V Poslanecké sněmovně včera proběhl seminář nazvaný „Zachraňme naše děti před genderovými ideologiemi“. Seminář, který se pořádal v době, kdy se pracuje na nových rámcových vzdělávacích programech, vůči kterým má část odborníků i veřejnosti výhrady, zaštítil poslanec MUDr. Vladimír Zlínský (SPD). Vystoupilo na něm několik zákonodárců a pedagogů, dětská lékařka, sociolog a zástupci spolku Tradiční rodina.
Organizátoři semináře si položili za cíl „zkoumat dopady propagace LGBT ideologie a faktických nebo administrativních změn pohlaví, na děti, mladé lidi a rodiny“.
Řečníci se také zabývali tím, jak působí „propagace těchto ideologií především médii, sociálními sítěmi nebo dokonce během povinné školní docházky a navazujícího vzdělávání“ na děti v dospívání. Právě dobu dospívání účastníci semináře označovali jako „nejcitlivější“ nebo „nejzranitelnější“ období z hlediska jejich sexuálního vývoje.
Krátce k jednotlivým příspěvkům
Senátorka JUDr. Daniela Kovářová (nezávislá) prohlásila, že se diskuse kolem takzvané „genderové ideologie“ vyhrotila natolik, že „každý, kdo se postaví a řekne svůj názor, se musí potýkat s urážkami a dehonestací“. Mínila tím nesouhlasné názory konzervativního rázu.
Zákonodárci z hnutí SPD se na semináři ohradili proti výuce „novodobých genderových teorií“ na školách. Tomio Okamura uvedl, že ne on, „ale stále více odborníků říká, že pohlavní zmatenost“ se „objevuje ve vlnách a zase mizí“, čímž narážel na názor, že nárůst „pohlavní zmatenosti“ se zvyšuje s nárůstem propagace genderových ideologií mezi dospívajícími dětmi.
Podle poslance Zlínského je „transgenderová teorie a praxe“ cestou „sebedestrukce rozvinutých společností“. Naznačil také, že je třeba se zabývat účinky širokého využívání chemikálií v zemědělství nebo hormonů v antikoncepcích na vývoj plodu a dítěte. Dále uvedl, že současnou společnost silně ovlivňují digitální technologie a formy myšlení, které negativně zasahují dospívající děti. To vše podle něho může přispívat určitým dílem k fyzickým a psychickým výchylkám.
Senátorka Kovářová dodala, že pohlaví není podle ní možné považovat za „sociální konstrukt“ a takto o něm ve školách učit. Školy by se podle ní měly více soustředit na výuku praktických dovedností a nechat sexuální otázky na výchovu rodičů.
Diskuse se dále zaměřovala nejenom na oblast školství, ale také neziskových organizací, médií a politiky.
Co se v ČR snažíme aplikovat, na západě opouštějí
Téměř každý z řečníků upozorňoval na to, že země, které řadu let podporovaly šíření „genderové teorie“ a změny pohlaví u nezletilých, od nich dnes postupně upouštějí, zatímco v České republice se je různá politická a nevládní uskupení snaží prosadit do zákonů a učebních osnov základních škol.
Zdeněk Chytra, místopředseda spolku Tradiční rodina, provedl rekapitulaci vývoje v různých zemích. Podle Chytry aplikuje Česká republika novodobé genderové teorie „po vzoru Německa“, zatímco Británie, Holandsko, Španělsko, Švédsko, Finsko, Norsko a desítky států v USA od jejich aplikace v praxi postupně „upouštějí“.
Robert Kotzian, právník a publicista, pohovořil o neziskových organizacích, ale také státních institucích (jejich konkrétních částech), které se zabývají zaváděním novodobých genderových teorií do právních ustanovení a výukových materiálů a procesů.
„Nebojte se“
Mezi přítomnou veřejností byla také žena, která se během diskuse přihlásila o slovo a prohlásila, že je mužem, který změnil svoji identitu na ženu, že má syna a vytváří videa na YouTube, která mají šířit osvětu o transgenderových otázkách.
Uvedla, že se přednášející „bojí transgenderových lidí“, a že se jim přišla ukázat, aby viděli, že se jí bát nemusejí. Dále vyprávěla svůj životní příběh.
Někteří z řečníků na její příspěvek do diskuse reagovali s vysvětlením, že pravděpodobně nepochopila smysl semináře, který je reakcí na propagaci LGBT otázek nezletilým dětem a jejich motivování ke změně pohlaví v nezletilém věku.
Dodali také, že nemají z transgender lidí strach, ale zastávají názor, že by se ke změně pohlaví měli dívky i chlapci rozhodovat až po dovršení puberty, poté, co projdou nejcitlivějším období hormonálních změn a dospívání, nikoliv v tomto období.