Úspěšní lidé mají často mnoho pozitivních vlastností, které pohánějí jejich ctižádostivost, ale zároveň mohou být náchylnější k depresím a úzkostem v důsledku hypometylace.
Nezřídka se setkáváme s mnoha vysoce úspěšnými lidmi, kteří pracují tak tvrdě, že často zanedbávají své fyzické a duševní zdraví.
Častým názorem je, že tento typ lidí usiluje o dokonalost, protože se bojí selhání. Touha dělat věci lépe je báječný psychologický a osobnostní rys, ale při honbě za něčím takovým můžete skončit pouze vyčerpáním a nespokojeností. Za touto snahou o dokonalost také často stojí citlivost na to, jak člověka vnímají ostatní, což může být zdrojem obrovského psychického tlaku.
Při takovém psychickém stresu se zvýší hladina adrenokortikotropního hormonu (ACTH). Trvalé nadměrné vylučování tohoto hormonu může způsobit řadu problémů, jako je vysoký krevní tlak, hyperlipidemie, hyperglykémie, chronický zánět a zvýšený viscerální tuk.
Studie Yale University zjistila, že mezi ženami s normální hmotností nesly více břišního tuku ty, které byly náchylné ke stresu. Cítily se více vystresované, měly často negativní emoce a při řešení stresových úkolů vylučovaly více kortizolu, který způsobuje hromadění tuku kolem vnitřních orgánů.
Tito lidé obvykle začínají s přirozeně štíhlou postavou. Pouze proto, že jsou dlouhodobě v takovém psychickém stresu a možná i pod vlivem nezdravé stravy, se jejich tělesný tvar časem mění. Často také nutkavě cvičí.
Vedoucí pracovníci firem denně cvičí, ale přesto mají špatné zdraví
Léčil jsem 42letého vedoucího pracovníka firmy. Pracoval více než 60 hodin týdně a téměř každý den trpěl úzkostí a nespavostí. Přestože chodil do posilovny na úkor spánku, měl stále různé zdravotní problémy.
Za jeho stavem stojí biochemická příčina: hypometylace. Metylace je biochemický proces, který se podílí na opravě DNA, detoxikaci, imunitní funkci a produkci neurotransmiterů v těle. Pokud je s metylací problém, může to mít vliv na mozek, nervy a psychiku.
Při nedostatečné metylaci chybí v mozku dopamin a serotonin, dva důležité neurotransmitery, které regulují náladu a přinášejí psychické uspokojení. Nedostatek těchto dvou hormonů má za následek pocit osamělosti, deprese a nedostatek spokojenosti v životě, práci a studiu.
Po obnovení biochemické rovnováhy pomocí psychoterapie, úpravě živin a korekci chování a způsobu myšlení se jeho zdravotní stav výrazně zlepšil a jeho pracovní výkonnost se výrazně zvýšila.
Takoví pacienti nejsou neobvyklí; dříve jsme je nazývali workoholiky. Zdá se, že mají vždy po ruce nedokončené úkoly a jen stěží se mohou zastavit. V takto vysoce stresových situacích se v těle nepochybně projeví únava, snížená imunita a gastrointestinální problémy.
Příznaky hypometylace
Studie zjistily, že lidé s nízkou úrovní metylace v některých genech souvisejících s osou hypotalamus-hypofýza-nadledvinky (HPA) častěji trpí těžkými depresemi.
Pacienti s hypometylací jsou obzvláště náchylní k depresím a dokonce k sebevražedným úmyslům. Nejenže jsou velmi tvrdohlaví, ale mají také obsedantní myšlení a jsou náchylní k návykovému chování, jako je hazardní hraní, sexuální chování, závislost na chemických látkách, zneužívání drog, kouření, pití atd.
Obecně to u těchto lidí není způsobeno žádnými morálními problémy. Je to spíše proto, že se tímto chováním snaží kompenzovat vnitřní prázdnotu, špatnou náladu a nedostatek spokojenosti v životě, v práci a ve škole, které jsou způsobeny jejich nedostatečným přísunem serotoninu a dopaminu.
