Komentář
Argentina zažívá významný okamžik. Jde o vítězství volného trhu. Nový libertariánský prezident a bývalý profesor ekonomie odstranil regulaci nájmů v rámci rozsáhlé liberalizace státu, když v prosinci převzal moc. Výsledkem na trhu s bydlením je, pro někoho překvapivě, více dostupného bydlení a nižší nájmy.
Současně nový prezident, Javier Milei, snižuje úrokové sazby, omezuje veřejné výdaje a zkrotil inflaci. Inflace klesla z více než 25 procent měsíčně, když Milei převzal úřad, na přibližně 4 procenta v květnu, kde se drží. Během stejného období snížil úrokovou sazbu ze 133 procent na 40 procent, čímž uvolnil kapitál pro další investice, pracovní místa a výstavbu nových bytů.
V roce 2020 předchozí vláda zavedla jedny z nejpřísnějších regulací nájmů na světě. Tyto předpisy vyžadovaly minimální tříleté nájemní smlouvy a omezovaly roční nárůst nájmů na nižší z hodnot růstu mezd nebo inflace. Zálohy byly omezené a byly stanoveny limity, jak často mohlo být vyjednáváno o zvýšení nájmů. Nájemné muselo být stanoveno v pesos. Tento regulační guláš nepřinesl žádné zázraky ani nájemníkům, ani pronajímatelům, zejména kvůli vysoké inflaci. Jedním ze způsobů, jak se pronajímatelé a nájemníci dříve přizpůsobovali inflaci, byla pravidelná zvyšování nájmů každých pár měsíců nebo stanovení nájmů v amerických dolarech, které jsou vůči inflaci méně náchylné. Tato kreativní řešení byla vládním nařízením v roce 2020 ukončena.
Reakce v následujících letech byla předvídatelná pro volnotržního ekonoma, jako je Milei. Mnozí pronajímatelé vystěhovali nájemníky, přestali s údržbou, aby je přiměli k odchodu nebo pokryli ztráty, a poté své byty stáhli z trhu. Bezdomovectví v kontextu pandemie narostlo. Téměř jedna ze sedmi domácností byla v roce 2023 prázdná.
Pronajímatelé se snažili své nemovitosti prodat novým majitelům, kteří však nemuseli mít dovednosti nebo kapitál k jejich údržbě. Chudí lidé si nemohli snadno dovolit zálohy na koupi domů, které dříve pronajímali. Jiní pronajímatelé převedli své nemovitosti do dražších krátkodobých pronájmů typu AirBnB, což vedlo ke zvýšení nájmů pro chudé. Jak se snižovala nabídka běžných nájemních bytů, ceny za několik zbývajících v roce 2020, kdy začala platit regulace nájmů, vzrostly o neuvěřitelných 170 procent nad úroveň inflace.
Zatímco malá část populace z regulace nájmů krátkodobě těžila, pro téměř všechny nájemníky byla dlouhodobě tragická, protože v letech 2018 a 2019 reálné nájmy skutečně klesaly. Vyvinul se černý trh a ceny běžných nájmů vzrostly na úroveň, která předpovídala budoucí inflaci.
A pak přišel Milei. Na volebních shromážděních se proslavil tím, že mával motorovou pilou, aby symbolizoval své plány na likvidaci neefektivních předpisů v zemi. Když odstranil regulaci nájmů, mohli pronajímatelé a nájemci opět volně vyjednávat délku nájemních smluv, cenu a měnu, ve které bylo nájemné placeno (včetně amerického dolaru), a jak se bude nájemné v průběhu času upravovat. Během půl roku pozitivní účinky potvrdily Mileiho libertariánskou ekonomickou teorii. Nabídka nájemního bydlení vzrostla o 170 procent a ceny nájmů upravené o inflaci klesly o 40 procent. Byl to výhodný krok jak pro pronajímatele, tak pro nájemce.
Milei poznamenal, že někteří lidé pocítí bolest dříve, než se dostaví výhody nových ekonomických politik, kterým říká „šoková terapie“. Někteří museli platit vyšší nájmy nebo se přestěhovat z velkých bytů v atraktivních lokalitách, které si již nemohli dovolit. Někteří nechtěli platit v amerických dolarech, když o to byli požádáni. To vše vyvolalo malé protesty, které se přidaly k dalším větším zaměřeným na mnoho dalších reforem.
Pro většinu nájemců a širší ekonomiku však zrušení regulace nájmů pomohlo. Milei také zrušil omezení na dovoz oceli a dalších stavebních materiálů, což má snížit náklady na výstavbu a podpořit stavební boom. Výsledek? Více pracovních míst, bydlení a ekonomický růst. Volné trhy umožňují efektivnější alokaci bytů těm, kteří je nejvíce potřebují a mohou si je dovolit. To motivuje lidi k práci, včetně stavebních řemesel, což zvyšuje nabídku bydlení na nejžádanějších místech a dále snižuje ceny.
Mileiho víra v individuální svobodu se vyplácí. Postavil se proti autoritářským zásahům předchozích argentinských vlád, ať už socialistických, či vojenských. Představuje nový, svobodnější přístup v Argentině, která trpěla roky ekonomického špatného řízení. Opuštění regulace nájmů ve jménu individuální svobody rozvazuje zkostnatělý trh s bydlením a umožňuje dynamické a efektivní přerozdělování bytů mezi všechny, nejen mezi pár těch, kteří z regulací těžili. Milei to všechno dokázal, zatímco snižoval úrokové sazby a inflaci, což je vítězství pro demokracii a všechny Argentince.
Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet postoje Epoch Times.
–ete–