Zatímco dospělí se potýkají hlavně s pracovními nebo sportovními úrazy, u dětí je to pestrá paleta. Senioři jsou nejvíce ohroženi doma. Jak úrazům předejít a čemu se vyvarovat? Ptáme se pediatrů, pečovatelů i záchranné služby.
Nejčastější příčinou zranění jsou pády. Podle mluvčí pražské záchranné služby Jany Poštové se to týká zejména lidí seniorního věku.
„Z nových fenoménů bychom pak jistě zmínili koloběžky a elektrokoloběžky, které se mnohdy velmi nešikovně pohybují v běžném provozu po děravých cestách a chodnících, eventuálně mezi chodci po chodnících,“ popisuje Poštová. Vyšší počet eviduje Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy také u sportovních úrazů.
Děti a úrazy
„Z těch častějších úrazů jsou to pády kojenců z výšky – přebalovací pult, postel. Malé děti také rády strkají předměty nebo prsty do zásuvek. Nezřídka jde i o požití léku či saponátu,“ říká praktická lékařka pro děti a dorost a předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Alena Šebková.
Ze školního prostředí to jsou hlavně zvrtnuté kotníky nebo naražené prsty.
„Časté jsou tržné rány, hlavně na čele, na bradě. Setkáváme se i s kousnutím psem nebo pádem z koně. Děti bývají účastníky autonehod a to i ze své viny – nerozhlédnou se,“ doplňuje Šebková.
Velkou roli mají podle ní i samotní rodiče: „Rodiče by měli předvídat. To platí obecně, nejen na podzim. Měli by vědět, k jakému úrazu může nejpravděpodobněji dojít a učit děti chovat se bezpečně.“
U seniorů jsou úrazy vážnější
Zatímco u dětí jsou zranění často lehká a s rychlou rekonvalescencí, u osob důchodového věku může i menší zranění znamenat velký a vleklý problém.
„Co se týká náledí a ,nástrah’ podzimního počasí, starším lidem, kteří nemají jistou chůzi, doporučuji ideálně nevycházet v ranních hodinách, kdy zpravidla ještě nejsou cesty prosypané. Dále pak používání holí, nesmeků, případně kombinace a jistě dbát zvýšené opatrnosti, což platí také pro řidiče,“ radí záchranářka Poštová.
Na podobná rizika upozorňuje také Kristýna Hypšová, viceprezidentka Asociace péče o seniory.
„I banální zlomenina zápěstí může být pro seniory obtížná. Neopřou se o hůl, neuvaří si, neodnesou čaj, neumyjí se,“ upozorňuje. Zdůrazňuje mít plán B a pomocnou ruku, která může pomoci v případě, že senior není schopen vykonávat běžné činnosti.
„Je důležité nebát se ozvat o pomoc. Vybudujte si vztahy s rodinou, se sousedem nebo v místě bydliště. Pečovatelské služby jsou vytížené, a proto je potřeba mít vybudovanou vlastní sociální síť, která mi může pomoci,“ doporučuje Hypšová.
Pracovní úrazy
Na pracovišti je třeba dbát na svou bezpečnost a používat povinné ochranné pomůcky, které předepisuje zaměstnavatel. Zanedbání těchto povinností by mohlo být důvodem pro neuznání úrazu a tím i odškodnění.
V každém případě je třeba úraz na pracovišti co nejdříve nahlásit svému nadřízenému a ověřit si, že byl skutečně zapsán do knihy úrazů, kterou musí zaměstnavatel podle zákona vést. Pokud pracujete rukama, máte možnost si je pojistit. Podle pojišťovny Uniqa toho často využívají lékaři, maséři, hudebníci, ale stále častěji i řemeslníci, říká mluvčí Lenka Růžková.
Úraz je nejčastěji pojišťovanou událostí, potvrzuje Česká asociace pojišťoven. „Loni figuroval na 2,6 milionech nově uzavřených rizik v rámci smluv životního pojištění. I proto jde zároveň o nejčastější pojistnou událost, kterou pojišťovny řeší,“ uvádí analytik Petr Jedlička. V České republice je aktivních asi 4,7 milionu smluv životního pojištění. Na nich se Češi nejčastěji pojišťují právě proti úrazu.