ČTK

12. 10. 2024

Popularita britského premiéra Keira Starmera a jeho vlády se po 100 dnech vládnutí propadla. Poukazuje na to britský tisk, který dnes hodnotí počáteční období labouristické vlády. Starmer podle deníků v úřadu zažil náročné či vyloženě špatné období, které poznamenaly letní demonstrace proti přistěhovalcům, příprava nového rozpočtu a také zprávy o darech, které Starmer dostával, když byl opozičním poslancem.

V anglosaské kultuře bývá 100 dní prvním milníkem pro hodnocení vlády. Starmer získal v červencových parlamentních volbách rozsáhlou většinu mandátů v dolní komoře parlamentu, labouristé se tak po 14 letech vrátili do vlády s příslibem, že napraví problémy, které podle nich způsobily konzervativní kabinety.

V prvních 100 dnech musel Starmerův kabinet čelit násilným demonstracím proti přistěhovalcům, stagnující ekonomice či přípravě rozpočtu ve finanční situaci, která je podle labouristů výrazně horší, než ukazovali konzervativci. Náprava stavu veřejných financí si vyžádá zvýšení daní i některé škrty v sociálních výdajích. Na premiéra také vrhá stín kauza s nákladnými dary, které dostával od labouristických sponzorů, ačkoliv Starmer tvrdí, že žádný zákon neporušil.

Vedle toho si ale kabinet podle agentury AP může připsat i několik úspěchů. Podařilo se mu ukončit stávky ve zdravotnictví a na železnici, předložil zákony, které posílí práva pracujících a nájemníků, a ukončil plán konzervativců na deportaci migrantů do Rwandy, který labouristé považovali za neefektivní.

Britská veřejnost má ale pro Starmerovu labouristickou vládu zatím spíše kritické hodnocení. S počínáním vlády podle agentury YouGov souhlasí 18 procent respondentů, zatímco 59 procent respondentů je opačného názoru. Nejvyšší míry podpory vláda dosahovala na konci července, když s ní souhlasilo 29 procent lidí a nesouhlasilo 31 procent.

Podle průzkumu agentury Ipsos ze začátku října voliči hodnotí počínání vlády jako nedostatečné. Na škále od nuly do deseti jí dali průměrnou známku 3,8. Hodnocení nad pět vláda dostala u lidí ve věku 18 až 34 let, s rostoucím věkem ale spokojenost s vládou klesá. Hodnocení 6,1 dali vládě voliči Labouristické strany, mezi pravicovými stranami je však současný kabinet velmi nepopulární.

Negativní trend se týká i samotného premiéra. Na začátku vlády ho pozitivně hodnotilo 40 procent voličů, v říjnu pozitivní hodnocení klesla na 26 procent a ta negativní vzrostla na 52 procent, ukazuje Ipsos. Podobný vývoj zaznamenala také agentura YouGov, podle které Starmera hodnotí záporně 63 procent respondentů a kladně 27 procent.

Premiér Starmer stanici BBC dnes řekl, že ve funkci zažil náročné dny. Na dotaz, co tím myslí, odpověděl, že má na mysli „ty záležitosti kolem darů, problémy s personálním obsazením, a takové věci“. Dodal však, že dosáhl toho, co si na prvních 100 dnů vlády vytyčil.

O náročném či vyloženě špatném startu vlády mluví i řada komentátorů a část tisku. Nepovedený začátek by mohl poznamenat zbytek vládního angažmá. „Na prvním dojmu záleží, a bude obtížné to obrátit (k lepšímu),“ řekl agentuře AP politolog Tim Bale. Podle jednoho vládního představitele, kterého cituje stanice Sky News, však počínání vlády v prvních 100 dnech jen ukázalo, v jak špatném stavu zanechali Británii konzervativci.

Přečtěte si také

Trump vyzývá Putina k okamžitému příměří na Ukrajině po sesazení Asada v Sýrii
Trump vyzývá Putina k okamžitému příměří na Ukrajině po sesazení Asada v Sýrii

Trump vyzval Putina k okamžitému příměří na Ukrajině po pádu Asadova režimu v Sýrii. Upozornil na obrovské ztráty na obou stranách konfliktu a vyzval k zahájení jednání s cílem ukončit válku.

„Nechte stranu padnout“: Hnutí za vystoupení z KS Číny představuje podle odborníků kulturní obrození
„Nechte stranu padnout“: Hnutí za vystoupení z KS Číny představuje podle odborníků kulturní obrození

Podle odborníků se prostřednictvím tohoto hnutí do Číny vracejí tisícileté tradice, které překonávají komunismus.

Jak se žije v podzemí Las Vegas plného bezdomovců
Jak se žije v podzemí Las Vegas plného bezdomovců

Rozsáhlá síť tunelů pod městem hříchu poskytuje nebezpečné útočiště více než tisícovce bezdomovců. Strávili jsme několik dnů s lidmi, kteří jim pomáhají.

Foto: Vytrvalost a odhodlání září v soutěži Mezinárodní krajinářský fotograf roku 2024
Foto: Vytrvalost a odhodlání září v soutěži Mezinárodní krajinářský fotograf roku 2024

Vytrvalost, trpělivost a odhodlání zazářily v soutěži Mezinárodní krajinářský fotograf roku 2024, kde porotu ohromily jedinečné snímky jako „Stopy světla“ nebo mrazivé zimní scenérie z Ontaria.

Asadův režim padl, opozice slibuje vybudovat novou a mírumilovnou Sýrii
Asadův režim padl, opozice slibuje vybudovat novou a mírumilovnou Sýrii

Povstalci i exilová opozice dnes nad ránem ohlásili konec režimu syrského autoritářského prezidenta Bašára Asada, který zemi vládl 24 let. Rebelové podle agentury Reuters vyzvali uprchlé Syřany k návratu do vlasti a slibují budování nové Sýrie, která se stane mírumilovným místem. Syrský premiér Muhammad Ghazí Džalálí oznámil, že je připraven na předání moci a na spolupráci s novým vedením země.

Srdce Francie: Příběh pařížské katedrály Notre-Dame
Srdce Francie: Příběh pařížské katedrály Notre-Dame

Katedrála postavená tak, aby nasměrovala zrak lidstva k nebi a k věčnosti, znovu otevírá své brány.

Einstein a jeho housle: Harmonie vědy a hudby
Einstein a jeho housle: Harmonie vědy a hudby

Albert Einstein spojoval vědu a hudbu, které považoval za harmonické. Hraní na housle mu pomáhalo přemýšlet a nacházet inspiraci. Jeho vášeň pro Mozarta a Bacha odrážela řád vesmíru, který hledal i ve svých teoriích.

Žampiony mohou pomoci tělu v boji proti rakovině
Žampiony mohou pomoci tělu v boji proti rakovině

Nedávný výzkum ukázal, že rozpustné vlákniny v houbách mají imunitu posilující vlastnosti, které mohou pomoci zabránit nebo zpomalit postup rakoviny prostaty.

Vlček chce v lednu předložit zákon o urychlení výstavby plynových elektráren
Vlček chce v lednu předložit zákon o urychlení výstavby plynových elektráren

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) plánuje do konce ledna Poslanecké sněmovně předložit zákon, který by urychlil výstavbu paroplynových elektráren. Bez nich se Česko neobejde po odchodu od elektrických zdrojů na uhlí.