Přednášku českého ministra zahraničí Jana Lipavského na londýnské univerzitě UCL dnes odpoledne přerušili propalestinští protestující z řad studentů. Po zhruba 20 minutách trvalého hluku ministr sál opustil. Lipavský v reakci uvedl, že z univerzity odešel na základě doporučení bezpečnostních složek. Byl připraven přednášku dokončit.
Šéf české diplomacie v první části hodinového programu na univerzitě měl vystoupit se zhruba patnáctiminutovým projevem na téma české zahraniční politiky a role kolektivní paměti. V závěru projevu, v němž se začal věnovat ruské invazi na Ukrajinu, se několik studentů zvedlo, začalo na ministra křičet, že je válečný zločinec, a provolávat hesla jako „From the river to the sea, Palestine will be free“ (Od řeky k moři bude Palestina svobodná) nebo že Izrael je teroristický stát. Česko se podle nich podílí na genocidě.
Ministr zhruba dvě desítky minut čekal, zda se situace uklidní. Na základě doporučení bezpečnostních složek následně sál opustil nouzovým východem, neboť další aktivisté zablokovali přístupové chodby. Šéf diplomacie tak například nemohl jít do jiné přednáškové místnosti.
„Na základě doporučení bezpečnostních složek jsme z univerzity odešli. Byl jsem připraven dokončit přednášku a odpovídat na dotazy v diskusi,“ uvedl po odjezdu Lipavský.
Na síti X následně ministr uvedl, že nejde jen o něj, ale v takové situaci jde o bezpečnost celé delegace, která s ním přicestovala. Zopakoval, že byl připraven přednášku dokončit a odpovídat na dotazy publika. „Pár hlasitých jedinců se rozhodlo zbytku posluchárny debatu neumožnit,“ dodal.
V letadle při návratu do Česka Lipavský novinářům řekl, že poté, co se zdálo, že přicházejí do sálu další protestující lidé, britský ochránce doporučil jej opustit. „Kdyby to bylo na mně, tak neodejdu, ale zase je potřeba respektovat to, že o bezpečnost se starala britská strana,“ uvedl. „Vyhodnotili asi správně, že tam nemají dost lidí, kteří by se ‚věnovali‘ těm, kteří křičeli, plus univerzita tam měla také málo lidí. Asi to bylo jediné racionální řešení, jak situaci v ten moment deeskalovat,“ dodal šéf diplomacie.
„Když je někdo na pracovní návštěvě jako ministr zahraničních věcí, tak se předpokládá, že bude spolupracovat s přijímající stranou, která garantuje i bezpečnost. Takhle ta pravidla prostě jsou,“ podotkl Lipavský. Uvedl, že předpokládal, že by podobná situace mohla nastat, protože na západních univerzitách jsou propalestinské protesty poměrně časté. V tomto konkrétním případě tomu ale podle něj předem nic nenasvědčovalo.
V plánu podle programu na půdě Školy slovanských a východoevropských studií (School of Slavonic and East European Studies, SEEES) při UCL byla po úvodním čtvrthodinovém projevu další patnáctiminutová diskuse s politologem Seanem Hanleym. Následně měl Lipavský půl hodiny debatovat se studenty. Diskusi moderovala politoložka Jessie Barton-Hronešová. Někteří účastníci se snažili protestující uklidnit, situace vedla i k menším slovním přestřelkám.
Attila Mesterházy ze studentské organizace SEEES Society uvedl ve vyjádření, které má ČTK k dispozici, že se za situaci omlouvá a že protestující nebyli studenty SEEES. To nevylučuje, že se jednalo o studenty z jiné fakulty UCL. „Doufám, že s tím univerzita něco dokáže udělat,“ podotkl. Škola podle Mesterházyho připravuje také vlastní vyjádření k záležitosti.