Ondřej Horecký

7. 11. 2024

Energetický mix Brazílie patří k nejčistějším na světě. Výrobě elektřiny vévodí vodní elektrárny, které doplňují další obnovitelné zdroje v podobě větrníků, fotovoltaiky a biomasy. Obnovitelné zdroje tvoří bezmála 90 procent energetického mixu této největší jihoamerické země. Při započtení dvou jaderných reaktorů, které se dnes také počítají za čisté zdroje, se Brazílie může pochlubit výrobou elektřiny ze zelených zdrojů ve výši 92 %.

Jenže to se letos změnilo. V zemi totiž delší čas neprší, vodním elektrárnám poklesl výkon na tříletá minima a proto Brazílie začala masivně nakupovat fosilní paliva – uhlí a plyn. Za tento měsíc se podle Reuters odvolávající se na data firmy Kpler pro sledování lodního provozu chystají brazilští výrobci elektřiny dovézt 0,9 milionu tun energetického uhlí.

To je nejvyšší měsíční záznam v historii a trojnásobek dosavadního měsíčního průměru za rok 2024.

Zdroje výroby elektřiny v Brazílie za rok 2023. (IEA)

Vzhledem k tomu, že Brazílie míří do nejteplejších měsíců roku, kdy poptávka po elektřině kvůli používání klimatizačních jednotek vrcholí, se dá očekávat, že dovoz uhlí bude jen narůstat. Podobná je přitom situace i u zkapalněného zemního plynu (LNG). Jeho dovoz letos dosáhl na nejvyšší hodnotu od konce roku 2021, uvádí Reuters.

Méně srážek

Za prvních 10 měsíců letošního roku byl úhrn srážek v oblastech s přehradami o 10 % menší než činil průměr v letech 2019 až 2023 a představuje druhý rok za sebou, kdy za prvních 10 měsíců roku napršelo méně než 600 mm srážek, podotýká článek Reuters.

Zatímco v první polovině roku 2024 vyrobily vodní elektrárny podle dat společnosti Ember v průměru takřka 40 terawatthodin (TWh) měsíčně, v září produkce vodních elektráren poklesla na pouhých 28,7 TWh. S tím se také v září snížil podíl vodních elektráren na energetickém mixu v Brazílii na pouhých 50 %. A to je také důvod, proč největší ekonomika na kontinentu začala dovážet vyšší množství fosilních paliv.

Klimatické závazky ustupují potřebám země

Brazílie se na COP26 zavázala stát se do roku 2050 bezemisní ekonomikou a její energetický mix je vskutku příkladný. Přesto je vidět, že pokud dojde ke změně počasí, na obnovitelné zdroje se nelze spoléhat. A to jsou vodní elektrárny v tomto smyslu daleko spolehlivější než ty solární a větrné.

Uhelné, plynové a jaderné elektrárny mají kromě toho, že nejsou závislé na klimatických podmínkách, další výhodu, a to je skutečnost, že jejich výkon lze rychle upravit podle potřeb systému. Jsou proto ideální pro vykrývání nerovnováhy v síti.

Přestože osmiprocentní podíl fosilních paliv je v brazilském energetickém mixu zanedbatelný, vypadá to, že se bez nich země neobejde ani do budoucna a to i vzhledem ke stoupající spotřebě elektřiny. Poptávka po ní vrostla za prvních devět měsíců roku 2024 téměř o 7 % oproti stejným měsícům v roce 2023 a očekává se, že poroste i nadále. Mezi lety 2000 a 2023 vzrostla podle IEA produkce elektřiny v zemi o 103 %.

Výroba elektřiny v Brazílii. (IEA)

S tím, jak se na jižní polokouli blíží letní sezóna a zvyšují se teploty, se dá navíc v nadcházejících měsících očekávat růst poptávky v důsledku používání klimatizací. Aby energetické společnosti tuto poptávku pokryly, momentálně jim nezbývá nic jiného, než se spolehnout na uhlí a plyn a smířit se se zvýšenými emisemi.

Pakliže se bude opakovat letošní sucho i v následujícím roce, dovozy fosilních paliv i uhlíková stopa budou v Brazílii stoupat i nadále. Dokud nebude mít země stabilní, na počasí nezávislou náhradu za fosilní paliva, na vyřazení uhlí a plynu musí zapomenout, nechce-li lidem a firmám odpojit proud.

