Amy K. Mitchellová

21. 11. 2024

Komentář

I druhá Trumpova administrativa bude pokračovat ve své předchozí politice vůči Číně.

Jak ukázala Bidenova administrativa v posledních čtyřech letech, která rozšířila úsilí Trumpovy administrativy o vyrovnání podmínek s Čínou, druhá Trumpova administrativa bude pokračovat v boji proti rozsáhlé krádeži duševního vlastnictví, nucené práci a nespravedlivým obchodním a ekonomickým praktikám Číny prostřednictvím sankcí, cel a dalších prostředků.

Ačkoli posledních osm let přineslo některé úspěchy v zamezení agresi komunistické Číny, v oblasti omezování jejího znečištění téměř žádný pokrok nenastal, což je další příklad nespravedlivé obchodní výhody, kterou tato země má.

Navzdory všem slibům jejích vůdců Čína stále odpovídá za více než třetinu světových emisí. Pro srovnání, uhlíková stopa Spojených států klesla o 11 procent.

Některé zprávy tvrdí, že emise skleníkových plynů v Číně konečně klesají, ale většina odborníků zůstává skeptická kvůli pokračujícímu nedostatku transparentnosti Pekingu při hlášení těchto údajů.

V této době, ironicky, čínské „zelené“ exporty – od solárních panelů po levná solární zahradní osvětlení – raketově vzrostly a Čína nyní vyrábí více než polovinu světové zelené technologie. To bylo možné částečně díky pokračující závislosti na znečišťujících energiíchlevné a/nebo nucené práci. Globální dominance Číny v oblasti zelené technologie byla poháněna právě těmi environmentálními problémy, které sama tvrdí, že podporuje.

Komunistická strana Číny (KS Číny) ví, že její environmentální bilance, nebo její absence, je slabinou. V roce 2018 varoval čínský vůdce Xi Jinping, že neochota Číny řešit klimatické změny může být „výmluvou“ pro „nepřátelské síly“, které se pokusí destabilizovat stranu.

Proto na jaře 2021, když prezident Joe Biden uspořádal první Summit vůdců ke klimatu, Xi prohlásil: „Musíme jet na vlně technologické revoluce a průmyslové transformace, chopit se obrovské příležitosti v zelené transformaci a nechat sílu inovací, aby nás vedla k modernizaci našich hospodářských, energetických a průmyslových struktur a zajistila, že zdravé prostředí podpoří udržitelný hospodářský a sociální rozvoj po celém světě.“

Peking následně vydal své Politiky a akce na řešení změny klimatu, což je 73stránkový opakovaný výtah stranických frází, prošpikovaný marxistickými výrazy jako „přírodní řešení“. Tyto kroky ukazují Xiho myšlení: jakákoli skutečná odpovědnost světa může ochromit čínskou ekonomiku. Čína proto přispívá svou takzvanou moudrostí v oblasti životního prostředí, zejména v zemích globálního jihu, kde její fantastické projekty nacházejí úrodnou půdu, místo aby řešila svou méně než příkladnou bilanci.

Dominance Číny v oblasti zelené technologie nedávno vyvolala novou reakci ze strany Spojených států a Evropy, konkrétně použití cel na mnoho čínských exportů, jako jsou elektrická vozidla, baterie a kritické minerály. Nedávné výkonné kroky Bidenovy administrativy zdůrazňují rostoucí obavy, že Čína bude i nadále usilovat o zajištění životně důležitých trhů, zatímco se vyhne environmentálním reformám.

Ačkoli je to dobře míněné, efektivnější politikou než plošné tarify administrativy by byly cílené poplatky na znečišťující produkty. Místo uvalení cel na celé odvětví by taková tarifa penalizovala dovážené zboží, které zvyšuje globální emise. Výsledek by byl dvojí.

Za prvé, peníze vybrané Washingtonem by mohly být přesměrovány na čistší výrobce v USA. To by nejen ušetřilo daňové poplatníky, ale také poskytlo americkým firmám čas na vybudování široké základny průmyslu zelené technologie.

Za druhé, je nezbytné investovat do Spojených států, aby se zajistilo, že Čína nevyužije tuto ekonomickou příležitost ve výši 215 bilionů dolarů pro svůj vojenský prospěch. Spojené státy mohou využít své výhody vůči Číně k dosažení tohoto cíle: podpořit energetickou dostupnost v USA prostřednictvím reformy povolovacích procesů, uvolnit soukromý kapitál a spolupracovat s aliancemi a partnery na ekonomické bezpečnosti. Byrokratická, komunistická, stále více izolovaná Čína by nebyla schopna konkurovat. Spojení tohoto s chytrou obchodní politikou pomůže zajistit americkou hegemonii v budoucnosti.

Takové obchodní politiky zaměřené na znečištění by připravily viníky, jako je Čína, o prostředky, které by mohly být později využity k vojenskému budování, které by mohlo být jednoho dne použito proti Spojeným státům. Například čínské námořnictvo nyní čítá 370 lodí, z nichž více než 100 bylo postaveno právě v posledním desetiletí. Americké námořnictvo, mezitím zasažené zastaralými výrobními zařízeními a neflexibilní průmyslovou základnou, kleslo pod 300 lodí.

Příliš mnoho lidí chce věřit v narativ KS Číny o „podpoře harmonického soužití mezi lidmi a přírodou“. Ale stačí se podívat na data, abyste pochopili Xiho prázdné sliby. Více znečištění znamená více příjmů, což znamená více lodí. Pokračující zneužívání globální ekonomiky Čínou musí skončit na amerických březích.

Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet názory Epoch Times.

Článek byl českou redakcí aktualizován.

ete

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Leyenová na WEF prohlásila, že „čistá energie“ je levná. Německo, Británie či Austrálie ukazují opak

Pařížská dohoda zůstává největší nadějí lidstva a Evropa se bude dál držet dosavadního směrování, uvedla Ursula von der Leyenová, která má za to, že obnovitelné zdroje přinesou levné a stabilní ceny energií.

Seděl už v doživotní cele, byl zproštěn viny a soud mu teď přiznal odškodnění téměř 9 milionů

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes přiznal Robertu Tempelovi odškodnění ve výši 8,892 milionu korun. Muž byl nezákonně odsouzen za dvojnásobnou vraždu, ve vězení byl téměř 20 let.

Den v obrazech: Požár hotelu v Turecku, Útok nožem v Izraeli, Zemětřesení na Taiwanu

Světové události dne 21. ledna zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Lidé se shromažďují na otevřeném prostranství po zemětřesení v Káthmándú 7. ledna 2025. Silné zemětřesení v odlehlé čínské oblasti Tibetu zabilo nejméně 32 lidí a zničilo "mnoho budov", informovala čínská média. Otřesy byly cítit také v hlavním městě sousedního Nepálu Káthmándú a v některých částech Indie. (Sunil Sharma / AFP via Getty Images)
Zemětřesení v Tibetu odhalilo nedostatek investic do místní infrastruktury

Čína zaznamenala magnitudu 6,8, zatímco geologická služba Spojených států naměřila 7,1, což je z hlediska uvolněné energie téměř třikrát silnější. K 10. lednu Čína zaznamenala více než 1 600 následných otřesů o síle až 4,4 stupně.

Díry v mracích jako náhodný jev, nebo důsledek laserů a osévání mraků?

Nedávno šlo na obloze pozorovat díry v mracích. Podle meteorologů se jedná o náhodný jev způsobený přelety letadel. Díry v mracích ale mohou způsobit také lasery pro satelitní komunikaci či osévání mraků pro ovlivňování počasí.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.