Michal Cabejšek

3. 11. 2024

Členové slovenské vlády v čele s premiérem Robertem Ficem (Smer-SD) a zástupci desítky slovenských firem navštívili 1. listopadu Čínu, kde se setkali s vrcholnými čínskými představiteli a podepsali celkem 13 dokumentů o spolupráci s čínskou stranou. Cílem této návštěvy bylo upevnit bilaterální vztahy mezi Slovenskem a Čínou a podpořit investice na obou stranách.

Ministryně hospodářství Denisa Saková (Hlas-SD) podepsala několik významných dokumentů týkajících se ekonomické spolupráce, včetně Memoranda o porozumění, jehož cílem je zřídit pracovní skupinu pro investiční a hospodářskou spolupráci. Další dohody se zaměřují na podporu zeleného rozvoje, průmyslové spolupráce a investic do digitální ekonomiky.

Ministr dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD) podepsal tzv. Memorandum o porozumění a prohlubování spolupráce na projektu China-Europe Railway Express – železniční dopravy mezi Čínou a Evropou. Ministr cestovního ruchu a sportu Dušan Keketi (nominant SNS) se soustředil na rozvoj cestovního ruchu mezi oběma zeměmi.

Během jednání byla dohodnuta 15denní bezvízová politika pro slovenské občany cestující do Číny, která má přispět k rozvoji turistického potenciálu a podpořit aktivity slovenských firem v této zemi.

Memoranda se věnovala také oblastem ekologie a zemědělství. Ministr životního prostředí Tomáš Taraba (nominant SNS) se dohodl s čínskými partnery na podpoře zeleného a nízkouhlíkového rozvoje.


Čtěte také

Dle Koudelky se Čína tváří jako atraktivní partner, ale usiluje o úpadek demokracie. Huawei je hrozbou jako závislost na ruském plynu


Slovensko dle ministra zahraničí Juraje Blanára (Smer-SD) prokázalo svůj principiální postoj při hlasování o dodatečných clech EU na elektromobilitu. „Pět států včetně Slovenska se postavilo proti tomuto rozhodnutí, které má dopad právě na naši ekonomiku,“ zdůraznil.

Podstatným milníkem v oblasti kultury bylo podepsání programu spolupráce na léta 2024–2028, kdy slovenská ministryně kultury Martina Šimkovičová (nominantka SNS) uzavřela dohodu s čínským Ministerstvem kultury o spolupráci v oblasti kultury.

Blanár rovněž jednal se svým čínským protějškem Wang Im, k čemuž slovenské ministerstvo zahraničí informovalo, že po setkání Fica s čínským prezidentem Xi Jinpingem byly vzájemné vztahy povýšeny na úroveň strategického partnerství a obě strany se dohodly na posílení ekonomické spolupráce. Čína má být pro Slovensko nejvýznamnějším obchodním asijským partnerem s obchodní výměnou dosahující 10,5 miliardy eur v loňském roce.

Na snímku čínští a slovenští představitelé na společném jednání. (Foto: FB / Juraj Blanár)

Mír na Ukrajině

Premiér Fico, co se týče mírových jednání, kritizoval vojenskou rétoriku Evropské unie, zatímco Čína dle něj klade důraz na mírové řešení konfliktu. Čína podle Fica považuje situaci na Ukrajině za nebezpečně vyhrocenou, přičemž má obavy z možnosti eskalace napětí až k hrozbě jaderného konfliktu. Fico to prohlásil v pátek ve videu na sociálních sítích po setkání s čínským prezidentem Xi Jinpingem.

Slovensko se podle Fica v rámci OSN také připojí k tzv. skupině Přátel míru, jejímž cílem je podpořit ukončení války na Ukrajině. „Shodujeme se na tom, že okamžité ukončení bojů není možné, pokud bude Ukrajina nadále Západem vojensky a finančně podporována,“ uvedl Fico s tím, že zmínil možnost zapojení tzv. čínsko-brazilského mírového plánu.

Blanár při jednání zopakoval, že Slovensko prosazuje suverénní zahraniční politiku založenou na mezinárodním právu. „Dlouhodobě zdůrazňujeme, že konflikt na Ukrajině nemá vojenské řešení a považujeme za nezbytné podpořit všechny mírové aktivity, včetně chystaného druhého mírového summitu,“ dodal Blanár.

