Aktualizaci zveřejnila Volební laboratoř Floridské univerzity, přičemž do listopadového klání zbývají už jen týdny.
Podle univerzitních webových stránek, které sledují průběh listopadových voleb, hlasovalo k 29. září odpoledne předčasně nebo poštou již více než 400 000 lidí.
Volebním dnem pro všeobecné volby v roce 2024 je úterý 5. listopadu.
Předčasní voliči
Podle volební laboratoře Floridské univerzity hlasovalo k ránu 29. září 426 298 voličů. Z tohoto počtu 213 620 voličů hlasovalo předčasně osobně a 212 708 voličů odevzdalo korespondenční lístky.
Mezitím bylo k 29. září vyžádáno celkem 45 020 537 hlasovacích lístků zaslaných poštou, ukázala rovněž tato studie.
Předčasné nebo korespondenční volby v současné době hlásí tyto státy: Colorado, Severní Dakota, Jižní Dakota, Minnesota, Iowa, Nebraska, Michigan, Indiana, Vermont, Pensylvánie, Virginie, Severní Karolína, Jižní Karolína, New Jersey, Maryland, Georgia, Florida a Connecticut.
„Zatím většina států uvádí pouze statistiky žádostí o korespondenční hlasování,“ uvádí univerzita. „V některých státech jsou tyto statistiky čerpány z datových souborů žádostí o hlasování a v jiných – jako například ve státech, kde se hlasuje výhradně poštou – jsou implikovány posledními počty aktivních registrovaných voličů.
Rozdělení podle stran, věku a rasy
Ze států, které poskytly údaje o stranické registraci, tvoří 64 % – tj. 49 045 osob hlasujících předčasně nebo vracejících korespondenční lístky – demokraté a 19,5 % – tj. 14 948 osob – republikáni. Přibližně 16,6 procenta, tj. 12 693 voličů, kteří odevzdali hlasovací lístky předčasně, je bez politické příslušnosti nebo patří k jiné straně.
Z údajů vyplývá, že naprostá většina lidí, kteří volili předčasně nebo odevzdali hlasovací lístky poštou, je starší 40 let. Třicet sedm procent voličů ve státech, které uvádějí věk, bylo starších 65 let a 34,8 procenta je ve věku 41 až 64 let. Zbytek tvoří lidé mladší 40 let, přičemž pouze 8,5 procenta lidí ve věku 18 až 25 let již hlasovalo předčasně, zatímco 19,7 procenta lidí ve věku 26 až 40 let hlasovalo předčasně.
Podle volebních webových stránek tvoří 60,4 procenta předčasných voličů ze tří států, které uvádějí rasu, běloši, 5,7 procenta černoši, 2,8 procenta Hispánci, 2,9 procenta Asiaté a 0,2 procenta původní obyvatelé.
U států, které poskytují údaje o pohlaví, je 48,1 procenta mužů, 45 procent žen a 6,9 procenta bylo označeno jako „neznámé“, ukazuje stránka.
Průzkum NBC News zjistil, že polovina registrovaných voličů uvedla, že bude na podzim volit předčasně. Přibližně 51 procent z nich podle průzkumu uvedlo, že bude volit předčasně poštou nebo osobně.
Varování v tomto měsíci
Ačkoli se hlasování poštou stalo od pandemie covidu-19 populárnějším, koalice úředníků varovala, že přetrvávající problémy s americkou poštovní službou mohou způsobit zpoždění a další problémy.
Šéf USPS Louis DeJoy však reagoval prohlášením, že je poštovní služba na volby v roce 2024 připravena.
„Nejčastějším důvodem, proč se zásilka vrací odesílateli, je špatná kvalita adresy, ale pracujeme na tom, abychom bez ohledu na příčinu problém rychle vyřešili,“ napsal DeJoy 13. září v dopise.
Reagoval tak na dopis Národní asociace státních volebních ředitelů a Národní asociace státních tajemníků. Asociace uvedly, že zaznamenaly zprávy o vrácení správně adresované volební pošty, což mohlo způsobit neaktivitu voličů. Mezi další problémy, na které upozorňují ve svém dopise, patří zasílání hlasovacích lístků s poštovním razítkem v řádném termínu, které však přicházejí až několik dní po termínu.
Poslední provedené změny
V posledních dnech Georgie a Arizona požadují, aby volební pracovníci v den voleb sčítali hlasy ve volebních místnostech ručně. Podle volebních úředníků by to mohlo zpozdit oznamování výsledků.
Volební rada státu Georgia schválila nové pravidlo na začátku tohoto měsíce. Vyžaduje, aby počet hlasovacích lístků – nikoli počet hlasů – byl v každé volební místnosti spočítán ručně třemi samostatnými pracovníky, dokud se všechny tři počty neshodují.
Podobná změna státního zákona z letošního roku v Arizoně vyžaduje, aby okrsky ručně počítaly obálky s hlasovacími lístky odevzdané ve volebních střediscích v den voleb před jejich sečtením.
V Pensylvánii probíhá u Nejvyššího soudu státu právní spor, který by mohl rozhodnout o tom, zda musí okresy započítávat předběžné hlasovací lístky odevzdané voliči, jejichž poštou zaslané hlasovací lístky byly odmítnuty kvůli relativně drobným chybám, jako je nevložení hlasovacího lístku do vnitřní tajné obálky. Praxe se v jednotlivých okresech liší a státní zákon o tom mlčí. Republikáni uvedli, že žádné ustanovení státního zákona výslovně neumožňuje voliči odevzdat předběžný hlasovací lístek namísto zamítnutého korespondenčního hlasovacího lístku.
Na této zprávě se podílela agentura Associated Press.
–ete–