Seznamte se se čtyřmi hlavními skupinami polyfenolů a jejich jedinečnými účinky na zdraví pleti a proti stárnutí.
Hippokratés měl pravdu, když řekl: „Ať je jídlo tvým lékem a lék tvým jídlem.“ Ačkoli se možná netýkal konkrétně zdraví kůže, lze tato slova aplikovat i na ni.
Polyfenoly, rostlinné sloučeniny, které se nacházejí v běžných potravinách, se objevují jako složky zachraňující pleť. Jejich antioxidační vlastnosti působí proti vráskám jako jedlý opalovací krém.
Jsou hojně zastoupeny v celé řadě rostlinných potravin, včetně ovoce, zeleniny, ořechů, květů, kůry a semen. Mezi běžné zdroje polyfenolů patří bobulovité ovoce, zelený čaj, káva, hořká čokoláda a listová zelenina, jako je špenát a kapusta.
„Některé polyfenoly mohou pohlcovat UV [ultrafialové] záření, působí jako přírodní ochrana proti slunečnímu záření a poskytují dodatečnou ochranu,“ řekla pro Epoch Times Allison Arnettová, praktická rodinná sestra s licencí.
Od ochrany před UV zářením k boji proti stárnutí
Polyfenoly, zejména flavonoidy a fenolické látky, jsou pro pokožku vystavenou UV záření prospěšné díky svým fotoprotektivním vlastnostem, působí jako přírodní UV filtr.
Polyfenoly chrání buněčnou strukturu pokožky a zabraňují degradaci základních bílkovin, jako je kolagen, uvedla pro Epoch Times Amy Kimberlainová, registrovaná dietoložka a mluvčí Akademie pro výživu a dietetiku.
Vystavení UV záření aktivuje enzymy, které rozkládají kolagen a elastin, což vede ke stárnutí pokožky a tvorbě vrásek. Polyfenoly tyto enzymy inhibují, čímž zachovávají pevnost a pružnost pokožky. Výsledkem je lepší ochrana pokožky před fotostárnutím, uvedla Kimberlainová.
Polyfenoly poskytují celkovou ochranu pokožky
Polyfenoly mají zásadní přínos v prevenci a léčbě kožních onemocnění.
Únorový přehled ukázal, že tyto sloučeniny mohou působit proti popáleninám, ranám, různým onemocněním, stárnutí a poškození kůže. Jejich ochranná úloha se týká jak drobných potíží, tak závažných kožních onemocnění.
Polyfenoly bojují proti oxidačnímu stresu, který je hlavní příčinou mnoha kožních problémů, včetně fotopoškození a lupénky, tím, že neutralizují volné radikály a stimulují tvorbu kolagenu, který má zásadní význam pro strukturu a pružnost pokožky.
Polyfenoly mají protizánětlivé a antimikrobiální účinky, účinně působí proti bakteriím, virům a plísním. Nabízejí přírodní alternativu ke konvenčním antihistaminikům a kortikosteroidům a poskytují protialergické účinky včetně regulace histaminu.
4 hlavní skupiny
Podle Kimberlainové je identifikováno více než 8 000 polyfenolů, které se obecně dělí do čtyř hlavních skupin.
- Flavonoidy: Největší skupina, zahrnující antokyany, flavan-3-oly, flavony, flavanony a flavanoly, které se nacházejí v potravinách, jako jsou bobuloviny, čaj a citrusové plody.
- Fenolické kyseliny: Fenolické kyseliny se dělí na kyselinu hydroxybenzoovou a kyselinu hydroxycinnamovou a jsou obsaženy v hroznech, bobulovém ovoci, granátových jablkách, vlašských ořeších, čokoládě, kávě a zeleném čaji.
- Polyfenolické amidy: Do této kategorie patří kapsaicinoidy (obsažené v chilli papričkách) a avenanthramidy (obsažené v ovsu), které jsou známé svými pálivými vlastnostmi a vlastnostmi snižujícími hladinu cholesterolu.
- Ostatní polyfenoly: K menším skupinám patří resveratrol (jedinečný pro červené hrozny a červené víno), kyselina elagová (vyskytující se v bobulovinách), kurkumin (žluté barvivo v kurkumě) a lignany (obsažené ve lnu, sezamu a dalších obilovinách).
Dostatek polyfenolů ve stravě
Abyste zajistili dostatečný příjem polyfenolů, zařaďte do svého jídelníčku různé potraviny, jako jsou bobuloviny, zelený čaj, hořká čokoláda a ořechy, řekla Epoch Times Mina Sheikhha, globální ředitelka značky Blithe pro péči o pleť.
„Když se zaměříte na rostliny, obecně řečeno, hledáte potraviny s výraznými barvami; čím tmavší je ovoce, tím větší je obsah polyfenolů,“ poznamenala Kimberlainová. „Často pacientům radím, aby ‚jedli duhu‘ a snažili se ve své stravě o pestrou škálu barev, aby maximalizovali výživové přínosy,“ dodala.
Myslete na ovoce (bobuloviny, jablka, hrozny), zeleninu (cibule, špenát, brokolice), některé nápoje (zelený čaj, káva, červené víno), ořechy (vlašské ořechy, mandle) a koření (kurkuma, skořice), uvedla.
Vzorové dny adekvátního příjmu polyfenolů podle odborníků
V následující tabulce jsou uvedeny příklady denních jídelních plánů od Sheikhha, Kimberlainové a Arnetta, které ukazují, jak zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na polyfenoly pro optimální zdraví a vitalitu pleti.
„Je důležité si uvědomit, že obsah polyfenolů v každé potravině se může lišit v závislosti na faktorech, jako je působení vzduchu, vodní a půdní podmínky a stáří rostliny,“ řekla Kimberlainová.
Kimberlainová dodala, že je třeba usilovat o pestrost stravy a nesoustředit se na proměnné, které nemůžete ovlivnit. Vědomě se snažte zařadit do jídelníčku pestrou škálu potravin bohatých na polyfenoly, abyste získali širokou škálu výhod pro vaši pleť i celkové zdraví, řekla Kimberlainová.
–ete–