Hypometylace je poměrně častá u profesionálů, včetně lékařů, právníků, vědců, podnikatelů a politiků. Biochemické charakteristiky určují osobnostní rysy tohoto typu lidí, jako je pracovitost, vysoká ochota riskovat, záliba v soutěžení, přehnaná vážnost v mnoha věcech a obzvláště vytrvalost nebo tvrdohlavost. To vše přispívá k jejich úspěchu, ale zároveň je u nich také velmi vysoké zdravotní riziko. Tito lidé patří v žebříčcích psychiatrických sebevražd mezi nejčastější.
Zlepšení hypometylace
Vrozené i získané problémy související s expresí metylovaných genů lze často řešit biochemickými úpravami přizpůsobenými individuálním potřebám. I když lze použít léky, důležitější je regulace stravy a příjmu živin.
Doporučuje se konzumovat více methioninu a některých důležitých koenzymů, stejně jako vitaminů B6 a B12 a kyseliny listové. Některé studie zjistily, že nízká hladina kyseliny listové snižuje celkovou hladinu metylace a že doplňování kyseliny listové dokáže regulovat metylaci a vyrovnávat poruchy metylace, které způsobují toxické látky nebo podvýživa. Jiné studie ukázaly, že lidé s vyšší konzumací kyseliny listové a vitaminů B6 a B12 mají nižší riziko metabolických abnormalit, což dále podporuje pozitivní roli vitaminů skupiny B v metylaci.
U lidí, kteří mají nedostatek serotoninu a dopaminu, je však při užívání kyseliny listové zapotřebí zvláštní opatrnosti, protože její přílišné množství by mohlo ovlivnit i funkci mozku. Některé studie také zjistily, že starší dospělí s vysokou hladinou kyseliny listové, ale nízkou hladinou vitaminu B12 mají horší kognitivní schopnosti. Proto je nutné se poradit s odborníkem, aby analyzoval jednotlivé případy a dospěl k léčebnému plánu šitému na míru.
Výživa a duševní zdraví jsou stejně důležité
Pro osoby s mírnými poruchami duševního zdraví a chování je pro udržení duševního zdraví důležitá zejména zelená zelenina, ořechy a hlubokomořské ryby. Současně je třeba doplňovat zinek, hořčík, vitamin D atd. Tyto živiny mohou tlumit nestabilní nálady, zlepšovat únavu a zabraňovat zhoršování imunity.
Výzkum ukázal, že lidé, kteří konzumují více syrového ovoce a zeleniny na rozdíl od zpracované, mají menší pravděpodobnost výskytu příznaků deprese. Následuje 10 nejlepších čerstvých druhů zeleniny a ovoce, které jsou dobré pro duševní zdraví:
- Mrkev
- Banány
- Jablka
- Tmavě zelená zelenina, například špenát
- Grapefruit
- Hlávkový salát
- Citrusové plody
- Bobulovité ovoce
- Okurky
- Kiwi
Kromě biochemických a výživových úprav potřebujeme také pevný systém víry, který nám pomůže čelit stresu, konfliktům a soupeřícím zájmům a zároveň si zachovat vnitřní klid. Lidé, kterým chybí víra a duchovní podpora, se mohou příliš honit za úspěchem v práci a zanedbávat svůj duchovní růst. Pokud patříte mezi tyto lidi, může se vám stát, že čím jste úspěšnější, tím se cítíte zmatenější a úzkostnější, což nakonec vede k pocitu, že váš život nemá smysl.
Pokud zjistíte, že máte určité perfekcionistické sklony, nezapomeňte věnovat více pozornosti své stravě, výživě a životnímu stylu a také svému duchovnímu úsilí. Pouze udržováním zdravé rovnováhy fyzického a duševního zdraví lze dosáhnout dlouhodobého úspěchu.
–ete–