Přestože od 1. září 2024 platí zákaz používání kotlů na tuhá paliva nižší než třetí emisní třídy, v provozu jich je stále jako hlavní zdroj tepla téměř 100 tisíc. Jejich počet se snižuje postupně s tím, jak tato zařízení dosluhují. Pro ČTK to uvedl prezident Asociace podniků topenářské techniky Zdeněk Lyčka.
Dalších víc než 100 tisíc starých kotlů domácnosti používají jako zálohu nebo vedlejší zdroj tepla, uvádí statistiky asociace. Před zákazem hovořila asociace o zhruba 250 tisících nevyhovujících kotlů.
„Výrobci i instalatérské firmy mají v drtivé většině objednávky až do konce roku,“ popsal aktuální situaci na trhu Lyčka. Výjimkou jsou podle něj pouze tepelná čerpadla, u nichž firmy evidují výrazný pokles zájmu. Asociace to přičítá odložení investic ze strany domácností.
V příštím roce výrobci očekávají výměnu zhruba 30 000 zařízení. „Velké množství nevyhovujících kotlů je již na hranici své životnosti, která je 15 až 20 let, a zejména starší a sociálně slabší lidé se chystají je nahradit až v okamžiku, kdy definitivně doslouží,“ konstatoval Lyčka.
Připomněl, že množství výměn ovlivní i přístup obcí, které mají dohled nad dodržováním zákazu neekologických kotlů na starosti. Pokuty za vytápění nepovoleným zdrojem mohou dosahovat až 50 000 korun, a to opakovaně.
Místopředseda Svazu měst a obcí ČR Pavel Drahovzal při zářijovém spuštění zákazu ČTK řekl, že většina obcí plošné kontroly nechystá. Prioritou je podle něj informovat domácnosti o možnostech výměny. Sankce by podle něj měla být až nejzazší možností řešení situace. Aktuální statistiky zjištěných pochybení svaz neuvádí.
Ministerstvo životního prostředí shromažďuje data o kontrolách a sankcích jednou za rok, k dispozici je tak bude mít až v příštím roce v září. „Nepředpokládáme však, že by obecní úřady k pokutování již přistoupily v nějakém větším rozsahu, zákaz vstoupil v účinnost teprve nedávno,“ uvedla mluvčí ministerstva Veronika Krejčí.
Obce podle ní mají od úřadu metodiky, jak ke kontrolám přistupovat. Zohledňovat mají přitom například to, zda domácnosti aktivně plánují nevyhovující kotel vyměnit. „Cílem v tuto chvíli není snaha udělovat pokuty, ale pokusit se dosáhnout náhrady či ukončení provozu nevyhovujícího zdroje v nejbližším náhradním termínu,“ dodala Krejčí.