Think tank Racionální politiky závislostí (TTRPZ) vyzývá k vyvážené regulaci prodeje elektronických cigaret (e-cigaret). Ve své tiskové zprávě doporučuje zákaz e-cigaret s příchutí cukrovinek, bonbonů a jiných dětských sladkostí. Spolu s pestrobarevnými obaly mohou u dětí a dospívajících vytvářet dojem, že je tento produkt určený pro ně. Novelu vyhlášky připravuje ministerstvo zdravotnictví. Úplný zákaz příchutí ale nedoporučují, mohl by podle nich omezit snahy o snižování dopadů kouření.
I když e-cigarety mohou podle některých odborníků pomoci některým dospělým kuřákům snížit zdravotní rizika spojená s kouřením, „existují obavy z nárůstu užívání mezi mladistvými, zvláště u příchutí, které připomínají sladkosti a jiné pochutiny určené dětem. Podobně obaly s lákavým designem, evokujícím zábavu a barevné vizuály, představují riziko přitažlivosti pro mladé lidi. Tento policy paper vyzývá k vyvážené regulaci příchutí a obalů elektronických cigaret v ČR, která by umožnila dospělým kuřákům využít výhody politiky snižování rizik, aniž by přitahovala děti a dospívající“, uvádí think tank.
Podle studie zveřejněné na Tobacco Control vykazují dospívající větší zájem „o vyzkoušení e-cigaret s příchutěmi jako bonbóny nebo jiné cukrovinky ve srovnání s příchutí tabáku“, vysvětluje dále zpráva.
Dalším lákadlem, které by mohlo adolescenty k vyzkoušení e-cigaret lákat, jsou podle odborníků jejich pestré obaly.
„Výzkum publikovaný v JAMA Network Open ukázal, že standardizované obaly e-cigaret snižují zájem mezi mladistvými, aniž by ovlivnily přitažlivost pro dospělé kuřáky,“ uvádí se ve zprávě.
Návrhy TTRPZ
- Ponechat povoleny příchutě ovocné a tabákové: tyto příchutě představují přirozenou alternativu pro dospělé uživatele elektronických cigaret.
- Zakázat příchutě evokující sladkosti: příchutě připomínající cukrovinky, bonbóny či jiné dětské pochutiny by měly být regulovány. Tyto příchutě mohou vytvářet dojem, že e-cigarety jsou zábavným produktem pro mladé, což jde proti principu snižování škod.
- Zavedení jednoduchých a nenápadných obalů: obaly by měly být jednoduché, s minimem barev a bez vizuálů, které by mohly oslovit mladší věkové skupiny. Tento přístup byl úspěšně využit i u tradičních tabákových výrobků v několika zemích a ukázal se jako účinný při snižování přitažlivosti pro mladistvé.
- Zákaz grafických motivů připomínajících sladkosti nebo produkty pro děti: jakékoliv vizuální prvky, které připomínají dětské produkty, by měly být zakázány. To zahrnuje například barevné grafiky, animace nebo obaly napodobující produkty známé mezi mladistvými.
Think tank Racionální politiky závislostí
„Think tank Racionální politiky závislostí, založený v roce 2017 bývalým národním protidrogovým koordinátorem Jindřichem Vobořilem, je nezávislou platformou zaměřenou na vědecky podloženou politiku závislostí. V oblasti závislostí prosazujeme přístup harm reduction (snižování rizik a škod) a regulovaný trh s nahrazením rizikovějších látek bezpečnějšími alternativami, což přispívá ke snížení společenských, zdravotních i bezpečnostních dopadů závislostí a představuje efektivní alternativu k neúčinné prohibici…,“ uvádí o sobě organizace.
E-cigarety na vzestupu
Polovina mladých ve věku 15 až 24 let podle průzkumu Státního zdravotního ústavu o užívání tabáku a alkoholu v ČR za rok 2023 NAUTA užívá nikotinové výrobky, třetina z nich denně. Za deset let vzrostl počet uživatelů elektronických cigaret v populaci o deset procentních bodů. Od roku 2020 roste podíl uživatelů nikotinových sáčků mezi mladými, obliba zahřívaného tabáku spíš klesá.
Co se týče zdravotních dopadů e-cigaret, není odborná společnost v souladu. Náplně e-cigarety sice neobsahují tabák, který je zdraví škodlivý, ale vnitřek je tvořen houbičkou naplněnou chemickou látkou.
„Obecně se zatím jeví, že by to mohlo být trošku méně škodlivé ve smyslu vzniku rakoviny plic. Otázka je, jak to škodí ve smyslu jiných plicních nemocí, jako je chronický zánět průdušek, astma a podobně,“ poznamenal přednosta Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc Petr Jakubec pro ČT24.
„Můžeme měřit toxické látky, které vdechuje kuřák klasických cigaret, a vapor elektronických cigaret, a tam zjistíte, že to je jedno, dvě, tři jednotky procent v porovnání s kouřem. Čili nechci říct, že jsou neškodné, ale to zdravotní riziko je velmi malé v porovnání s kouřením,“ řekla vedoucí Centra pro závislé na tabáku 1. LF UK a VFN v Praze a členka Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku Eva Králíková pro stejný server.
Zákaz elektronických jednorázových cigaret v UK
Britská vláda chce od 1. června 2025 zakázat prodej jednorázových elektronických cigaret, jejichž rozšíření mezi dětmi a mladými lidmi se v posledních letech zdvojnásobilo.
„Jak ví každý rodič nebo učitel, jedním z nejvíce znepokojujících trendů současnosti je vzestup používání elektronických cigaret mezi dětmi, takže musíme rychle jednat, než se stane endemickým,“ uvedl začátkem roku bývalý britský premiér Rishi Sunak.
Podle výzkumu neziskové organizace Action on Smoking and Health loni pravidelně či příležitostně kouřilo e-cigarety 7,6 procenta mladých mezi 11 a 17 lety. O tři roky dříve to bylo 4,1 procenta. Prodej veškerých cigaret lidem mladším 18 let je v Británii zakázán, řada obchodníků to však nerespektuje.
S využitím zprávy ČTK.