Zena le Roux

31. 10. 2024

Není jasné, jak si stojí v porovnání s jinými přírodními prostředky na spaní, jako je heřmánkový čaj, hořčík nebo mléko.

Ve světě plném neustálého rozptylování a nekonečných seznamů úkolů se dobrý spánek často jeví jako nedosažitelný sen. V záplavě spánkových pomůcek, tipů a triků, které se prohlašují za zázračné řešení, se může zdát, že nalezení něčeho, co skutečně funguje, může být náročné.

Díky svým údajným protizánětlivým vlastnostem a vysokému obsahu melatoninu, který reguluje spánek, je višňová šťáva považována za přírodní prostředek ke zlepšení kvality a délky spánku. Je však tento trpký nápoj skutečně takovým řešením pro spánek, jak se uvádí, nebo jen dalším trendem, který nesplňuje své sliby? Ačkoli byla jeho účinnost zpočátku zpochybňována, nedávné studie naznačují, že na spánek může mít skutečně pozitivní vliv.

Nový výzkum višňové šťávy

    Studie z roku 2010 publikovaná v časopise Journal of Medicinal Food naznačuje, že směs višňové šťávy by mohla mít mírný vliv na spánek u starších dospělých s nespavostí a vykazovat podobné účinky, jaké nalezly studie o melatoninu a kozlíku lékařském – dvou nejzkoumanějších přírodních prostředků na spaní.

    Studie má však svá omezení. Doba léčby byla pouze dva týdny a strategie dávkování nebyla jasně definována, takže mnoho otázek zůstalo nezodpovězených.

    Jeden z hlavních autorů studie, profesor Wilfred Pigeon, který má doktorát z klinické psychologie a je profesorem psychiatrie a věd o veřejném zdraví na University of Rochester Medical Center a ředitelem Sleep and Neurophysiology Research Lab, vyjádřil skepsi ohledně účinnosti višňového džusu na spánek.

    Deníku Epoch Times řekl, že „višňová šťáva a čerstvé višně mohou být o něco lepší ve srovnání s jinými přírodními prostředky na spaní. Na stupnici od nuly do deseti je jednička vyšší než nula“.

    Pigeon uznal, že studie má svá omezení: „Tuto studii jsem provedl před mnoha měsíci a byla to velmi malá studie.“

    Ačkoli Pigeon pochyboval o síle svého původního výzkumu, novější studie poskytly další důkazy, které potvrdily prospěšnost šťávy.

    Pomocí polysomnografie – diagnostického nástroje v oblasti spánkové medicíny – bylo ve studii z roku 2018, které se zúčastnilo osm osob, zjištěno, že u osob trpících nespavostí, které pily višňový džus, se doba spánku prodloužila v průměru o 84 minut. Účinnost spánku se zvýšila také na základě Pittsburghského indexu kvality spánku.

    Metaanalýza z roku 2020, která zkoumala účinnost různých způsobů léčby nespavosti u starších lidí, odhalila, že nefarmakologické intervence – včetně višňové šťávy, programů snižování stresu pomocí všímavosti, akupresury a akupunktury – vykazovaly vyšší účinnost ve srovnání se skupinami, které tyto způsoby léčby neužívaly ani se jich neúčastnily, i když s omezenými důkazy.

    Systematický přehled z roku 2024 zaměřený na nutriční intervence při poruchách spánku souvisejících s menopauzou navíc zjistil, že některé strategie, jako je zařazení potravin bohatých na tryptofan a višňové šťávy, mohou zlepšit různé aspekty spánku.

    Emma Laingová, registrovaná dietoložka s doktorátem v oboru potravin a výživy a mluvčí Akademie výživy a dietetiky, řekla deníku Epoch Times, že višňová šťáva obsahuje prospěšné složky, jako je melatonin a tryptofan, které mohou hrát roli při podpoře délky a kvality spánku.

    Přestože obsah fytochemických látek ve višních je skromný, vědci zkoumají, zda konzumace těchto višní může pomoci snížit zánět a zvýšit produkci melatoninu a serotoninu v těle. Jedním z možných mechanismů tohoto účinku jsou protizánětlivé vlastnosti višní, protože je známo, že záněty narušují spánek.

    „Je však obtížné určit, jak si šťáva z višní stojí v porovnání s jinými přírodními prostředky na podporu spánku, jako je heřmánkový čaj, hořčík nebo konzumace banánu a mléka, protože velké srovnávací studie zatím nebyly provedeny,“ uvedla.

    Poznamenala také, že bylo zjištěno, že kvalitu a délku spánku podobně podporují i další potraviny bohaté na tryptofan, jako jsou mléčné výrobky, ořechy, vejce, mořské plody a maso, a také potraviny s vysokým obsahem polyfenolů, například pestře zbarvené ovoce a zelenina.

    Tipy na višně

      Laingová poznamenala, že přesné množství višňové šťávy potřebné k příznivému ovlivnění spánku ještě nebylo stanoveno. Pokud uvažujete o jejím zařazení do svého jídelníčku, je nezbytné poradit se s odborníkem na spánek nebo registrovaným dietologem, abyste se ujistili, že je pro vás bezpečná, zejména pokud máte nějaké zdravotní potíže nebo užíváte léky, například na ředění krve.

