V listopadu začal desátý ročník sbírky ke Dni válečných veteránů. Sbírku pořádá nezisková organizace Post Bellum – Paměť národa. Akce připomene hrdinství a odvahu všech, kdo bojovali za naši svobodu, a podpoří válečné veterány, účastníky 2. a 3. odboje.
Kvítek vlčího máku, symbol úcty a vděku, jste mohli před dvěma lety pořídit na 1 100 místech po celé republice – letos se dá zakoupit na 1 700 místech po celé republice.
Post Bellum se více než 20 let věnuje zaznamenávání příběhů lidí, kteří bojovali za svobodu – ať už během druhé světové války, v době komunismu nebo v novodobých konfliktech.
Sbírka opět připomene jejich hrdinství a odvahu. Od roku 2020 jim poskytuje také podporu, sociální pomoc a poradenství prostřednictvím Centra pomoci Paměti národa.
„Díky financování ze soukromých zdrojů a výtěžku ze sbírky jsme schopni našim pamětníkům poskytnout nejen podporu a pomoc, ale například i právní poradenství, možnost zapojit se do společnosti nebo zůstat aktivní a mít kontakt s mladší generací,“ řekl Jakub Suchel, vedoucí Centra pomoci Paměti národa.
Přes tisíc příběhů
Sbírka již zveřejnila více než 1 200 příběhů válečných veteránů a dalších bojovníků za svobodu, aby se s nimi seznámila především mladá generace. Mezi uchovanými svědectvími jsou i vzpomínky generála Tomáše Sedláčka a stíhacího esa Františka Fajtla, kteří již nejsou mezi námi, uvedla letošní zpráva Post Bellum.
Připnutím červeného květu lidé vyjadřují úctu bojovníkům za naši svobodu. Od 1. do 30. listopadu si mohou vlčí mák zakoupit v kavárnách, knihovnách, úřadech či obchodech. Je možné podpořit sbírku nákupem květu v on-line knihkupectví Kosmas nebo na portálu Slevomat. Květy budou rovněž dostupné u stovek dobrovolníků v ulicích, a díky spolupráci s Českou spořitelnou je na vybraných místech možné platit i kartou.
Červená světla i memoriál
Pořadatelé na Den válečných veteránů rozsvítí do červena místa spjatá s naší historií, jako Český rozhlas, Chrám svatého Cyrila a Metoděje nebo Žižkovskou věž. Na dalších místech republiky vzniknou dočasné záhony, kde budou za každý dar on-line přibývat makové květy.
Jedenáctého listopadu lidé po celém světě slaví Den válečných veteránů připnutím vlčího máku na svůj oděv.
Z historie známe, že Den válečných veteránů se celosvětově slaví 11. listopadu u příležitosti konce první světové války. Květy vlčího máku tehdy pokrývaly bojiště ve Flandrech, kde umírali vojáci. Tyto květy spatřil také vyrůstat na hrobech a v zákopech kanadský vojenský lékař John McCrae. Zasažen utrpením a pohledem na vlčí máky napsal báseň, která se později rozšířila a od roku 1915 neodmyslitelně spojila symbol vlčích máků s válečnými veterány.
„Dnes, 11. listopadu, si připomínáme Den válečných veteránů. Tento den je věnován těm, kteří sloužili a bojovali za naši svobodu, často s obětováním vlastního života a zdraví. Vzdejme jim čest, zastavme se na okamžik a připomeňme si jejich odvahu a oddanost. Děkujeme všem veteránům za jejich službu a oběti, na které nikdy nezapomeneme,“ uvádí na svém Meta profilu Vojenská policie.
43. výsadkový pluk v Chrudimi opět uspořádal Memoriál československých parašutistů a na svém Meta profilu hodnotí:
„Snoubí v sobě výzvu v podobě dálkového pochodu, dechberoucí dobovou atmosféru Němci okupovaného Československa a vzdání pocty všem našim paraskupinám vysazeným nad územím Protektorátu.“
Sbírku Post Bellum doplní i doprovodné výstavy. Více informací najdete na www.denveteranu.cz.