Nadšenci z celé Ameriky ručně pletou deky pro bezdomovce na zimu. Nacházejí tak charitativní uplatnění pro svou kreativitu.
Pletařky rády vyrábějí a rozdávají. Po celé zemi má armáda nadšenců poslání: vyrábět deky, čepice, šály, palčáky a další výrobky pro ty, kteří je v útulcích pro bezdomovce, centrech pěstounské péče a nemocnicích nejvíce potřebují.
Warm Up America!
Projekt Warm Up America! založila v roce 1991 Evie Rosenová ve Wausau ve Wisconsinu, kde provozovala obchod s přízí a viděla, že místní bezdomovci potřebují v zimě přikrývky. Uvědomila si, že uplést nebo uháčkovat celou deku trvá dlouho, a proto se rozhodla požádat lidi, aby upletli nebo uháčkovali části deky, které by se později daly sešít. Lidé tak mohli dobrovolně vyrobit tolik částí, kolik chtěli. Vymyslela vzory na díly o rozměrech 17 × 23 centimetrů, z nichž se daly vyrobit deky pro dospělé, dětské deky a dečky na klín, a její plán se rozběhl. Dnes jej provozuje nezisková obchodní organizace Craft Yarn Council.
V průběhu roku přicházejí hotové díly do hlavní kanceláře organizace v Carrolltonu v Texasu (loni obdržela celkem 119 445 dílů) a poté se posílají dobrovolníkům po celé zemi, kteří díly přikrývek spojují dohromady. Ti rozhodují o tom, jak budou díly rozloženy. Poté deky buď pošlou zpět do ústředí, aby je odtud darovali, nebo je darují v rámci svých místních komunit.
Smějeme se hodně!
Dobrovolníci jsou kreativní, pokud jde o vzory, a vynalézaví, pokud jde o materiály. Jedna z dobrovolnic, Teresa Petersonová, s potěšením pořádá pravidelná setkání s nadšenci a nechává je plést části dek z darované nebo odpadové příze. Dobrovolnictví v organizaci Warm Up America! jí dalo víc než jen odbyt pro její ruční práce; přineslo jí do života teplo a přátelství. „Sedíme a povídáme si, smějeme se, jíme a šíříme informace o Warm Up America! každému, kdo se zastaví, aby viděl, co děláme, a už jsem zmínila, že se smějeme? Smějeme se hodně! Jak by člověk nemohl být šťastný, když háčkuje nebo plete se skupinou přátel?“ řekla.
Dee a Bill Scalzovi, manželé v důchodu z Grapevine v Texasu, se háčkování věnovali během pandemie a o dobrovolnictví pro Warm Up America! se dozvěděli, když hledali, kam by mohli darovat 25 dek, které vyrobili. Nyní se pravidelně setkávají s dobrovolníky z Warm Up America! ve městě, kde žijí. „Naučili jsme se, co to znamená patřit k povzbuzující a podporující komunitě.“
Organizace také aktivně vyhledává místa, kam by mohla přispět. Cheri Prachniak, koordinátorka organizace Warm Up America!, uvedla jako nedávný příklad nadaci Tunnel to Towers, která v texaském Houstonu otevřela nové zařízení pro trvalé bydlení veteránů. „Řekli jsme si, že chceme každému veteránovi poskytnout deku do jeho domova. Bylo to 161 veteránů a my jsme poslali 165 přikrývek,“ řekla. Dobrovolníci měli práci hotovou během jednoho nebo dvou měsíců. „Naši výrobci jsou úžasní. Rádi vyrábějí věci pro charitu.“
–ete–