12. 11. 2024

Nadšenci z celé Ameriky ručně pletou deky pro bezdomovce na zimu. Nacházejí tak charitativní uplatnění pro svou kreativitu.

Pletařky rády vyrábějí a rozdávají. Po celé zemi má armáda nadšenců poslání: vyrábět deky, čepice, šály, palčáky a další výrobky pro ty, kteří je v útulcích pro bezdomovce, centrech pěstounské péče a nemocnicích nejvíce potřebují.

Warm Up America!

Projekt Warm Up America! založila v roce 1991 Evie Rosenová ve Wausau ve Wisconsinu, kde provozovala obchod s přízí a viděla, že místní bezdomovci potřebují v zimě přikrývky. Uvědomila si, že uplést nebo uháčkovat celou deku trvá dlouho, a proto se rozhodla požádat lidi, aby upletli nebo uháčkovali části deky, které by se později daly sešít. Lidé tak mohli dobrovolně vyrobit tolik částí, kolik chtěli. Vymyslela vzory na díly o rozměrech 17 × 23 centimetrů, z nichž se daly vyrobit deky pro dospělé, dětské deky a dečky na klín, a její plán se rozběhl. Dnes jej provozuje nezisková obchodní organizace Craft Yarn Council.

(Hard Knoch PR)

V průběhu roku přicházejí hotové díly do hlavní kanceláře organizace v Carrolltonu v Texasu (loni obdržela celkem 119 445 dílů) a poté se posílají dobrovolníkům po celé zemi, kteří díly přikrývek spojují dohromady. Ti rozhodují o tom, jak budou díly rozloženy. Poté deky buď pošlou zpět do ústředí, aby je odtud darovali, nebo je darují v rámci svých místních komunit.

Smějeme se hodně!

Dobrovolníci jsou kreativní, pokud jde o vzory, a vynalézaví, pokud jde o materiály. Jedna z dobrovolnic, Teresa Petersonová, s potěšením pořádá pravidelná setkání s nadšenci a nechává je plést části dek z darované nebo odpadové příze. Dobrovolnictví v organizaci Warm Up America! jí dalo víc než jen odbyt pro její ruční práce; přineslo jí do života teplo a přátelství. „Sedíme a povídáme si, smějeme se, jíme a šíříme informace o Warm Up America! každému, kdo se zastaví, aby viděl, co děláme, a už jsem zmínila, že se smějeme? Smějeme se hodně! Jak by člověk nemohl být šťastný, když háčkuje nebo plete se skupinou přátel?“ řekla.

Dobrovolnice se chlubí svou ruční prací. (Hard Knoch PR)

Dee a Bill Scalzovi, manželé v důchodu z Grapevine v Texasu, se háčkování věnovali během pandemie a o dobrovolnictví pro Warm Up America! se dozvěděli, když hledali, kam by mohli darovat 25 dek, které vyrobili. Nyní se pravidelně setkávají s dobrovolníky z Warm Up America! ve městě, kde žijí. „Naučili jsme se, co to znamená patřit k povzbuzující a podporující komunitě.“

Organizace také aktivně vyhledává místa, kam by mohla přispět. Cheri Prachniak, koordinátorka organizace Warm Up America!, uvedla jako nedávný příklad nadaci Tunnel to Towers, která v texaském Houstonu otevřela nové zařízení pro trvalé bydlení veteránů. „Řekli jsme si, že chceme každému veteránovi poskytnout deku do jeho domova. Bylo to 161 veteránů a my jsme poslali 165 přikrývek,“ řekla. Dobrovolníci měli práci hotovou během jednoho nebo dvou měsíců. „Naši výrobci jsou úžasní. Rádi vyrábějí věci pro charitu.“

(Hard Knoch PR)

ete

Související témata

Přečtěte si také

Leyenová na WEF prohlásila, že „čistá energie“ je levná. Německo, Británie či Austrálie ukazují opak

Pařížská dohoda zůstává největší nadějí lidstva a Evropa se bude dál držet dosavadního směrování, uvedla Ursula von der Leyenová, která má za to, že obnovitelné zdroje přinesou levné a stabilní ceny energií.

Seděl už v doživotní cele, byl zproštěn viny a soud mu teď přiznal odškodnění téměř 9 milionů

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes přiznal Robertu Tempelovi odškodnění ve výši 8,892 milionu korun. Muž byl nezákonně odsouzen za dvojnásobnou vraždu, ve vězení byl téměř 20 let.

Den v obrazech: Požár hotelu v Turecku, Útok nožem v Izraeli, Zemětřesení na Taiwanu

Světové události dne 21. ledna zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Lidé se shromažďují na otevřeném prostranství po zemětřesení v Káthmándú 7. ledna 2025. Silné zemětřesení v odlehlé čínské oblasti Tibetu zabilo nejméně 32 lidí a zničilo "mnoho budov", informovala čínská média. Otřesy byly cítit také v hlavním městě sousedního Nepálu Káthmándú a v některých částech Indie. (Sunil Sharma / AFP via Getty Images)
Zemětřesení v Tibetu odhalilo nedostatek investic do místní infrastruktury

Čína zaznamenala magnitudu 6,8, zatímco geologická služba Spojených států naměřila 7,1, což je z hlediska uvolněné energie téměř třikrát silnější. K 10. lednu Čína zaznamenala více než 1 600 následných otřesů o síle až 4,4 stupně.

Díry v mracích jako náhodný jev, nebo důsledek laserů a osévání mraků?

Nedávno šlo na obloze pozorovat díry v mracích. Podle meteorologů se jedná o náhodný jev způsobený přelety letadel. Díry v mracích ale mohou způsobit také lasery pro satelitní komunikaci či osévání mraků pro ovlivňování počasí.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.