      Některé studie naznačují, že pití přibližně 230 až 460 mililitrů třešňové šťávy denně může mít příznivý vliv na spánek, většina dospělých však může bezpečně začít s menším množstvím – přibližně 30 až 120 mililitrů denně.

      Čerstvé višně mohou mít podobné účinky jako višňová šťáva, ale může být obtížnější je sehnat. V závislosti na ročním období a obchodu s potravinami se s nimi můžete setkat v čerstvém stavu, nebo mohou být k dostání pouze ve formě mražené či sušené.

      Podle Laingové je potřeba asi jedna až dvě hrsti čerstvých višní, aby se vyrovnaly nutričnímu profilu přibližně 230 mililitrů višňové šťávy.

      Sbírání višní může být skvělým způsobem, jak spojit fyzickou aktivitu se sběrem přírodních pomůcek pro lepší spánek. Michigan je předním producentem, který se podílí 75 % na celkové úrodě višní ve Spojených státech. Tyto blahodárné višně pěstují i další státy, například Utah, New York, Wisconsin, Washington, Oregon a Pensylvánie.

      Zdravý doplněk pro podporu spánku

        Laingová zdůraznila význam pestré stravy pro podporu celkového zdraví, včetně správné spánkové hygieny, protože žádná potravina ani nápoj toho samy o sobě nedosáhnou.

        Višňový džus je bohatý na živiny a může být cenným doplňkem vyvážené stravy, který prospívá nejen spánku, ale také kardiovaskulárnímu, mozkovému a imunitnímu zdraví. 

        „Zdravý spánek podporuje důsledný režim, jehož součástí může být i višňový džus, ale stejně důležité jsou i další faktory, jako je pravidelná fyzická aktivita, účinné zvládání stresu, omezený příjem kofeinu a alkoholu, regulovaný čas strávený u obrazovky a další,“ radí Laingová.

        ete

        Související témata

        Související články

        Přečtěte si také

        INFOGRAFIKA: Pošramocená důvěryhodnost klimatických vědců
        INFOGRAFIKA: Pošramocená důvěryhodnost klimatických vědců

        Odborníci na životní prostředí předpovídají zkázu už mnoho desetiletí. Jejich volání jsou však tlumena desítkami minulých dramatických předpovědí, které se nenaplnily.

        Soběstačnost, jádro a snižování byrokracie, předepisuje Kupka jako „léčbu“ Evropy
        Soběstačnost, jádro a snižování byrokracie, předepisuje Kupka jako „léčbu“ Evropy

        Ministr dopravy Martin Kupka včera komentoval na konferenci současnou Evropu a nabídl řešení, jak ji „vrátit mezi lídry v průmyslu“ a k dalšímu rozvoji.

        Pokud bude ANO vládnout, zruší ministra pro vědu a výzkum, oznámil Havlíček. Kolik by ušetřil?
        Pokud bude ANO vládnout, zruší ministra pro vědu a výzkum, oznámil Havlíček. Kolik by ušetřil?

        Během proslovu na dnešním sněmu Akademie věd dnes místopředseda ANO Karel Havlíček zdůraznil, že pokud by v příštích volbách zvítězilo hnutí ANO a vládlo by, zruší post ministra pro vědu, výzkum a inovace.

        Bartoš upozorňuje, že zákon ChatControl může vést ke „šmírování vaší soukromé komunikace“
        Bartoš upozorňuje, že zákon ChatControl může vést ke „šmírování vaší soukromé komunikace“

        Poslanec Ivan Bartoš (Piráti) dnes na sociálních sítích varoval před dalším projednáváním nařízení „ChatControl“ v Evropském parlamentu. Projednávání tohoto nařízení bylo v minulosti zastaveno a od září se opět debata o něm oživuje.

        Sýrie po pádu Asada čelí masivním izraelským útokům, má nového premiéra
        Sýrie po pádu Asada čelí masivním izraelským útokům, má nového premiéra

        Vedení syrských povstalců, kteří v neděli svrhli režim prezidenta Bašára Asada, dnes jmenovalo novým premiérem Muhammada Bašíra.

        Rozbouřené mozkové vlny škodí duševnímu zdraví, ale existuje řešení
        Rozbouřené mozkové vlny škodí duševnímu zdraví, ale existuje řešení

        Nerovnováha mozkových vln ovlivňuje náladu i chování. Moderní metody, jako PrTMS, meditace, trénink variability srdeční frekvence (HRV) či binaurální rytmy nabízejí účinnou pomoc i v domácím prostředí.

        Recenze filmu – Pán prstenů: Válka Rohirů
        Recenze filmu – Pán prstenů: Válka Rohirů

        Poslední animované zpracování Pána prstenů sedí spíše než do žánru fantasy do formátu historického středověkého filmu. I přes pár fantasy prvků je celé zpracování tak nohama na zemi, že opravdu připomíná jiný žánr, než v jakém existuje svět Tolkiena, a má v podstatě v sobě i méně fantasy, než pozdější řady seriálu Hra o trůny.