Radovan Dluhý

14. 11. 2024

Od 4. do 15. listopadu 2024 probíhá v Ženevě 12. schůze Mezivládního vyjednávacího orgánu WHO (INB) k Pandemické úmluvě (PÚ). V případě dosažení dohody původně vedení WHO zvažovalo svolat na tento prosinec mimořádné Světové zdravotnické shromáždění (WHA), které by PÚ schválilo. Nicméně již dnes je jisté, že jednání INB budou muset pokračovat i příští rok.

Podle tiskové konference WHO z 11. listopadu 2024, která ještě není zveřejněna na oficiálních kanálech WHO, sice došlo podle vedení INB k pokroku ve vyjednávání návrhu PÚ, nicméně se nepodařilo dosáhnout konsensu. INB se k textu PÚ schází již více než dva a půl roku a její schválení se letos očekávalo již dvakrát.

Podle spolupředsedkyně INB Anne-Claire Amprouové členské země sice pokročily nad obsahem klíčových elementů návrhu PÚ, ale před INB je více práce a je potřeba využít dalších týdnů k diskuzi, aby se dosáhlo dalšího pokroku.

„Dnes se členské země dohodly, že je nutné uzavřít dohodu co nejdříve a pokračovat během roku 2025 ve vyjednávání s cílem dosáhnout dohody do příštího Světového zdravotnického shromáždění (WHA), které proběhne v květnu 2025. Takže jdeme správným směrem a jsme podpoření silným závazkem členských zemí,“ uvedla Amprouová.

Problematické pro schválení úmluvy zůstává sdílení patogenů

Amprouová informovala, že k dosažení konsensu bude ještě nutné prodiskutovat článek 4 (Pandemická prevence a dohled), článek 11 (Přenos technologií a know-how pro výrobu zdravotnických produktů souvisejících s pandemií) a článek 12 (Přístup k patogenům a systém pro sdílení přínosů).

Další podrobnosti o tom, co bude nutné v článcích konkrétně projednat, na tiskové konferenci nezaznělo. Amprouová ale zdůraznila, že členské země se snaží vytvořit něco nového a mnoho témat, například přístup k patogenům a systém pro sdílení přínosů (systém PABS).

O systému PABS a o existujících neshodách ve vyjednávání mezi rozvinutými a rozvojovými zeměmi nad rozdělením přínosů a nákladů při vývoji léčiv a vakcín jsme informovali již dříve.

Pozorovatelka INB a ředitelka poradenské společnosti Spark Street Advisors, Nina Schwalbeová, pro zdravotnický portál Health Policy Watch uvedla, že rozhodnutí INB nesvolat mimořádné WHA v prosinci tohoto roku je „naprosté selhání mezinárodního systému.“

Na tiskové konferenci se vedení INB také dotklo výsledků voleb v USA a jejich možného vlivu na další práci WHO.

Na otázku jednoho z novinářů na možné dopady zvolení Trumpa pro další vyjednávání návrhu PÚ a celkově pro budoucí práci WHO, vedoucí právního oddělení WHO Steve Solomon řekl: „WHO je organizací OSN zaměřující se na zdraví. Jsme mezinárodní mezivládní organizací, které se skládá ze 194 členských zemí. Otázka se vztahuje k národnímu politického rozhodnutí jedné členské země WHO. Dovolte mi, abych Vás pro odpověď odkázal na zástupce této země.“

Související témata

Související články

Přečtěte si také

čipy
Česko v druhé lize: USA omezují vývoz AI čipů a rozdělí Evropu na dvě skupiny

Spojené státy omezí vývoz čipů v oblasti umělé inteligence, aby tato vysoce pokročilá technologie zůstala mimo dosah Ruska a Číny.

„Nejvýraznější změna v českém vzdělávání za posledních 20 let.“ Ministerstvo školství představilo nové programy pro výuku

Místo bezduchého memorování bude kladen větší důraz na propojení znalostí s dovednostmi, uvedl ministr školství Mikuláš Bek. Podle něj jde o „nejvýraznější změnu v českém vzdělávání za posledních 20 let“.

Požár restaurace v Mostě má sedmou oběť, v nemocnici zemřela žena

Požár restaurace U Kojota v Mostě má sedmou oběť. V nemocnici Královské Vinohrady v Praze zemřela v noci žena s vážnými popáleninami.

Ústavně-právní výbor Senátu nepřijal vypuštění kontroverzního paragrafu o „činnosti pro cizí moc“

Senátní výbory dnes diskutovaly legislativu, která obsahuje, kromě jiného, změnu v trestním zákoníku zaměřenou na postihování „činnosti pro cizí moc“.

Správci elektrické sítě v Německu chtějí vypínat solární elektrárny na dálku, aby neohrožovaly soustavu

Provozovatelé přenosové soustavy v Německu požadují, aby měli možnost řídit solární systémy na dálku v případě krizových situací.

Vědci CESNET a ČVUT vytvořili sadu dat pro boj s kyberhrozbami

Vědci ze sdružení CESNET a ČVUT vytvořili sadu dat, kterou lze využít pro dlouhodobou detekci a obranu proti kybernetickým hrozbám v počítačových sítích. Data popisují roční provoz v národní akademické síti CESNETu a je možné je prostřednictvím umělé inteligence využít pro výzkum a detekci hackerských útoků.

Čínský režim je „určující hrozbou naší generace“, říká odstupující šéf FBI

Odstupující ředitel FBI vydal poslední varování před hrozbou, kterou podle jeho slov představuje Čína pro USA.

Kofein si od vás může půjčovat energii – zde je důvod

Ranní šálek kávy může navodit pocit, že vám nápoj dodává energii, ale ve skutečnosti je to jen iluze. Po lékařské stránce ověřil dr. Jimmy Almond Spousta lidí sahá každé ráno po šálku horké kávy a věří, že je to jejich záchranné lano k bdělosti a produktivitě. Tato každodenní dávka kofeinu je však spíše chytrou iluzí než skutečným posilovačem energie. […]

Vzpomínky na dospívání v komunistickém Rumunsku

Memoáry Marie-Cristiny Neculy, operní zpěvačky a spisovatelky, popisují její dětství v komunistickém Rumunsku, cestu do New Yorku a hledání svobody a uměleckého vyjádření.