Od 4. do 15. listopadu 2024 probíhá v Ženevě 12. schůze Mezivládního vyjednávacího orgánu WHO (INB) k Pandemické úmluvě (PÚ). V případě dosažení dohody původně vedení WHO zvažovalo svolat na tento prosinec mimořádné Světové zdravotnické shromáždění (WHA), které by PÚ schválilo. Nicméně již dnes je jisté, že jednání INB budou muset pokračovat i příští rok.
Podle tiskové konference WHO z 11. listopadu 2024, která ještě není zveřejněna na oficiálních kanálech WHO, sice došlo podle vedení INB k pokroku ve vyjednávání návrhu PÚ, nicméně se nepodařilo dosáhnout konsensu. INB se k textu PÚ schází již více než dva a půl roku a její schválení se letos očekávalo již dvakrát.
Podle spolupředsedkyně INB Anne-Claire Amprouové členské země sice pokročily nad obsahem klíčových elementů návrhu PÚ, ale před INB je více práce a je potřeba využít dalších týdnů k diskuzi, aby se dosáhlo dalšího pokroku.
„Dnes se členské země dohodly, že je nutné uzavřít dohodu co nejdříve a pokračovat během roku 2025 ve vyjednávání s cílem dosáhnout dohody do příštího Světového zdravotnického shromáždění (WHA), které proběhne v květnu 2025. Takže jdeme správným směrem a jsme podpoření silným závazkem členských zemí,“ uvedla Amprouová.
Problematické pro schválení úmluvy zůstává sdílení patogenů
Amprouová informovala, že k dosažení konsensu bude ještě nutné prodiskutovat článek 4 (Pandemická prevence a dohled), článek 11 (Přenos technologií a know-how pro výrobu zdravotnických produktů souvisejících s pandemií) a článek 12 (Přístup k patogenům a systém pro sdílení přínosů).
Další podrobnosti o tom, co bude nutné v článcích konkrétně projednat, na tiskové konferenci nezaznělo. Amprouová ale zdůraznila, že členské země se snaží vytvořit něco nového a mnoho témat, například přístup k patogenům a systém pro sdílení přínosů (systém PABS).
O systému PABS a o existujících neshodách ve vyjednávání mezi rozvinutými a rozvojovými zeměmi nad rozdělením přínosů a nákladů při vývoji léčiv a vakcín jsme informovali již dříve.
Pozorovatelka INB a ředitelka poradenské společnosti Spark Street Advisors, Nina Schwalbeová, pro zdravotnický portál Health Policy Watch uvedla, že rozhodnutí INB nesvolat mimořádné WHA v prosinci tohoto roku je „naprosté selhání mezinárodního systému.“
Na tiskové konferenci se vedení INB také dotklo výsledků voleb v USA a jejich možného vlivu na další práci WHO.
Na otázku jednoho z novinářů na možné dopady zvolení Trumpa pro další vyjednávání návrhu PÚ a celkově pro budoucí práci WHO, vedoucí právního oddělení WHO Steve Solomon řekl: „WHO je organizací OSN zaměřující se na zdraví. Jsme mezinárodní mezivládní organizací, které se skládá ze 194 členských zemí. Otázka se vztahuje k národnímu politického rozhodnutí jedné členské země WHO. Dovolte mi, abych Vás pro odpověď odkázal na zástupce této země.“