Ekonomický poradce prezidenta David Marek označil státní rozpočet za netransparentní v několika bodech. Prezidentovi Petru Pavlovi doporučil jej nepodpořit. Podle premiéra Fialy je ale sestaven odpovědně.
„V návrhu státního rozpočtu jsou některé položky netransparentní. To znamená, že já jim nevěřím,“ řekl v rozhovoru na DVTV ekonomický poradce prezidenta David Marek. Jako jeden z příkladů zmínil příjem z emisních povolenek na příští rok, kde je podle Marka v rozpočtu nesrovnalost okolo 10 miliard korun.
Podle údajů rozpočtu by příjem z emisních povolenek měl činit „v příštím roce někde kolem 100 euro za tunu. Aktuální tržní cena ve Future kontraktu na příští rok je něco málo přes 60 euro za tunu. A dohromady to v rozpočtu dělá díru asi 10 miliard korun. To není úplně málo. A takových děr je tam více, a když je naskládáme dohromady, tak jsme někde na 30 až 40 miliardách,“ vysvětlil.
Další spornou položku Marek vidí v dotacích na obnovitelné zdroje energie, kde rozpočet počítá s úsporou okolo 23 miliard korun, „ale u ní nikde není vyčíslen dopad jednotlivých opatření“. Nikde se podle ekonoma v rozpočtu nepíše, které kroky k té úspoře přispějí. „Tady se prostě bere, že se ušetří 23 miliard korun.“
Příjem 30 miliard z emisních povolenek označila za nadhodnocený ve své zprávě i Národní rozpočtová rada (NRR).
„Za problematické NRR považuje zejména příjmy z prodeje emisních povolenek, které jsou rozpočtovány ve výši 30 mld. Kč. Tato částka nebere dle NRR v potaz stažení emisních povolenek do rezervy tržní stability (MSR), které bylo schváleno na konci května 2024, a tedy i snížení počtu emisních povolenek určených k dražbě v roce 2025. K naplnění příjmů uvedených v návrhu ve státním rozpočtu pro rok 2025 by tak průměrná cena emisní povolenky v roce 2025 musela být zhruba 104 EUR, což je vzhledem k historickému vývoji i k současné úrovni ceny emisní povolenky krajně nepravděpodobné až nerealistické,“ uvedla rada.
Dalšími položkami, které rada připomínkovala, byl nárůst příjmů z odvodů organizací s přímým vztahem ke státu na krytí dotací na obnovitelné zdroje energie (OZE), dávky důchodového pojištění nebo výdaje na zářijové povodně.
„Na základě výše uvedeného NRR konstatuje, že návrh rozpočtu nerespektuje v některých položkách principy reálnosti a úplnosti. To má negativní dopady na kvalitu rozpočtového procesu, transparentnost a srozumitelnost veřejných financí a zejména pak na pravděpodobnost dodržení zákonem stanoveného limitu strukturálního salda, který je ze Zákona hlavním indikátorem zdraví veřejných financí. O bodech 1-4 proto NRR vede a povede dále diskusi s Ministerstvem financí ČR a dalšími zainteresovanými ministerstvy,“ zmiňuje ve zprávě Národní rozpočtová rada.
Premiér Petr Fiala ale rozpočet hájí. Podle něj je sestaven odpovědně. „Je navíc neskutečně prorůstový, rekordní, co se týká investic, to by bylo opravdu neodpovědné, nějak s tím rozpočtem hazardovat,“ řekl premiér Petr Fiala (ODS) v pořadu Václava Moravce. S tím, že by jej prezident vetoval, nepočítá. „Budu se snažit s panem prezidentem o tom mluvit,“ dodal.
„Já za pana prezidenta nemohu mluvit, ale jak jsem poznal Petra Pavla, tak to je velmi odpovědný člověk, odpovědný politik,“ dodal.
„Uznávám, že tam je jedna věc, kterou je potřeba dořešit, a to jsou obnovitelné zdroje,“ poznamenal Fiala. „Buď to legislativně upravíme, nebo bychom to museli v průběhu roku doplatit,“ dodal v rozhovoru.