Podle něj hrají při jednáních ohledně tohoto summitu významnou roli i země tzv. globálního jihu, včetně Číny.

Do článku byly zahrnuty informace z TASR.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

INFOGRAFIKA: Pošramocená důvěryhodnost klimatických vědců
INFOGRAFIKA: Pošramocená důvěryhodnost klimatických vědců

Odborníci na životní prostředí předpovídají zkázu už mnoho desetiletí. Jejich volání jsou však tlumena desítkami minulých dramatických předpovědí, které se nenaplnily.

Soběstačnost, jádro a snižování byrokracie, předepisuje Kupka jako „léčbu“ Evropy
Soběstačnost, jádro a snižování byrokracie, předepisuje Kupka jako „léčbu“ Evropy

Ministr dopravy Martin Kupka včera komentoval na konferenci současnou Evropu a nabídl řešení, jak ji „vrátit mezi lídry v průmyslu“ a k dalšímu rozvoji.

Pokud bude ANO vládnout, zruší ministra pro vědu a výzkum, oznámil Havlíček. Kolik by ušetřil?
Pokud bude ANO vládnout, zruší ministra pro vědu a výzkum, oznámil Havlíček. Kolik by ušetřil?

Během proslovu na dnešním sněmu Akademie věd dnes místopředseda ANO Karel Havlíček zdůraznil, že pokud by v příštích volbách zvítězilo hnutí ANO a vládlo by, zruší post ministra pro vědu, výzkum a inovace.

Bartoš upozorňuje, že zákon ChatControl může vést ke „šmírování vaší soukromé komunikace“
Bartoš upozorňuje, že zákon ChatControl může vést ke „šmírování vaší soukromé komunikace“

Poslanec Ivan Bartoš (Piráti) dnes na sociálních sítích varoval před dalším projednáváním nařízení „ChatControl“ v Evropském parlamentu. Projednávání tohoto nařízení bylo v minulosti zastaveno a od září se opět debata o něm oživuje.

Bude elektřina levnější? Dle Vlčka k tomu směřujeme, dle Havlíčka ji prodražují obnovitelné zdroje
Bude elektřina levnější? Dle Vlčka k tomu směřujeme, dle Havlíčka ji prodražují obnovitelné zdroje

Současný a bývalý ministr průmyslu diskutovali o cenách elektřiny. Vlček chce dělat kroky k tomu, abychom neměli ceny vysoké. Kroky vlády nás k levnějším energiím mohou podle Havlíčka přiblížit „částečně, ale jen málo“.

Do roku 2040 bude na Zemi více humanoidních robotů než lidí, odhaduje Musk
Do roku 2040 bude na Zemi více humanoidních robotů než lidí, odhaduje Musk

Koncem října 2024 proběhla v Saúdské Arábii konference o budoucích investicích. Mluvil na ní i americký podnikatel Elon Musk. Hovořil o hrozbě AI, propadu globální porodnosti, vozidlech bez řidičů či cestách na Mars.

Rozbouřené mozkové vlny škodí duševnímu zdraví, ale existuje řešení
Rozbouřené mozkové vlny škodí duševnímu zdraví, ale existuje řešení

Nerovnováha mozkových vln ovlivňuje náladu i chování. Moderní metody, jako PrTMS, meditace, trénink variability srdeční frekvence (HRV) či binaurální rytmy nabízejí účinnou pomoc i v domácím prostředí.

Frontman skupiny Kryštof, Richard Krajčo, je na tom hůře, než doufal. Nyní ruší i vánoční akce
Frontman skupiny Kryštof, Richard Krajčo, je na tom hůře, než doufal. Nyní ruší i vánoční akce

Zpěvák Richard Krajčo na konci listopadu oznámil, že ruší koncerty na Moravě. Důvodem jsou vyhřezlé plotýnky, sdělil zpěvák na Instagramu svým fanouškům. Postupně zrušil i předvánoční a vánoční akce.

Recenze filmu – Pán prstenů: Válka Rohirů
Recenze filmu – Pán prstenů: Válka Rohirů

Poslední animované zpracování Pána prstenů sedí spíše než do žánru fantasy do formátu historického středověkého filmu. I přes pár fantasy prvků je celé zpracování tak nohama na zemi, že opravdu připomíná jiný žánr, než v jakém existuje svět Tolkiena, a má v podstatě v sobě i méně fantasy, než pozdější řady seriálu Hra o trůny.