zemí EU vyjádřit, jestli jsou na EES připravené.
Některé země EU zavedení nyní odmítají kvůli možným zácpám
Vlády Francie, Německa a Holandska údajně v písemném stanovisku pro EK uvedly, že na EES nebudou připravené. Kriticky se měly vyjádřily k tomu, že systém nebyl za běžného provozu dostatečně testován.
Francie se podle portálu obává, že nezvládne odbavování britských turistů v Doveru. Kvůli EES se v tomto přístavu počítá podle některých odhadů až se 14hodinovým zdržením. Německo si zase není jisté, jestli zvládne bez velkého zdržení zkontrolovat cestující na letištích v Kolíně či Mnichově.
V souvislosti s možným termínem prodloužení zavedení EES jsme požádali o stanovisko české ministerstvo vnitra.
„Evropský systém vstupu/výstupu (EES) je mimořádně náročný projekt. Jako vnitroschengenský stát má Česká republika v tomto projektu značně jednodušší situaci ve srovnání s většinou ostatních států Schengenu. Česká republika oficiálně deklarovala, že splňuje všechny podmínky pro spuštění EES,“ sdělila v e-mailové komunikace Hana Malá z odboru komunikace ministerstva vnitra a dodala: „Ne všechny státy doposud takovou deklaraci Evropské komisi předaly. Podmínkou pro stanovení data spuštění EES je zaslání deklarací připravenosti všemi státy.“