Bývalý britský podnikatel prohlásil, že soudní systém čínského režimu je politickým systémem útlaku, a vyzval svou vládu, aby udělala více pro záchranu cizinců.
Australský senátní výbor se dozvěděl, že je v současné době ve vězeňském systému Komunistické strany Číny (KS Číny) zadržováno přibližně 10 000 cizinců, včetně Australanů.
Na vyšetřovacím slyšení dne 26. září se Peter Humphrey, bývalý britský novinář a podnikatel, který se již 50 let zabývá Čínou, podělil o své zkušenosti s tím, jak byl komunistickým režimem neprávem zadržován.
Humphrey a jeho americká manželka čínského původu byli v roce 2013 zatčeni na základě falešného obvinění z nezákonného „shromažďování informací“.
Před zatčením vedli manželé poradenskou společnost zabývající se vyšetřováním podvodů, která pomáhala klientům vyhnout se rizikům při podnikání v Číně.
Humphrey a jeho žena strávili dva roky ve vězení v Šanghaji a prošli si – jak sami říkají – „zdrcující zkušeností“.
Kvůli zdravotním problémům byl v červnu 2015 předčasně propuštěn a ve stejném měsíci byla propuštěna i jeho manželka.
Po svém propuštění se Humphrey začal stýkat s rodinami, které se snaží získat zpět své blízké svévolně zadržované v Číně.
Žádné spravedlivé soudní řízení
Na základě svého výzkumu bývalý podnikatel odhadl, že je v Číně vězněno přibližně 10 000 cizinců a řada z nich je zatčena neoprávněně.
Humphrey také uvedl, že KS Číny neposkytuje Australanům ani jiným cizincům řádné právní řízení.
„Ani jeden australský vězeň neměl spravedlivý a transparentní soudní proces. Někteří z nich jsou ve špatném zdravotním stavu. Některým je přes 50 let a rychle stárnou,“ řekl senátnímu výboru.
„Někteří zahraniční vězni jsou ve věznicích již 10 let nebo déle. Nemyslím si, že si tam někdo z nich zaslouží být.
„Nezáleží na tom, z čeho jsou obviněni. Nezáleží ani na tom, zda jsou vinni, nebo ne, když nikdy neměli spravedlivý a transparentní proces u nezávislého soudu s nestranným soudcem.“
Systém útlaku: Podnikatel
Když Humphrey vyprávěl své zkušenosti, řekl, že soudní systém pod vládou Komunistické strany Číny je systémem útlaku, nikoli spravedlnosti.
Bývalý podnikatel vysvětlil, že všechny orgány soudního systému – policie, státní zastupitelství, soudnictví, věznice a čínští právníci – tvoří organický celek pod úplnou kontrolou režimu.
„Žádný soudce není nezávislý ani nestranný. Je to jen posel strany,“ řekl.
„Systém je zneužíván napojenými osobami k ubližování lidem, proti kterým něco mají.“
„Případy jsou postaveny na vynucených přiznáních, často přenášených televizí, a na vynucených výpovědích svědků.“
Humphrey se zároveň podělil o drsné životní podmínky vězňů, včetně Australanů, ve věznicích KS Číny, kde museli spát na podlaze v malé cele plné lidí a jíst špinavé a otřesné jídlo.
Uvedl, že vězni byli podrobeni nuceným pracím pro komerční zisk věznice a vymývání mozků formou „povinných myšlenkových zpráv“.
Docházelo také k odpírání řádné lékařské péče, a to i v případě rakoviny, dodal Humphrey.
Pokud jde o nucené práce, Humphrey uvedl příklad prosby o pomoc, kterou vězni napsali na vánoční pohlednici Tesca a kterou později objevila rodina ve Velké Británii.
Obavy z nedostatečné reakce západních států
Humphrey také upozornil na to, že západní země, včetně Austrálie, reagují na zadržování svých občanů v Číně „dvojím způsobem“.
„Jednou z nich je to, čemu říkám služba chůvy a poslíčka … dostanete občasné konzulární návštěvy a mohou přinést dopisy, zprávy z domova, možná i materiály ke čtení a tak dále,“ řekl.
„Druhá úroveň reakce … to, co neustále slýcháme od západních konzulárních zástupců, když navštíví zadrženého nebo vězně, je: je nám líto, ale nemůžeme ve vašem případě zasáhnout.
„Kdykoli je požádáte, aby udělali něco, co se podle jejich názoru rovná zásahu do procesu, odmítnou to udělat.“
Humphrey dále uvedl, že Austrálie a další země mají mentalitu, která upřednostňuje obchodní vztahy před zájmy jednotlivých občanů, kteří byli neprávem zadrženi.
„To je něco, co se opravdu musí změnit, pokud to jde,“ řekl.
„Ale je zřejmé, že zvolení představitelé mají často vlastní zájmy na tom, aby tyto obchodní vztahy zůstaly chráněny, a to i v případě, že máte velmi zjevný a závažný případ špatného zacházení s australským občanem v čínském vězení.“
Na záchranu uvízlých Australanů je třeba vynaložit více úsilí
Zatímco některé země, jako například Spojené státy, mají institucionální rámec pro řešení neprávem zadržených občanů v zahraničí, Humphrey uvedl, že tato opatření jsou při jednání s čínským režimem neúčinná.
Navrhl pak, aby Austrálie za tímto účelem vytvořila vlastní institucionální a legislativní rámec a zajistila jeho fungování.
Konkrétně Humphrey uvedl, že je třeba přijmout právní předpisy, které by australské vládě uložily větší povinnost jednat, a právní předpisy, které by Čínu za její jednání spočívající ve svévolném a nespravedlivém zadržování australských občanů trestaly.
„Je třeba vyslat signál, že pokud se dotknete Australana, uděláme vám a vašim přátelům ze života peklo,“ řekl.
„Západní demokracie by se měly v tomto přístupu spojit a zaujmout jednotný postoj.
„Australané trpí v žalářích (vůdce KS Číny) Xiho a Austrálie musí pohnat Čínu k odpovědnosti.“
–ete–