Související články

Přečtěte si také

INFOGRAFIKA: Pošramocená důvěryhodnost klimatických vědců
INFOGRAFIKA: Pošramocená důvěryhodnost klimatických vědců

Odborníci na životní prostředí předpovídají zkázu už mnoho desetiletí. Jejich volání jsou však tlumena desítkami minulých dramatických předpovědí, které se nenaplnily.

Soběstačnost, jádro a snižování byrokracie, předepisuje Kupka jako „léčbu“ Evropy
Soběstačnost, jádro a snižování byrokracie, předepisuje Kupka jako „léčbu“ Evropy

Ministr dopravy Martin Kupka včera komentoval na konferenci současnou Evropu a nabídl řešení, jak ji „vrátit mezi lídry v průmyslu“ a k dalšímu rozvoji.

Pokud bude ANO vládnout, zruší ministra pro vědu a výzkum, oznámil Havlíček. Kolik by ušetřil?
Pokud bude ANO vládnout, zruší ministra pro vědu a výzkum, oznámil Havlíček. Kolik by ušetřil?

Během proslovu na dnešním sněmu Akademie věd dnes místopředseda ANO Karel Havlíček zdůraznil, že pokud by v příštích volbách zvítězilo hnutí ANO a vládlo by, zruší post ministra pro vědu, výzkum a inovace.

Bartoš upozorňuje, že zákon ChatControl může vést ke „šmírování vaší soukromé komunikace“
Bartoš upozorňuje, že zákon ChatControl může vést ke „šmírování vaší soukromé komunikace“

Poslanec Ivan Bartoš (Piráti) dnes na sociálních sítích varoval před dalším projednáváním nařízení „ChatControl“ v Evropském parlamentu. Projednávání tohoto nařízení bylo v minulosti zastaveno a od září se opět debata o něm oživuje.

Bude elektřina levnější? Dle Vlčka k tomu směřujeme, dle Havlíčka ji prodražují obnovitelné zdroje
Bude elektřina levnější? Dle Vlčka k tomu směřujeme, dle Havlíčka ji prodražují obnovitelné zdroje

Současný a bývalý ministr průmyslu diskutovali o cenách elektřiny. Vlček chce dělat kroky k tomu, abychom neměli ceny vysoké. Kroky vlády nás k levnějším energiím mohou podle Havlíčka přiblížit „částečně, ale jen málo“.

Do roku 2040 bude na Zemi více humanoidních robotů než lidí, odhaduje Musk
Do roku 2040 bude na Zemi více humanoidních robotů než lidí, odhaduje Musk

Koncem října 2024 proběhla v Saúdské Arábii konference o budoucích investicích. Mluvil na ní i americký podnikatel Elon Musk. Hovořil o hrozbě AI, propadu globální porodnosti, vozidlech bez řidičů či cestách na Mars.

Rozbouřené mozkové vlny škodí duševnímu zdraví, ale existuje řešení
Rozbouřené mozkové vlny škodí duševnímu zdraví, ale existuje řešení

Nerovnováha mozkových vln ovlivňuje náladu i chování. Moderní metody, jako PrTMS, meditace, trénink variability srdeční frekvence (HRV) či binaurální rytmy nabízejí účinnou pomoc i v domácím prostředí.

Frontman skupiny Kryštof, Richard Krajčo, je na tom hůře, než doufal. Nyní ruší i vánoční akce
Frontman skupiny Kryštof, Richard Krajčo, je na tom hůře, než doufal. Nyní ruší i vánoční akce

Zpěvák Richard Krajčo na konci listopadu oznámil, že ruší koncerty na Moravě. Důvodem jsou vyhřezlé plotýnky, sdělil zpěvák na Instagramu svým fanouškům. Postupně zrušil i předvánoční a vánoční akce.

Recenze filmu – Pán prstenů: Válka Rohirů
Recenze filmu – Pán prstenů: Válka Rohirů

Poslední animované zpracování Pána prstenů sedí spíše než do žánru fantasy do formátu historického středověkého filmu. I přes pár fantasy prvků je celé zpracování tak nohama na zemi, že opravdu připomíná jiný žánr, než v jakém existuje svět Tolkiena, a má v podstatě v sobě i méně fantasy, než pozdější řady seriálu Hra o trůny.