Členové slovenské vlády v čele s premiérem Robertem Ficem (Smer-SD) a zástupci desítky slovenských firem navštívili 1. listopadu Čínu, kde se setkali s vrcholnými čínskými představiteli a podepsali celkem 13 dokumentů o spolupráci s čínskou stranou. Cílem této návštěvy bylo upevnit bilaterální vztahy mezi Slovenskem a Čínou a podpořit investice na obou stranách.
Ministryně hospodářství Denisa Saková (Hlas-SD) podepsala několik významných dokumentů týkajících se ekonomické spolupráce, včetně Memoranda o porozumění, jehož cílem je zřídit pracovní skupinu pro investiční a hospodářskou spolupráci. Další dohody se zaměřují na podporu zeleného rozvoje, průmyslové spolupráce a investic do digitální ekonomiky.
Ministr dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD) podepsal tzv. Memorandum o porozumění a prohlubování spolupráce na projektu China-Europe Railway Express – železniční dopravy mezi Čínou a Evropou. Ministr cestovního ruchu a sportu Dušan Keketi (nominant SNS) se soustředil na rozvoj cestovního ruchu mezi oběma zeměmi.
Během jednání byla dohodnuta 15denní bezvízová politika pro slovenské občany cestující do Číny, která má přispět k rozvoji turistického potenciálu a podpořit aktivity slovenských firem v této zemi.
Memoranda se věnovala také oblastem ekologie a zemědělství. Ministr životního prostředí Tomáš Taraba (nominant SNS) se dohodl s čínskými partnery na podpoře zeleného a nízkouhlíkového rozvoje.
Čtěte také
Slovensko dle ministra zahraničí Juraje Blanára (Smer-SD) prokázalo svůj principiální postoj při hlasování o dodatečných clech EU na elektromobilitu. „Pět států včetně Slovenska se postavilo proti tomuto rozhodnutí, které má dopad právě na naši ekonomiku,“ zdůraznil.
Podstatným milníkem v oblasti kultury bylo podepsání programu spolupráce na léta 2024–2028, kdy slovenská ministryně kultury Martina Šimkovičová (nominantka SNS) uzavřela dohodu s čínským Ministerstvem kultury o spolupráci v oblasti kultury.
Blanár rovněž jednal se svým čínským protějškem Wang Im, k čemuž slovenské ministerstvo zahraničí informovalo, že po setkání Fica s čínským prezidentem Xi Jinpingem byly vzájemné vztahy povýšeny na úroveň strategického partnerství a obě strany se dohodly na posílení ekonomické spolupráce. Čína má být pro Slovensko nejvýznamnějším obchodním asijským partnerem s obchodní výměnou dosahující 10,5 miliardy eur v loňském roce.
Mír na Ukrajině
Premiér Fico, co se týče mírových jednání, kritizoval vojenskou rétoriku Evropské unie, zatímco Čína dle něj klade důraz na mírové řešení konfliktu. Čína podle Fica považuje situaci na Ukrajině za nebezpečně vyhrocenou, přičemž má obavy z možnosti eskalace napětí až k hrozbě jaderného konfliktu. Fico to prohlásil v pátek ve videu na sociálních sítích po setkání s čínským prezidentem Xi Jinpingem.
Slovensko se podle Fica v rámci OSN také připojí k tzv. skupině Přátel míru, jejímž cílem je podpořit ukončení války na Ukrajině. „Shodujeme se na tom, že okamžité ukončení bojů není možné, pokud bude Ukrajina nadále Západem vojensky a finančně podporována,“ uvedl Fico s tím, že zmínil možnost zapojení tzv. čínsko-brazilského mírového plánu.
Blanár při jednání zopakoval, že Slovensko prosazuje suverénní zahraniční politiku založenou na mezinárodním právu. „Dlouhodobě zdůrazňujeme, že konflikt na Ukrajině nemá vojenské řešení a považujeme za nezbytné podpořit všechny mírové aktivity, včetně chystaného druhého mírového summitu,“ dodal Blanár.
Podle něj hrají při jednáních ohledně tohoto summitu významnou roli i země tzv. globálního jihu, včetně Číny.
Do článku byly zahrnuty informace z TASR.