Máte slunný prostor v domácnosti? Naplňte ho nenáročnými léčivými bylinami a dalšími rostlinnými přípravky pro chřipkové období i mimo něj.
Ať už se jim říká lidové bylinné léčitelství, botanické léčitelství nebo fytomedicína, léčba rostlinami má dlouhou a úctyhodnou historii. Některé názvy se vám mohou zdát povědomé, například echinacea, kopretina řimbaba, heřmánek a zázvor – všechny je najdete ve formě čajových lístků ve většině supermarketů nebo obchodů se zdravou výživou, zejména s blížící se chřipkovou sezónou.
Tyto bylinky dobře rostou v interiéru a nic nenahradí živou a čerstvou úrodu z rostlin, které nebyly postříkány pesticidy. Tyto a následující rostliny lze snadno vypěstovat ze semen – nebo z oddenku, v případě zázvoru a jeho zdravého příbuzného, kurkumy.
Nemáte zelený palec? Začněte s odolnou a na údržbu nenáročnou aloe vera, která poskytuje nejen praktický gel na popáleniny a rány, ale také prostředek na léčbu akné. Její šťáva dokáže zmírnit pálení žáhy a zácpu.
Hned po ruce
Tři běžné kulinářské bylinky na okenním parapetu, které zároveň nabízejí důležité zdravotní účinky, jsou máta, tymián a česnek.
Mátový čaj ze sušených nebo čerstvých listů se používá na podporu trávení, zklidnění břišních křečí a zmírnění plynatosti a nadýmání. Žvýkání čerstvých listů může pomoci otevřít dutiny, zmírnit bolesti v krku a utišit nepříjemný kašel. Máta se v interiéru pěstuje tak snadno, že by jí měl být věnován vlastní květináč, protože je to agresivní šiřitel, který rád přebírá vládu.
Tymiánový olej, který se získává z listů tymiánu, je běžnou složkou přírodních prostředků proti kašli. Pro jednoduchou domácí verzi přidejte několik tymiánových listů do medu, abyste rychle zklidnili bolest v krku. Tymián je plný vitaminů A a C, mědi, vlákniny, železa a manganu a skvěle chutná také s vejci, rajčaty a kuřecím masem. Tymián zasaďte do hliněného květináče, aby mohl mezi zaléváním plně vyschnout.
Česnek nejenže zahání Drákulu – dokáže také zahnat bacily a viry a posiluje imunitní systém. Může se mu dařit i pod pěstebním světlem, ale ve skutečnosti dává přednost zhruba šesti hodinám přirozeného slunečního světla. Potřebuje pravidelnou zálivku a dobře propustnou půdní směs, aby nedocházelo k přemokření. Jako bonus lze při čekání na dozrání hřebíčku konzumovat zelenou nať.
Balíčky se semeny Savants
Echinacea (známá také jako třapatka nachová), kterou milují milovníci bylinek po celém světě v období nachlazení a chřipek pro její schopnost posilovat imunitní systém, se překvapivě snadno pěstuje v interiéru, protože si vystačí s pouhými čtyřmi hodinami přímého slunečního světla denně. Je to chladná rostlina, která v interiéru preferuje teploty mezi 18 a 24 stupni Celsia.
Řimbaba obecná, v jejímž anglickém názvu, feverfew, se skrývá slovo fever, tedy horečka, získala své jméno díky údajné schopnosti podporovat pocení, které vyplavuje toxiny z těla a pomáhá tak snižovat horečku. Pro udržení rovnoměrné vlhkosti je nejlepší ji zalévat jednou týdně. Má podobné podmínky pro pěstování jako echinacea, ale pozor: hojně šíří svá semena, takže dávejte pozor na semenáčky v květináčích jiných rostlin.
Heřmánek je nejznámější pro svou schopnost zlepšovat spánek, což je důležité jak při boji s nachlazením nebo chřipkou, tak pro moderní život obecně. Zklidňuje také žaludek a může pomáhat regulovat hladinu cukru v krvi. Existují dva druhy: římský a německý, přičemž kompaktnější římský se hodí spíše do interiéru. K vytvoření květů potřebuje šest až osm hodin slunečního světla denně.
Málo známá, ale velmi všestranná rostlina plamatka zelná (nazývaná také „Bolavý zub“) má výstižný název. Pouhé žvýkání květu může znecitlivit bolavý zub, protože tato rostlina obsahuje lokální anestetikum spilanthol. Při léčbě stomatitidy (zánětu dutiny ústní) působí proti bolesti i protizánětlivě a stimuluje slinné žlázy, což pomáhá lidem trpícím suchostí v ústech. Daří se mu na slunci více než šest hodin denně a ve vlhkém vnitřním prostředí.
Osvěžující kořeny
Zázvor obsahuje gingerol, účinnou léčivou látku, která se používá proti příznakům chřipky a nachlazení. Tradičně se používá také při nevolnosti, včetně ranní nevolnosti, a při hubnutí.
Jeho příbuzný, kurkuma, je známý tím, že zmírňuje záněty a pomáhá při depresích. Jejich svěží listy dodají zimní výzdobě nádech tropů. Obě rostliny potřebují prostor, aby se mohly horizontálně rozprostřít, takže nejlepší je květináč o šířce 30 cm, ale protože mají sklon k mělkému růstu, v nouzi postačí i květináč o hloubce 15 až 20 cm.
Všechny tyto rostliny jsou atraktivní a voňavé a přispívají k velmi zdravému domovu.
Vyberte si svůj květináč
Všechny tyto rostliny lze vysadit do jednotlivých květináčů nebo – s výjimkou rychle se šířící máty a řimbaby – pěstovat společně v jednom velkém květináči. Jednou z výhod větších nádob, například dlouhých květináčů určených speciálně na okenní parapet, je to, že méně rychle vysychají, a proto je třeba je méně zalévat než jiné květináče.
Květináč naplňte zeminou nebo směsí pro výsev – zahradní zemina je příliš těžká. Semena zasaďte do hloubky doporučené na obalu. Půdu udržujte vlhkou, ne přemokřenou. Umístěte na okno, na které dopadá pět až šest hodin slunce každý den (nebo použijte pěstební světla, která jsou k dostání v široké škále velikostí).
Rostliny jednou měsíčně přihnojujte organickým hnojivem poloviční síly a připravte se na sklizeň.
Za okenním parapetem
Máte více volného místa? Zde jsou další tři domácí prostředky, které doplní domácí usedlost.
Svaté překvapení
Třezalce tečkované (známé také jako kozí plevel) se v interiéru bude dařit, pokud bude mít osm a více hodin slunečního svitu denně při teplotách 18 až 21 stupňů Celsia. Z listů a květů se připravuje vynikající čaj, olej, tinktura nebo obklad.
Strom života
Zatímco venku se moringa může rozrůst do obřích rozměrů, uvnitř ji lze snadno udržet pod kontrolou. Pravidelně sbírejte listy a stonky, které obsahují bílkoviny, mangan, esenciální aminokyseliny, beta-karoten a vitaminy A, B, C, E a K. Dopřejte jí šest a více hodin denně na plném slunci.
Zlatá dobrota
Kořen zlatobýlu pomáhá léčit a předcházet nachlazení a alergiím a zmírňuje záněty a infekce dutin. Když se z něj vyrobí ústní voda, pomáhá při bolestech v krku, dásních a vředech. Dává přednost stínu.