Přikrmování ptáků v zimě má svá pravidla, bez jejichž dodržení mohou lidé zvířatům uškodit. V krmítku se mezi ptáky snadněji šíří nákazy, jako je například trichomonóza, přezdívaná krmítková choroba. Odborníci proto doporučují raději pořídit víc menších krmítek než jedno velké. Lidé by také neměli ptákům dávat plesnivé krmivo nebo nekvalitní lojové koule s palmovým tukem. Informovala o tom Česká společnost ornitologická (ČSO) v tiskové zprávě.
Osvědčenou potravou pro ptáky jsou slunečnicová semínka. „Obsahují velké množství tuku a ptáci tak snadno doplní tukové zásoby, o které během chladných nocí přišli,“ vysvětlila Dita Hořáková z ČSO. Připomněla, že před naplněním krmítka je důležité zkontrolovat, zda krmivo není zkažené, žluklé nebo plesnivé. Ornitologové také upozorňují na to, že je dobré sypat ptákům s mírou a nepřekrmovat je.
Mezi ptáky jsou oblíbená i tuková krmítka, která se nejčastěji prodávají v podobě lojových koulí. Hořáková ale upozornila, že mnohé zverimexy či supermarkety nabízejí nekvalitní lojové koule s palmovým tukem, které často ptákům ani nechutnají. Navíc bývají zabalené do sítěk, které jsou pouze zbytečným plastem a nebezpečím pro přírodu. Raději proto doporučuje kupovat koule, koláče či peletky, které obsahují kvalitní tuk a jsou obohacené o hmyz či ořechy. Nalákat na ně lze strakapoudy či mlynaříky, ale také vzácnější druhy, jako je šoupálek.
„Pokud pořizujeme nové krmítko, raději zvolíme několik menších než jedno veliké. Také dbáme na to, aby šlo snadno rozebrat a vyčistit,“ uvedla Hořáková. Zároveň by krmítka neměla být umístěna v blízkosti domů, kde ptákům hrozí nebezpečí v podobě skleněných ploch a domácích koček.
Nemocného ptáka mohou lidé poznat podle toho, že je načepýřený, malátný, apatický. „Při nákaze okamžitě odstraníme krmítka ze všech míst. Vydrhneme je a vydezinfikujeme, důkladně opláchneme a necháme vyschnout. Znovu začneme krmit nejdříve za 14 dní,“ dodala. Poté je potřeba nemoc ohlásit ČSO.
Krmítko je pouze jednou z možností, jak vytvořit atraktivní prostředí pro ptáky. „Pokud na stromě nebo pod ním necháte pár jablek, uděláte radost kosům a drozdům kvíčalám,“ doporučila Hořáková. Dodala, že například na semena bodláků, pcháčů a nezastřižených trvalek létají stehlíci a další pěnkavovití ptáci.
Více informací a podrobností o přikrmování ptáků mohou zájemci najít na webových stránkách.
Krmítka mohou být skvělou příležitosti k pozorování ptáků. Nadšenci se budou moci zapojit do každoroční akce Ptačí hodinka. Sedmý ročník se uskuteční o víkendu od 10. až do 12. ledna a podle organizátorů k tomu stačí pouze hodina času. Díky zapojení mnoha dobrovolníků ornitologové získají důležitá data o tom, kteří ptáci zimují v Česku v blízkosti lidí. Minulého ročníku se zúčastnilo přes 35 000 lidí, kteří pozorovali rekordních 792 000 ptáků.